وقتی شبکه ها تبدیل به سلاح می شوند

صنعت تسلیحات

شبکه ارتباطی متحد و یکپارچه ارتش ایالات متحده، تثبیت در ارتباطات را برای پیوندهای ارتباطی متفاوت در سطوح تاکتیکی، عملیاتی و استراتژیک نوید می دهد.

Multi-Domain Operations یا عملیات چند دامنه ای (MDO) نه تنها سنگ بنای اعتقادی ارتش ایالات متحده، بلکه کلیه خدمات نیروهای مسلح ایالات متحده را تشکیل می دهد، در حالی که تعاریف متفاوت هستند، به زبان ساده، MDO سطحی از اتصال بین نیروهای خودی را در تمام سطوح جنگ - از تاکتیکی گرفته تا عملیاتی یا استراتژیک - پیش بینی می کند.

این شبکه یکپارچه اتصال هر فرد، پلت فرم، پایگاه، سلاح، حسگر و قابلیت را به هم مرتبط می کند که از این پس به عنوان دارایی شناخته می شود.

نه تنها اتصال درون نیرویی به این دارایی ها می پیوندد، بلکه خدمات متفاوت پیوندهای مشابهی را به اشتراک خواهند گذاشت، هدف MDO بهبود کیفیت و سرعت تصمیم گیری در مقابل تصمیم گیری های دشمنان است.

چشم انداز عملیات چند دامنه ای وزارت دفاع ایالات متحده (DOD) باید توسط سیستم فرماندهی و کنترل دامنه مشترک (JADC2) تسهیل شود، JADC2 سخت افزار و نرم افزاری است که این سطوح اتصال را فراهم می کند و اگر MDO چشم انداز است، JADC2 تسهیل کننده است.

تسهیل MDO

در سال 2021، ارتش ایالات متحده طرح شبکه یکپارچه خود را منتشر کرد که بیان می کرد باید تا سال 2028 به یک نیروی دارای قابلیت MDO تبدیل شود، کلید این تلاش چیزی است که ارتش آن را شبکه یکپارچه خود می نامد و ارتش را به عنوان بخشی از یک ارتباط مشترک گسترده تر قادر می سازد تا از دیگر امکانات استفاده کند. (تعهد ائتلاف، ادغام و عملیات به طور همزمان و یکپارچه در همه حوزه‌ها، همه محیط‌ها، در تمام جغرافیاها و همه عملکردهای جنگی)

در این سند اشاره شده است که این رویکرد ارتش را قادر می‌سازد تا وضعیت نیرو را کالیبره کند و قابلیت‌ها را در نقطه مورد نیاز جمع کند، دفتر اجرایی برنامه فرماندهی، کنترل و فناوری ارتباطات ارتش ایالات متحده (PEO C3T) بر معرفی و توسعه این شبکه یکپارچه نظارت دارد.

شبکه یکپارچه مستقیماً با منابع فناوری اطلاعات ارتش و پیوندهای مرتبط با آنها ارتباط دارد و به طور خلاصه، این طرح کلیه سخت‌افزار، نرم‌افزار و زیرساخت‌ها را از لبه جلوتر میدان جنگ تا پست‌ها، اردوگاه‌ها و ایستگاه‌ها را پوشش می‌دهد.

ارتش می گوید که شبکه یکپارچه یک سیستم سرتاسر امن و قابل بقا است، این شبکه پیوندهای ارتباطی بین نیرو و درون نیرو و متحدین، امن و قوی را فراهم می کند و یکی از راه‌های تجسم شبکه یکپارچه و انگیزه‌های ایجاد آن، دیدن شبکه‌های ارتباطی ارتش است که از آن‌ها فقط به یک سیستم تسلیحاتی تبدیل می‌شوند، همانطور که در طرح شبکه یکپارچه آمده است.

چندین مؤلفه شبکه یکپارچه را تشکیل می دهند:

  1. یک محیط عملیاتی مشترک (COE)

  2. زیرساخت خدمات مشترک (CSI)

  3. یک لایه حمل و نقل و عملیات شبکه یکپارچه (UNO)

اسناد ارتش ایالات متحده نشان می دهد که این شبکه دارای داده های طبقه بندی شده و غیر طبقه بندی شده است، با در نظر گرفتن هر یک از این مؤلفه ها به صورت مجزا، COE استانداردهای محاسباتی و فناوری های مرتبط را پوشش می دهد.

این گرافیک پیچیدگی محض اجرای کلی JADC2 را نشان می دهد، همانطور که این تصویر نشان می دهد، همه سرویس ها از سطوح بی سابقه ای از اتصال درون و بین نیرو برخوردار خواهند بود.

این استانداردها و فناوری‌های مرتبط، علی‌رغم ظاهری پیش پا افتاده، به برنامه‌های نرم‌افزاری امن و قابل همکاری که زیربنای ارتش MDO هستند، اجازه فعالیت می‌دهند و برنامه‌های نرم‌افزاری که از طریق COE تحویل داده می‌شوند، بر اساس برنامه شبکه یکپارچه، شامل ابزارهای تصمیم‌گیری مبتنی بر داده‌ها هستند.

در همین حال CSI سخت افزار و نرم افزار را برای ایمن سازی، ذخیره و پردازش داده هایی که این برنامه های نرم افزاری به آنها تکیه می کنند، فراهم می کند، این برنامه‌ها به لطف پیوندهای ارتباطی شبکه یکپارچه در سراسر جهان در دسترس خواهند بود.

داده ها تنها بخشی از CSI هستند، زیرا هوش مصنوعی (AI) و ابزارهای یادگیری ماشین (ML) نیز بخشی از CSI را تشکیل می دهند و هر دو هوش مصنوعی و ML برای کمک به کاربران در درک داده های مرتب شده توسط سخت افزار و نرم افزار حیاتی خواهند بود.

همانطور که در اسناد ارتش ایالات متحده اشاره می شود، رایانش ابری یکی از فناوری هایی است که در CSI به حساب می آید و لایه حمل و نقل، پیوندهای ارتباطی را برای اتصال کاربران به CSI فراهم می کند و در واقع تمام شبکه های ارتباطی در اختیار ارتش را شامل می شود.

این پیوندها همه چیز را از ارتباطات ماهواره ای استراتژیک وزارت دفاع آمریکا گرفته تا شبکه های رادیویی در لبه تاکتیکی را در بر می گیرد.

در کنار این مجراهای متعارف ایجاد شده، ارتش انتظار دارد که از فناوری های ارتباطی نوظهور بهره برداری کند، این فناوری ها شامل پروتکل های ارتباطات سلولی نسل پنجم و ششم خواهند بود، ملاحظات کلیدی برای ارتش ایجاد یک اینترنت اشیاء (IOT) نظامی شده است.

این پیوندهای ارتباطی که به طور رسمی به عنوان IOMT (اینترنت اشیاء نظامی) شناخته می‌شوند، دارایی‌ها را شبکه می‌کنند تا بتوانند به طور مداوم داده‌هایی را که جمع‌آوری می‌کنند بارگذاری کنند و اطلاعات مربوطه را برای پشتیبانی از مأموریت‌های خود دانلود کنند.

IOMT یک جنبه کلیدی برای تسهیل سطوح اتصال است که MDO بر آن تکیه دارد.

آخرین، اما با اهمیت ترین، سازمان ملل متحد است، که ارتش می گوید جنبه های حفاظتی شبکه را پوشش می دهد. به گفته خود ارتش، این شامل قابلیت‌های لازم برای ایمن سازی، پیکربندی، عملیات، گسترش، نگهداری و حفظ فضای سایبری برای ایجاد و حفظ محرمانگی، در دسترس بودن و یکپارچگی شبکه یکپارچه است، به طور خلاصه UNO امنیت سایبری و حفاظت از تمام اجزای تشکیل دهنده شبکه یکپارچه را تضمین می کند.

امنیت و حفاظت سایبری از طریق مجموعه سخت‌افزار و نرم‌افزار مشترک که همگی از اصول اعتماد صفر استفاده می‌کنند، محقق خواهد شد.

مایکروسافت رویکرد اعتماد صفر را اینگونه تعریف می‌کند: هرگز اعتماد نکن، همیشه تأیید کن و در اصل، هر چیزی که به شبکه یکپارچه متصل می‌شود، یا هر داده‌ای که در آن جابجا می‌شود، باید خصمانه تلقی شود تا زمانی که غیر از آن مشخص شود.

در مجموع UNO، در کنار لایه حمل و نقل، CSI و COE، به قول خود ارتش، مانور بین دامنه‌ای را فعال می‌کنند و مانور از طریق به کارگیری اثرات استراتژیک، عملیاتی و تاکتیکی در سرعت و برد مورد نیاز برای ارتش و نیروی مشترک/ائتلاف در میدان نبرد به سرعت در حال ظهور فردا حاصل خواهد شد.

با در نظر گرفتن همه این مؤلفه ها، شبکه یکپارچه اجازه می دهد تا طرز فکر MDO ارتش به واقعیت تبدیل شود.

UNO - منطقی است

نرم افزار نقش عمده ای در تحقق شبکه یکپارچه ایفا می کند، پل دی مهنی، مدیر ارتباطات عمومی PEO C3T به عنوان مثال به UNO اشاره می کند و UNO یک قابلیت مبتنی بر نرم‌افزار است که بر روی سخت افزارهای موجود که قبلاً توسط تشکیلات ارتش استفاده می‌شد میزبانی می‌شود و در نظر گرفته شده است که سخت‌افزاری آگنوستیک باشد، به این معنی که می‌تواند بر روی هر پلتفرم سخت‌افزاری (در) هر طبقه‌بندی قرار گیرد.

UNO برنامه های کاربردی مدیریت شبکه را برای مدیران شبکه یگان، بخش و تیپ فراهم می کند که می توانند از آنها برای برنامه ریزی و مشاهده استفاده از شبکه خود در سراسر ارتباطات زمینی و ماهواره ای استفاده کنند.

در سطح عملی، UNO به یک سرباز اجازه می دهد تا شبکه خود را با استفاده از یک ایستگاه کاری برنامه ریزی، مدیریت، نظارت و راه اندازی کند.

در حال حاضر، به گفته مهنی، سربازان باید این عملکردها را با استفاده از برنامه های مدیریت سیستم منحصر به فرد انجام دهند، بیل سیس، مدیر برنامه های ارتباطات تاکتیکی ارتش ایالات متحده در L3Harris، می گوید که UNO بیش از 20 ابزار عملیات شبکه را در موجودی ارتش در یک قابلیت کاربرپسند ساده ادغام خواهد کرد.

عملیات شبکه یکپارچه یک رابط واحد و مشترک ایجاد می کند که از طریق آن سربازان می توانند به چندین برنامه یا خدمات نرم افزاری دسترسی داشته باشند و به گفته Seiss، هدف نهایی UNO ایجاد یک تجربه کاربری ساده با افزایش آگاهی موقعیتی و دفاع شبکه سایبری قوی تر است.

در جای دیگر، دومینیک پرز، مدیر ارشد فناوری Curtiss-Wright اظهار داشت که UNO به عنوان میان افزار اتصال و یکپارچه سازی اجزای آینده عمل خواهد کرد: ارتش به دنبال راه حل هایی برای تحقق این امر است.

به گفته مهنی در PEO C3T، انتظار می رود یک برنامه جدید رکورد برای UNO و یک تلاش سریع نمونه سازی در سال مالی 2023 آغاز شود و این تلاش‌ها بر قابلیت یکپارچه‌سازی بنیادی برای ارائه برنامه‌های کاربردی یکپارچه بر روی یک چارچوب نرم‌افزاری مشترک تمرکز خواهند کرد.

در سال 2025، قابلیت نمونه اولیه UNO ارزیابی و ارزیابی خواهد شد، مهنی افزود که قطعات UNO از سال 2019 با تمرکز بر برنامه‌ریزی و مدیریت شبکه لایه‌های پایین و بالا نمونه‌سازی شده‌اند، وی همچنین انتظار دارد که قابلیت‌های اولیه UNO تا سال 2026 آغاز شود و یک فروشنده واحد برای ارائه راه‌حل یکپارچه UNO انتخاب شود.

ساخت شبکه یکپارچه

شبکه یکپارچه از طریق پنج خط به اصطلاح تلاش (LOE) تحویل داده خواهد شد:

  • LOE-1 شبکه یکپارچه را برای فعال کردن MDO می سازد

  • LOE-2 وضعیت های نیروی ارتش را برای MDO پیکربندی می کند

  • LOE-3 برای حفظ امنیت و بقای آزادی عمل فرمانده در فضای سایبری کار می کند

  • LOE-4 فرآیندها و سیاست‌ها را برای بهبود عملکرد و مقرون به صرفه بودن اصلاح می‌کند

  • LOE-5 شبکه های سازمانی و تاکتیکی را حفظ خواهد کرد

LOE-1 برای همگام سازی تلاش های نوسازی شبکه در سراسر ارتش اهمیت ویژه ای قائل است.

اساساً، شبکه‌های تاکتیکی، عملیاتی و استراتژیک ارتش در معماری شبکه یکپارچه غالب ادغام خواهند شد و بخشی از LOE-1 شاهد توسعه ساختار محاسبات ابری ارتش است که در بالا مورد بحث قرار گرفت، همچنین مربوط به LOE-1 اطمینان از اینکه تمام شبکه های فعلی ارتش با استانداردهای امنیتی تعیین شده مطابقت دارند.

این نکته آخر برای اطمینان از اینکه واحدهای تاکتیکی می توانند به طور ایمن به شبکه متصل شوند و در صورت نیاز از آن استفاده کنند، حیاتی است، به عنوان مثال ارتش در حال گسترش شبکه تاکتیکی یکپارچه (ITN) خود است، که به طور کلی، یک شبکه ارتباطی مستقر برای استفاده در لبه تاکتیکی است.

ITN یک شبکه بی سیم امن برای حمل و نقل صدای غیر طبقه بندی شده و ترافیک داده در داخل ارتش و بین خدمات خواهر و متحدان ایجاد می کند و فلسفه پشت ITN این است که تا حد امکان از سخت‌افزار و نرم‌افزار موجود در بازار استفاده شود.

برای این منظور، سربازان رایانه‌های تبلت به سبک غیرنظامی را دریافت می‌کنند که می‌توانند با ITN کار کنند، ضروری است که ITN بتواند بدون زحمت و ایمن به شبکه یکپارچه متصل شود تا جریان اطلاعات را هموار کند.

LOE-2 بر آموزش و آماده سازی پرسنل اعم از غیرنظامی و نظامی برای مبارزه در محیط MDO تاکید دارد.

متحد این امر، پذیرش تشکیلات گردان سیگنال اعزامی (ESBE) توسط ارتش است که در سراسر نیروهای مانور ارتش ایالات متحده مستقر شده اند تا همزمان با استقرار و مانور سریع، فرماندهی ماموریت بدون وقفه را ارائه دهند، این گردان‌ها سیستم‌های ارتباطی و پیوندهای زیادی برای بهبود افزونگی در برابر حملات جنبشی و الکترونیکی در اختیار خواهند داشت.

ارتش می گوید که ESBEs به کاهش وابستگی نیروهای مانور آن به شبکه تاکتیکی اطلاعات Warfighter (WIN-T) کمک می کند، WIN-T یک ستون فقرات ارتباطی تاکتیکی مستقر است که معمولاً ارتباطات درون یک تیپ را فراهم می کند.

ESBE ها به عنوان یک وسیله ثابت در نظر گرفته نشده اند و ارتش می گوید که این گردان ها تجهیزات و موقعیت های شبکه جایگزین را برای کاهش وابستگی WIN-T مستقر و ارزیابی خواهند کرد، سپس از نتایج تلاش‌های ESBE برای اطلاع‌رسانی تنظیمات آتی ESBE‌های ارتش استفاده خواهد شد.

بیت‌ها و گلوله‌ها به شعاری برای عملیات‌های نظامی معاصر و آینده تبدیل شده است.

شبکه یکپارچه امتیاز بالایی برای جریان یکنواخت و بدون وقفه صفرها و یکها در اطراف میدان جنگ قائل است و این امر بر اهمیت LOE-3 تاکید می کند، طرح شبکه یکپارچه ارتش اذعان دارد که خود شبکه تنها در صورتی می‌تواند ابزاری را برای اعمال اثرات استراتژیک، عملیاتی و تاکتیکی فراهم کند که ایمن و دفاع شود.

LOE-3 یک بازنگری جامع از فرآیندهای امنیت سایبری ارتش است که برای آن اتخاذ نظارت مستمر شبکه و رویکردهای اعتماد صفر است.

امنیت سایبری به یکپارچگی داده‌های استرس، احراز هویت کاربر و در دسترس بودن داده‌ها بر اساس سطح دسترسی مجاز کاربر نزدیک می‌شود، نظارت مستمر توسط تیم‌های حفاظت سایبری (CPT) تسهیل می‌شود، که دائماً دشمنان داخل شبکه و کسانی را که به دنبال دسترسی به آن هستند شکار می‌کنند.

به ناچار، تحقق شبکه یکپارچه نیاز به تهیه سخت افزار و نرم افزار جدید خواهد داشت.

LOE-4 چارچوب مدیریتی و حاکمیتی را برای سرمایه‌گذاری‌های شبکه یکپارچه ارتش فراهم می‌کند و همچنین نقشی را در همگام‌سازی تصمیم‌گیری برای اطمینان از تکرار نشدن کار بی‌ضرور بازی می‌کند.

LOE-5 تضمین خواهد کرد که شبکه یکپارچه به طور مداوم به عنوان فناوری و مهمتر از همه، تهدید، تکامل می یابد.

کلیدواژه های شبکه این است که باید انعطاف پذیر، قابل دفاع و قابل مانور باقی بماند، LOE-5 همچنین بر واگذاری فناوری های قدیمی به همان اندازه که بر کسب فناوری های جدید تأکید می کند، تأکید می کند.

پیاده سازی

برنامه های ارتش مستلزم آن است که شبکه متحد تا سال 2028 برای پشتیبانی از ارتشی با قابلیت MDO آماده باشد، طرح شبکه یکپارچه چشم انداز ارتش را در سه مرحله از 2021 تا 2024 (فاز 1) و 2025 تا 2027 (فاز 2) ارائه می کند، فاز 3 دوره از 2028 و پس از آن را پوشش می دهد.

ارتش دارای قابلیت MDO مقدمه ای برای ارتش آماده MDO در سال 2035 است.

بنابراین طرح شبکه یکپارچه نت موسیقی است که ارتش از آن برای هدایت معرفی شبکه استفاده می کند، شبکه یکپارچه جاه طلبانه، ورودی ها و مؤلفه های بی شماری دارد که برخی از آنها در حال حاضر در اختیار ارتش هستند، در حالی که برخی دیگر هنوز در حال توسعه هستند.

خوشبختانه این طرح با در نظر گرفتن آینده تدوین شده است تا بتوان سخت افزار، نرم افزار و قابلیت های جدید را با حداقل سر و صدا ادغام کرد. این فلسفه ضروری است زیرا شبکه متحد نشان دهنده ارتباطی است که ارتش برای مبارزه و پیروزی در جنگ های فردا به آن وابسته است.

وقتی شبکه ها تبدیل به سلاح می شوند
فرماندهی و کنترل ارتش ایالات متحده در طول سال های آینده به دلیل اتخاذ طرز فکر MDO و سیستم فرماندهی و کنترل مشترک همه دامنه که MDO را تسهیل می کند، پیچیدگی بیشتری خواهد داشت.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

MDO یا عملیات چند دامنه ای (Multi-Domain Operations) مفهوم عملیات مرکزی ارتش ایالات متحده است، این استراتژی برای انعکاس استراتژی دفاع ملی 2018 ایجاد شد که تمرکز قبلی امنیت ملی ایالات متحده را از مقابله با شبه نظامیان در سراسر جهان به رویارویی با قدرت های تجدیدنظرطلب - در درجه اول روسیه و چین - تغییر داد.

Image