آزمایش کارایی راکتور سوخت Htgr توسط Rosatom

هسته‌ای

نمونه‌های سوخت در سال 2022 آزمایش‌های خود را در دو راکتور تحقیقاتی آغاز کردند، و Rosatom گزارش داد که آنها اساساً کارایی طراحی سوخت را برای راکتورهای خنک‌کننده گازی با دمای بالا (HTGR - high-temperature gas-cooled reactor) تأیید کردند.

در گزارشی درباره این پیشرفت، شرکت هسته‌ای روسیه (روس اتم) گفت: تا پایان سال 2023، در راکتور IVV-2M، یکی از دسته‌های نمونه‌های آزمایشگاهی عناصر میکروسوخت توسعه‌یافته و تولید شده توسط JSC VNIINM (بخشی از TVEL) و سوخت کامپکت‌های توسعه‌یافته و تولید شده توسط JSC NII NPO Luch (بخشی از بخش علمی Rosatom)، به سوختن 11-12٪ اتم‌های سنگین دست یافتند.

این عملاً با مقادیر سوختن طراحی برای سوخت HTGR مطابقت دارد.

دمای سوخت HTGR در طول فرآیند بین 1000-1200 درجه سانتیگراد حفظ شد و نتایج آزمایش‌ها در توسعه طراحی HTGR و همچنین در توسعه فرآیند تولید آزمایشی برای سوخت HTGR در نظر گرفته می‌شود.

در این بیانیه آمده است: بر اساس مجموع داده‌های تجربی جمع‌آوری‌شده (از جمله آن‌هایی که به‌صورت آنلاین در کل آزمایش راکتور به دست آمده‌اند)، متخصصان Rosatom اساساً کارکرد طراحی سوخت HTGR توسعه‌یافته (سوخت ذرات ایزوتروپیک ساختاری TRI، سوخت TRISO) را تأیید کرده‌اند.

در برنامه کاری 2024-2025، برنامه ریزی شده است که در سایت های آزمایشی بخش علمی Rosatom مجموعه ای از مطالعات پس از راکتور نمونه های تابیده شده از سوخت HTGR و همچنین آزمایش های راکتور در محدود کردن و انجام شود. (حالت های اضطراری عملکرد آن)

پروژه HTGR با هدف یک نیروگاه هسته ای آینده به عنوان بخشی از یک پروژه سرمایه گذاری برای ایجاد فناوری های داخلی برای تولید و مصرف در مقیاس بزرگ هیدروژن و محصولات حاوی هیدروژن است.

بر اساس مقاله اطلاعات انجمن جهانی هسته ای، سوخت HTGR به شکل ذرات TRISO با قطر کمتر از یک میلی متر است و هر یک دارای هسته ای از اورانیوم اکسی کاربید است که اورانیوم تا 17 درصد U-235 غنی شده است.

این ذرات توسط اورانیوم احاطه شده است، لایه‌هایی از کربن و کاربید سیلیکون، که محفظه‌ای برای محصولات شکافت است که تا دمای 1600 درجه سانتی‌گراد یا بیشتر پایدار است.

این ذرات ممکن است مرتب شوند: در بلوک‌هایی به‌عنوان منشورهای شش ضلعی از گرافیت، یا در سنگ‌ریزه‌های گرافیتی به اندازه توپ بیلیارد که درون آن قرار گرفته‌اند. (کاربید سیلیکون)

آزمایش کارایی راکتور سوخت Htgr توسط Rosatom
دمای عملیاتی بالای راکتورهای HTGR به طور بالقوه کاربردهایی مانند گرمای فرآیند یا تولید هیدروژن را از طریق چرخه ترموشیمیایی گوگرد-ید امکان پذیر می کند، توسعه پیشنهادی HGTR راکتور نسل چهارم با دمای بسیار بالا (VHTR - very-high-temperature reactor) است که در ابتدا با دمای 750 تا 950 درجه سانتی گراد کار می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

راکتور خنک‌شده با دمای بالا (HTGR) نوعی از راکتور هسته‌ای خنک‌شده با گاز است که از سوخت اورانیوم و گرافیت برای تولید دمای بسیار بالا خروجی هسته راکتور استفاده می‌کند، تمام راکتورهای HTGR موجود از خنک کننده هلیوم استفاده می کنند و هسته راکتور می تواند یک بلوک منشوری (یادآور هسته راکتور معمولی) یا یک هسته بافت سنگریزه باشد.

Image