تقاضای فزاینده انرژی بیت کوین و چالش های نظارتی

تغییر اقلیم

مصرف جهانی انرژی حاصل از استخراج بیت کوین (Bitcoin) در سال 2023 دوبرابر شده است که برابر با مصرف انرژی سالانه کشورهایی مانند استرالیا و بیش از جمعیت 110 میلیونی مصر است.

فرآیند استخراج بیت کوین و اثبات کار، نیازمند محاسبات با قدرت بالا است که منجر به ردپای (تولید) کربن قابل توجهی می شود و شبکه های محلی (برق) آمریکا را تحت فشار قرار داده است.

تلاش‌ها برای تنظیم مقررات و چالش های نظارتی این صنعت به دلیل مقاومت ذاتی بخش کریپتو در برابر حاکمیت با موانعی مواجه است که نیاز به اقدامات سخت‌گیرانه و قابل اجرا برای رسیدگی به اثرات زیست محیطی آن را برجسته می‌کند.

ردپای انرژی استخراج بیت کوین خارج از نمودار است و مصرف انرژی عظیم در فرآیند ضرب سکه های جدید این ارز دیجیتال در طول سال 2023 به دلیل افزایش قیمت ها بیش از دو برابر شد.

ایالات متحده، یکی از بزرگترین مراکز استخراج ارزهای دیجیتال در جهان، در چشم طوفان است که در مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با ارز دیجیتال حاکم است، اما تنظیم مقررات و چالش های نظارتی آن آسان نخواهد بود.

بر اساس داده های Digiconomist تا پایان سال گذشته، مصرف انرژی جهانی حاصل از استخراج بیت کوین از اول ژانویه 101 درصد رشد داشته است و به 141.2 تراوات ساعت رسیده است.

همه اینها ردپای (تولید و انتشار) کربن 78.7 میلیون تنی CO2 در سال است.

برای در نظر گرفتن این موضوع، استخراج بیت کوین اکنون به اندازه استرالیا و بیشتر از مصر که دارای جمعیتی بالغ بر 110 میلیون نفر است، در سال انرژی مصرف می کند و دی اکسید کربن بیشتری نسبت به عمان منتشر می کند.

انرژی بسیار زیاد و ردپای کربن بیت کوین (Bitcoin) در نتیجه فرآیند استخراج منحصر به فرد این ارز دیجیتال است و بیت کوین برای ناشناس ماندن، ایمن و احراز هویت تراکنش ها به یک دفتر کل عمومی متکی است که توسط بلاک چین پشتیبانی می شود.

برای دستیابی به این هدف، هر ورودی جدید به دفتر کل نیاز به حل مسئله محاسباتی پیچیده ای دارد که به عنوان اثبات کار شناخته می شود که بر آزمون و خطا متکی است - وصل کردن راه حل های تصادفی و دیدن اینکه آیا مناسب است یا خیر.

ماینر که هر پازل منحصربه‌فرد را سریع‌ترین حل می‌کند، یک بیت‌کوین جدید دریافت می‌کند و این بدان معنی است که ماینرهایی که از ابرکامپیوترهای پرقدرت استفاده می کنند که قادر به انجام سریعتر چنین کارهایی هستند، یک مزیت کلیدی دارند. (این همان جایی است که فاکتورهای مصرف انبوه انرژی وارد می شود)

با افزایش قیمت بیت کوین، ماینرهای بیشتری برای حل این معماها در زمان واقعی رقابت می کنند.

اما اگر استخراج‌کنندگان بیشتر منجر به تولید بیت‌کوین‌های بیشتر و بیشتر شوند، بازار دچار سیل می‌شود و قیمت ارز کاهش می‌یابد و برای جلوگیری از این امر، حل برای اثبات کار با هر پازل سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود، به طوری که استخراج یک بیت‌کوین همیشه باید ۱۰ دقیقه طول بکشد.

نتیجه همان مقدار بیت کوین تولید شده مثل همیشه است، اما ردپای انرژی برای همیشه در حال افزایش است، برای مثال در سال 2009 شما می‌توانستید بیت کوین را تنها با استفاده از برق خانگی در چند ثانیه استخراج کنید، در حالی که در سال‌های اخیر باید حدود 9 ساعت انرژی مصرف کنید.

در نتیجه، بسیاری از ماینرها انبارهای کاملی از ابر رایانه ها دارند که 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته کار می کنند.

و کشورها و مناطق خاصی از جهان بیش از سایرین بار آن مصرف انرژی را به دوش می کشند، چین قبلاً یک نیروگاه برای عملیات استخراج بیت کوین (Bitcoin) بود، اما پکن بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در سال 2021 ممنوع کرد.

در نتیجه، بسیاری از ماینرهای بیت کوین به دنبال منابع انرژی فراوان و محدودیت های قانونی نسبتاً ضعیف، فعالیت های خود را به ایالات متحده منتقل کردند.

تنها در چند سال، سهم ایالات متحده در استخراج کریپتو در جهان از 3.5 درصد به 38 درصد رسیده است و ایالات متحده را به بزرگترین بازار استخراج ارز دیجیتال تبدیل کرده است.

بر اساس گزارش‌های اخیر Grist، در این فرآیند، رونق بیت‌کوین به شبکه‌های محلی فشار وارد کرده، قبض‌های برق را برای ساکنان اطراف افزایش داده و کارخانه‌های سوخت فسیلی را که زمانی از کار افتاده بودند، فعال نگه داشته است.

اما تعیین ارقام دقیق در مورد اینکه چه کسی و کجا استخراج می‌کند و دقیقاً چه مقدار انرژی در هر عملیات مصرف می‌شود، بسیار دشوار است.

اکنون ایالات متحده در تلاش است تا کنترلی بر این وضعیت داشته باشد، مرحله اول: سعی کنید بفهمید استخراج‌کنندگان بیت‌کوین چقدر انرژی در خاک ایالات متحده مصرف می‌کنند.

هفته گذشته، اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده اعلام کرد که شروع به جمع‌آوری داده‌های مصرف انرژی از بیش از 130 ماینر ارز دیجیتال تجاری شناسایی شده می‌کند که در ایالات متحده فعالیت می‌کنند.

EIA در گزارش جدیدی که پایه و اساس این نظرسنجی را ارائه می‌کند، گفت: با افزایش استخراج ارزهای دیجیتال در ایالات متحده، نگرانی‌ها در مورد ماهیت انرژی بر این تجارت و تأثیرات آن بر صنعت برق ایالات متحده افزایش یافته است.

این هفته آغاز شد نگرانی‌های بیان شده به EIA شامل فشارهای وارده به شبکه برق در دوره‌های اوج تقاضا، پتانسیل افزایش قیمت برق و همچنین اثرات بر انتشار دی اکسید کربن مرتبط با انرژی است.

چنین راهنمایی‌هایی تقریباً تضمین شده است که در گوش‌های ناشنوا قرار می‌گیرند، زیرا بسیاری از جذابیت‌های دنیای ارزهای دیجیتال فقدان کامل حکومت و نظارت است، بی بی سی در سال 2021 اظهار داشت: اگر چیزی نشان دهنده سرمایه داری بازار آزاد در برهنه ترین شکل آن باشد، آن بیت کوین (Bitcoin) است.

تقاضای فزاینده انرژی بیت کوین و چالش های نظارتی
در آینده، اقدامات برای حاکمیت (نظارت و کنترل) در بیت کوین باید بسیار دقیق تر باشد و بیش از آن، این اقدامات باید قابلیت اجرایی داشته باشند، به دست آوردن ارقام واقعی از طریق نظرسنجی فعلی EIA اولین گام حیاتی است، اما مشخص نیست که چگونه دولت (آمریکا) به طور موثر آن را با اقدامات سیاسی معنادار دنبال خواهد کرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اما فراتر از محاسبه ردپای انرژی عملیات معدنکاری در مقیاس تجاری در ایالات متحده، ایجاد تغییر واقعی در این ارقام، یک نبرد دشوار خواهد بود، تلاش‌های گذشته برای تنظیم این صنعت خنده‌دار بوده است، که عمدتاً از توصیه‌ها و درخواست‌های معدنچیان (ماینر) سرچشمه می‌گیرد تا انرژی خود را از منابع پاک‌تر و پایدارتر تامین کنند.

Image