رونق انرژی های تجدیدپذیر می تواند با فقر انرژی در مناطق روستایی مقابله کند

انرژی تجدیدپذیر

از آنجایی که جهان در حال گذر به سمت انرژی های سبز است، دولت‌ها در سراسر جهان پتانسیل توسعه قطب‌های انرژی جدید و تنوع فراتر از مناطق سنتی غنی از سوخت فسیلی را برای ایجاد چشم‌انداز انرژی جدید دارند.

در حالی که عملیات اکتشاف زغال‌سنگ، نفت و گاز محدود به چند منطقه غنی از منابع بود، انرژی‌های تجدیدپذیر را می‌توان به شیوه‌ای متنوع‌تر و گسترده‌تر تولید کرد که می‌تواند به توسعه اقتصاد مناطق روستایی بسیار نادیده گرفته شده جهان کمک کند.

در واقع، مناطق وسیعی از زمین های توسعه نیافته مکان مناسبی برای تولید انرژی خورشیدی و بادی است. بنابراین، آیا انرژی های تجدیدپذیر می تواند کلید توسعه روستایی جهانی باشد؟

OECD مدت‌هاست که در مورد پتانسیل پیوند انرژی‌های تجدیدپذیر با توسعه روستایی بحث می‌کند و در سال 2012 خلاصه‌ای اجرایی برای سیاست‌گذاران ارائه کرده است، برخی از مزایای مناطق روستایی شناسایی شده توسط OECD شامل منابع درآمدی جدید، ایجاد شغل، فرصت های تجاری، نوآوری های تکنولوژیکی، توسعه مهارت های جامعه و کاهش قیمت انرژی است.

از زمان این گزارش، OECD شاهد تعمیق روابط بین انرژی های تجدیدپذیر و توسعه روستایی بوده است. این سازمان اکنون انتظار دارد که مناطق روستایی ذینفع اصلی سرمایه‌گذاری‌های شتاب‌زده در انرژی‌های تجدیدپذیر باشند، به‌ویژه به لطف تسریع انتقال سبز در چندین کشور.

از آنجایی که مناطق روستایی فضاهای باز، کشاورزی و تراکم جمعیت کم را فراهم می کنند، برای توسعه پروژه های انرژی تجدیدپذیر از جمله باد، خورشید، آب و زیست توده ایده آل هستند و در حال حاضر، مناطق روستایی حدود 63 درصد از انرژی های تجدیدپذیر را تولید می کنند که 36 درصد از این رقم مربوط به دورافتاده ترین نقاط است.

برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) همچنین گسترش عملیات انرژی های تجدیدپذیر در مناطق روستایی را به عنوان ابزاری برای مقابله با موانع دسترسی به انرژی روستایی و همچنین فقر روستایی شناسایی کرده است. توسعه پروژه های انرژی سبز در مناطق غیر سنتی تولید انرژی، که بسیاری از آنها ممکن است به برق اصلی دسترسی نداشته باشند، می تواند به برق رسانی این مناطق کمک کند.

این امر به ویژه برای کشورهای در حال توسعه که سطوح بالایی از نابرابری انرژی را تجربه می کنند بسیار مهم است و برخی از ایالت ها در حال حاضر مناطق روستایی خود را به عنوان قطب انرژی های تجدیدپذیر توسعه می دهند تا توسعه اقتصادی در جوامع محروم را تشویق کنند، سرمایه گذاری خارجی را جذب کنند، اقتصاد کشور را تقویت کنند و از گذار سبز حمایت کنند.

در مناطق روستایی جنوب صحرای آفریقا، بیشتر جمعیت همچنان به شدت به فعالیت های کشاورزی به عنوان منبع اصلی درآمد خود متکی هستند و بسیاری از آنها به آبیاری یا برق دسترسی ندارند، که نوسازی کشاورزی را غیرممکن می کند، و بنابراین درآمد محدود است.

همچنین مشکل بزرگی با ناامنی غذایی و تهدید فزاینده تغییرات آب و هوایی وجود دارد. توسعه پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند همراه با توسعه روستایی باشد، با عملیات انرژی سبز که انرژی پاک حیاتی را برای کشور تامین می‌کند، و همچنین منبع جدیدی از درآمد و برق مقرون به صرفه برای جوامع محروم است.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) معتقد است که انتقال انرژی پاک جهانی نوید جدیدی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی آفریقا دارد.

تا ماه مه 2022، کشورهایی که بیش از 70 درصد از انتشار CO2 در جهان را تشکیل می دهند، متعهد شدند تا سال 2050 انتشار خالص صفر داشته باشند.

این شامل 12 کشور آفریقایی است که بیش از 40 درصد از انتشار دی اکسید کربن آفریقا را تولید می کنند و در سناریوی آفریقای پایدار آژانس بین‌المللی انرژی، قاره آفریقا تا سال 2030 به خدمات انرژی مدرن دسترسی خواهد داشت و همچنین تمام تعهدات مربوط به آب و هوای آفریقا را به طور کامل اجرا می‌کند.

این امر مستلزم اتصال 90 میلیون نفر در سال به شبکه برق است که نرخ اتصال سال های اخیر را سه برابر کرده است و در سال 2022، 600 میلیون نفر، یعنی حدود 43 درصد از جمعیت آفریقا، به برق دسترسی نداشتند، در حالی که هزینه دستیابی به این هدف بسیار زیاد است - حدود 25 میلیارد دلار در سال - مزایای آن بسیار گسترده است.

این در مورد تمام مناطق جهان صدق می کند، نه فقط آفریقا و در چین، به لطف اجرای پروژه های انرژی تجدیدپذیر، توسعه قابل توجهی در مناطق روستایی مشاهده شده است.

در ماه مارس سال جاری، چین اعلام کرد که یک طرح آزمایشی را برای ترویج بیشتر توسعه انرژی های تجدیدپذیر در مناطق روستایی راه اندازی خواهد کرد.

این امر به ادارات دولتی در سطح استانی نیاز دارد تا شهرستان‌های آزمایشی روستایی را برای ساخت عملیات انرژی‌های تجدیدپذیر شناسایی کنند و این طرح‌ها را تا پایان ماه مه برای ارزیابی و تأیید به اداره ملی انرژی (NEA) ارائه کنند.

در همین حال، در ماه جاری، در ایالات متحده، دولت بایدن تقریباً 11 میلیارد دلار کمک مالی و وام برای ارائه انرژی پاک مقرون به صرفه به جوامع روستایی در سراسر کشور اعلام کرد. وزیر کشاورزی، تام ویلساک، پیشنهاد کرد که این بودجه به مناطق روستایی قدرت قابل اعتمادتری ارائه می‌کند و به کاهش هزینه‌های انرژی کمک می‌کند. این بزرگترین سرمایه گذاری فدرال در برق رسانی به روستاها از سال 1936 است.

ویلساک اظهار داشت: این سرمایه گذاری ها همچنین با تغییرات آب و هوایی مبارزه می کند و آلودگی هوا و آب را که سلامت کودکان را به خطر می اندازد به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

انتظار می‌رود این برنامه به توسعه پروژه‌های خورشیدی، بادی، زمین گرمایی، زیست توده، نیروگاه‌های آبی و پروژه‌های ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس بزرگ در سراسر کشور کمک کند و سرمایه‌گذاری بیشتری را از بخش خصوصی جذب کند.

دولت‌ها در سرتاسر جهان در حال کشف هستند که گسترش عملیات انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه روستایی می‌تواند دست به دست هم داده و به بهبود اقتصاد مناطق بسیار نادیده گرفته شده جهان و همچنین حمایت از گذار سبز جهانی کمک کند.

مناطق روستایی چشم‌انداز ایده‌آلی را برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ارائه می‌کنند، در حالی که امنیت انرژی را برای مناطقی که ممکن است قبلاً دسترسی آسانی به برق نداشته‌اند، فراهم کنند. علاوه بر این، ایجاد پروژه های انرژی درآمد جدید، شغل و سرمایه گذاری بیشتری را برای این مناطق به ارمغان می آورد.

در مقابل، مناطق روستایی می توانند اقتصاد خود را توسعه دهند و به اقتصاد کلی کشور کمک کنند و همچنین به تسریع انتقال سبز کمک کنند.

رونق انرژی های تجدیدپذیر می تواند با فقر انرژی در مناطق روستایی مقابله کند
ماهیت منابع انرژی سنتی به این معنی است که توسعه در اطراف مناطق غنی از منابع به منظور افزایش کارایی اتفاق می افتد. با تسریع گسترش انرژی های تجدیدپذیر، فرصت بزرگی برای توسعه مناطق روستایی و منزوی تر وجود دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر به ویژه در مناطق روستایی با سطوح بالای فقر و دسترسی اندک به برق بسیار جذاب است.

Image