فلزات گران‌بها

قیمت طلا

قیمت طلا در هر اونس امروز با ۰.۶۵ درصد کاهش به ۲۴۲۹ دلار و ۲۹ سنت رسید.

خودرو

لوکس ترین نمایشگاه خودروی جهان در موناکو

در نمایشگاه خودروهای سوپراسپرت 2024 Top Marques Monaco به معنای واقعی کلمه همه چیز برای فروش است... آیا این آینده نمایشگاه های خودرو است؟

قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۰ سنت معادل ۰.۳۵ درصد افزایش به ۸۵ دلار و ۶۴ سنت رسید.

بازارهای جدید برای نفت ایران

وزیر نفت گفت: اگرچه ۱۴۰۲ سالی پرفراز و نشیب برای صنعت نفت بود، اما به لطف الهی با پیدا کردن بازارهای جدید هیچ‌ وقفه‌ای در صادرات نفت ایجاد نشد.

واگرایی آژانس بین المللی انرژی و اوپک در مورد تقاضای نفت

رویترز این هفته گزارش داد که واگرایی بین اعداد تقاضای آژانس بین المللی انرژی و اوپک بیشترین میزان در 16 سال گذشته است، آژانس بین المللی انرژی سال گذشته پیش بینی کرد که تقاضای نفت قبل از سال 2030 به اوج خود خواهد رسید.

چین کلید رشد مصرف جهانی نفت در سال 2024 را در دست دارد

علیرغم افزایش تولید نفت خام چین در دو ماه اول سال 2024، هنوز خیلی زود است که بگوییم بزرگترین واردکننده نفت خام جهان چه تاثیری بر مصرف و قیمت جهانی نفت در سال جاری خواهد داشت.

سوال بزرگ در استراتژی کاهش تولید اوپک

اوپک پلاس تصمیم گرفت توافق کاهش تولید ترکیبی خود را تا پایان سه ماهه اول سال 2024 تمدید کند، توافق که برخی اعضای گروه اوپک پلاس از آن راضی نیستند.

قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۷ سنت معادل ۰.۲۱ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۶۳ سنت رسید.

بحران انرژی 800 میلیارد دلاری اروپا

بحران انرژی که اروپا را پس از تحریم‌های غرب که حمله روسیه به اوکراین را مجازات کرد صدها میلیارد دلار برای این قاره هزینه در پی داشته است، اکنون بحران خاورمیانه و جنگ حوثی ها در دریای سرخ می تواند منابع انرژی آینده را تهدید کند.

نوسانات طلا و نقره در پایین ترین سطح دهه اخیر

داده‌های اخیر از جمله کاهش متوسط تورم کل و نوسانات کم در فلزات، نشان‌دهنده رضایت بازار در مورد افزایش مجدد تورم است، علیرغم سطوح بالای تورم تاریخی در سال‌های اخیر، هیچ حق بیمه ریسکی در قیمت دارایی‌ها برای محاسبه فشارهای تورمی بالقوه آینده وجود ندارد.

چگونه چین به عنوان یک برنده در سایه جنگ اوکراین ظاهر شد

چین از مناقشه اوکراین برای تقویت وجهه خود به عنوان رهبر جنوب جهانی و جایگاه خود به عنوان یک صلح‌ساز استفاده کرده است و در عین حال از حمایت نظامی ایالات متحده از اوکراین انتقاد می‌کند.

پیشرفت های بیوتکنولوژیک راه را برای رونق تولید سوخت سبز هموار می کنند

فناوری پیش تصفیه زیست توده معروف به CELF که توسط UC Riverside توسعه یافته است، استفاده از لیگنین (lignin) را افزایش می دهد و بر یک مانع قابل توجه در تولید سوخت زیستی غلبه می کند.

قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۶۴ سنت معادل ۲ درصد افزایش به ۸۳ دلار و ۵۵ سنت رسید.

هارلی دیویدسون Hydra-Glide Revival

نگاهی به نسخه محدود 2024 هارلی دیویدسون Hydra-Glide Revival بیندازید، آخرین عضو مجموعه آیکون ها نیز چند دوست را به هفته دوچرخه دیتونا می آورد.

اولین پرواز پهپاد XQ-67A

اولین پرواز پهپاد XQ-67A، توسعه شاسی معمولی CCA را ثابت می کند، جنرال اتمیکس مفهوم جنس/گونه را تأیید می کند، که بر ساخت چندین نوع هواپیما از یک شاسی اصلی مشترک متمرکز است.

سگ های ربات مسلسل دار تیراندازان بهتری هستند

تیمی از محققان چینی دریافته‌اند که با طراحی مناسب، سگ‌های روباتی با مسلسل می‌توانند با تیرانداز انسان رقابت کنند، یک مطالعه جدید چینی ادعا می کند که سگ های ربات مسلسل دار به اندازه تیراندازان آموزش دیده انسانی دقیق هستند.

قطعی مرموز برق تاجیکستان را فلج کرد

کل بخش‌های تاجیکستان از جمله دوشنبه، پایتخت، با قطعی برق سه ساعته مواجه شدند که زندگی روزمره را مختل کرد و ساکنان را بدون خدمات ضروری مانند گرمایش و آب گرم رها کرد.

راه اندازی واحد چهارم نیروگاه هسته‌ای برکه

راه اندازی واحد چهارم برکه (Barakah)، شرکت انرژی هسته‌ای امارات از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز چهارمین واحد نیروگاه هسته‌ای برکه در امارات متحده عربی توسط شرکت تابعه عملیاتی و تعمیر و نگهداری نواح انرژی (Nawah Energy) خبر داد.

عمان با پروژه Duqm جذابیت خود را برای چین و ایران افزایش می دهد

پالایشگاه الدقم که مدت ها مورد انتظار بود در این ماه به طور رسمی افتتاح شد، موقعیت جغرافیایی استراتژیک عمان برای چین بسیار مهم است، با سواحل طولانی در امتداد خلیج فارس و دریای عمان که دسترسی مساوی بدون محدودیت را به بازارهای غرب و شرق ارائه می دهد.

چرا لغو پروژه ماشین الکتریکی برای اپل منطقی است

علیرغم داشتن قابلیت ساخت یک خودروی الکتریکی، اما این کار همیشه برای اپل بعید بود، در اینجا برخی دلایل این موضوع ذکر شده است.

بوئینگ مسئول تعمیر و نگهداری سیستم موشکی Minuteman III

شرکت بوئینگ در لیتون یوتا، برای پشتیبانی، نگهداری و آزمایش سیستم تسلیحاتی Minuteman III یک قرارداد دریافت کرده است.

پیشرفت در شیمی سبز: محققان اتیلن را از CO2 ایجاد کردند

پروفسور Jingjie Wu با استفاده از یک کاتالیزور مس اصلاح شده، تبدیل الکتروشیمیایی CO2 را به اتیلن انجام دادند، این پیشرفت می تواند تولید اتیلن را از سوخت های فسیلی به منابع انرژی سبز تغییر دهد و به طور قابل توجهی انتشار کربن را کاهش دهد.

رباتی که در را با پا باز می کند

محققان به سگ روباتی یاد دادند که در را با پای خود باز کند، این ربات می تواند درها را باز کند، یک کوله پشتی حمل کند و حتی نمونه های سنگ را جمع آوری کند.

قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۴ سنت معادل ۰.۴۱ درصد افزایش و ۸۲ دلار و ۶۸ سنت رسید.

سود کلان شرکت های بزرگ نفتی از جنگ اوکراین

جنگ اوکراین سود شرکت های بزرگ نفتی (Big Oil) را افزایش و امنیت انرژی را برجسته کرد، وقتی Big Oil سودهای کلانی به دست آورد، زیرا بخش قابل توجهی از جهان متوجه شد که نمی تواند عرضه نفت و گاز خود را بدیهی بداند، هدف اتهامات سودجویی جنگی قرار گرفت.

آزمایش کارایی راکتور سوخت Htgr توسط Rosatom

نمونه‌های سوخت در سال 2022 آزمایش‌های خود را در دو راکتور تحقیقاتی آغاز کردند، و Rosatom گزارش داد که آنها اساساً کارایی طراحی سوخت را برای راکتورهای خنک‌کننده گازی با دمای بالا (HTGR - high-temperature gas-cooled reactor) تأیید کردند.

ایالات متحده انتشار کربن را 879 میلیون تن کاهش داده است

ایالات متحده با 14 درصد کاهش انتشار کربن طی 15 سال پیشرو است که به عواملی از جمله جابجایی زغال سنگ با گاز طبیعی نسبت داده می شود، در حالی که این کاهش قابل توجه است، ایالات متحده همچنان انتشار کربن بالاتری را در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر دارد.

استخراج هیدروژن: چالش انتقال انرژی جدید

محققان فرانسوی جریان قابل توجهی از هیدروژن طبیعی را در معدن آلبانی کشف کردند، این کشف علاقه به هیدروژن، زمین شناسی را به عنوان یک جایگزین امیدوارکننده و بالقوه پاک تر برای استخراج (تولید) هیدروژن سبز افزایش داده است.

اولین جراحی از راه دور در ایستگاه فضایی بین المللی

اولین جراحی از راه دور و با جاذبه صفر که از زمین در ایستگاه فضایی بین المللی بر روی نوعی لاستیک انجام شد، جراحان در نبراسکا MIRA را که از فاصله 250 مایلی تا ایستگاه فضایی بین المللی در حالی که بافت انسانی شبیه‌سازی شده را برش می‌داد، کنترل کردند.

ناسا به دنبال داوطلب برای زندگی در مریخ است

آیا می خواهید مانند یک مریخی زندگی کنید؟ ناسا (NASA) به دنبال داوطلب است، ناسا به دنبال داوطلبان شجاعی برای پیوستن به دومین ماموریت شبیه سازی شده سالانه مریخ خود است که از بهار 2025 آغاز می شود.

قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۵۹ سنت معادل ۰.۷۱ درصد کاهش به ۸۲ دلار و ۸۸ سنت رسید.

عربستان سعودی در صدد تامین مالی برای طرح های خورشیدی است

عربستان سعودی در صدد تامین مالی برای طرح های خورشیدی خود با ظرفیت 4.5 گیگاواتی است، این پروژه ها کل ظرفیت خورشیدی Acwa Power را که در عربستان سعودی به دست آورده است به 10 گیگاوات می رساند.

پاکستان ساخت خط لوله گاز صلح را آغاز می کند

پاکستان ساخت بخش 80 کیلومتری خط لوله گاز صلح را آغاز می کند، اسلام آباد در نظر دارد کار ساخت پروژه خط لوله گاز ایران پاکستان - از مرز ایران تا گوادر - را برای فرار از جریمه احتمالی 18 میلیارد دلاری، در صورتی که تهران تصمیم به شکایت بگیرد، آغاز کند.

بزرگترین کشتی ساخت ایتالیا با سوخت LNG

Sun Princess با سوخت LNG، بزرگترین کشتی ساخته شده در ایتالیا، تحویل داده شد، شرکت کشتی‌سازی ایتالیایی Fincantieri، اولین کشتی با نام Sun Princess از دو کشتی کروز گاز طبیعی مایع (LNG) را به Princess Cruises تحویل داده است.

الکترود جدید تولید هیدروژن از آب دریا را متحول می کند

محققان دانشگاه تسوکوبا ژاپن الکترودهای بسیار بادوام را برای تولید هیدروژن از آب دریا ساخته اند، الکترود آلیاژی چند عنصری می تواند عملکرد آند را برای بیش از یک دهه حفظ کند و انرژی آن از انرژی خورشیدی تامین شود.

حسگر ساخت بریتانیا برای استفاده در پروژه فیتوپلانکتون

ناسا قرار است سطوح بی سابقه ای از اطلاعات در مورد فیتوپلانکتون ها را با حسگر ساخته شده در لئوناردو در ساوتهمپتون (انگلیس) که برای ماموریت PACE ناسا ساخته شده است، به دست آورد.

رونمایی از Ferrari SF-24

خودروی جدید Ferrari SF-24 Formula1 در مارانلو رونمایی شد، شرکت فراری آخرین خودروی فرمول یک خود را قبل از پیوستن لوئیس همیلتون به تیم معرفی کرد.

قیمت جهانی نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۰ سنت معادل ۰.۱۲ درصد افزایش به ۸۲ دلار و ۱۰ سنت رسید.

معادن زغال‌سنگ متروک در حال تبدیل شدن به قطب‌های انرژی‌ تجدیدپذیر هستند

دولت ها در سطح جهان در حال سرمایه گذاری در ارزیابی پتانسیل معادن زغال سنگ قدیمی برای انرژی های تجدیدپذیر، از جمله عملیات زمین گرمایی و مزارع خورشیدی و بادی هستند.

آیا توقف صادرات LNG باعث کاهش قیمت گاز طبیعی ایالات متحده می شود؟

توقف اخیر در صدور مجوزهای جدید برای پروژه های صادرات LNG، آمریکا را دچار اختلاف کرده است و انجمن‌های صنعت نفت و گاز تصمیم دولت بایدن را به عنوان باخت آمریکا و پیروزی روسیه به شدت محکوم کردند.

نصب اولین توربین بادی 16 مگاواتی جهان

Atlas Copco منبع تغذیه برای نصب اولین توربین بادی 16 مگاواتی جهان را تامین می کند.

بحران دریای سرخ باعث سردی بازار نفت شد

بحران نفت دریای سرخ و تغییر مسیر تانکرهای نفتی به طور مستقیم تقاضای نفت را تا کنون حدود 200000 بشکه در روز افزایش داده است.

قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۴۲ سنت معادل ۰.۵۱ درصد کاهش به ۸۱ دلار و ۷۷ سنت رسید.

تقاضای فزاینده انرژی بیت کوین و چالش های نظارتی

مصرف جهانی انرژی حاصل از استخراج بیت کوین (Bitcoin) در سال 2023 دوبرابر شده است که برابر با مصرف انرژی سالانه کشورهایی مانند استرالیا و بیش از جمعیت 110 میلیونی مصر است.

استون مارتین 2025 با قدرت 656 اسب بخار

خودروی اسپورت Aston Martin Vantage مدل سال 2025 با ظاهری تازه، فضای داخلی اصلاح شده و جهشی بزرگ در قدرت، آماده عرضه شده است.

ایران جزو کشورهای برتر سازنده توربین‌های نیروگاهی

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه کشورمان در دنیا به عنوان سازنده قطعات نیروگاهی با فناوری پیشرفته شناخته می‌شود، گفت: مجموعه نیروگاهی کشورمان در حوزه تعمیرات و آماده‌سازی نیروگاه‌ها رتبه برتر منطقه را به خود اختصاص داده است.

ساخت ۹۱ درصد از قطعات نیروگاه های برق در داخل کشور

تلاش متخصصان داخلی کشورمان در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی موجب شده است تا ایران بیش از ۹۱ درصد قطعات مورد نیاز صنعت نیروگاهی خود را بومی‌سازی کند.

قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۵۶ سنت معادل ۰.۶۹ درصد افزایش به ۸۲ دلار و ۱۹ سنت رسید.

وقتی شبکه ها تبدیل به سلاح می شوند

شبکه ارتباطی متحد و یکپارچه ارتش ایالات متحده، تثبیت در ارتباطات را برای پیوندهای ارتباطی متفاوت در سطوح تاکتیکی، عملیاتی و استراتژیک نوید می دهد.

BMW i16

ابرخودروی هیبریدی خیره کننده، بر اساس مفهوم Vision M Next، به شدت از M1 افسانه ای الهام گرفته شده است، در واقع BMW i16 ترکیبی از عناصر ظاهری Vision M Next Concept 2019 و M1 کلاسیک است و تاسف آور است که توسعه آن لغو شده است.

قطعات و تجهیزات انرژی خورشیدی چینی در اروپا

واردات ارزان - قطعات و تجهیزات - انرژی خورشیدی چینی، تولیدکنندگان محلی اروپایی را تهدید می کند، با این حال اتحادیه اروپا نسبت به اعمال تعرفه بر تولیدکنندگان چینی محتاط است.

رویکرد محاسبه شده ایران در قبال تنش‌های منطقه‌

کارشناسان معتقدند توانمندی‌های نظامی ایران در زمینه‌هایی مانند پهپاد و موشک‌ پیشرفته است، اما با قابلیت‌های متعارف و هسته‌ای اسرائیل همخوانی ندارد و این امر باعث می‌شود ایران برای اجتناب از رویارویی مستقیم به جنگ نامتقارن و نیروهای نیابتی تکیه کند.

گروه نرم افزاری رهگشافن
تبلیغات
گروه نرم افزاری رهگشافن
تبلیغات
Image