معادن زغال‌سنگ متروک در حال تبدیل شدن به قطب‌های انرژی‌ تجدیدپذیر هستند

انرژی تجدیدپذیر

دولت ها در سطح جهان در حال سرمایه گذاری در ارزیابی پتانسیل معادن زغال سنگ قدیمی برای انرژی های تجدیدپذیر، از جمله عملیات زمین گرمایی و مزارع خورشیدی و بادی هستند.

در بریتانیا، دولت در ارزیابی پتانسیل سایت‌های قدیمی معادن زغال سنگ برای تبدیل شدن به قطب‌های انرژی تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می‌کند، از آنجایی که بسیاری از دولت‌ها در سراسر جهان قصد دارند استفاده از زغال سنگ را کنار بگذارند، محققان در حال بررسی پتانسیل سایت‌های معدنی قدیمی هستند.

سایت‌های تولید زغال‌سنگ سابق به‌جای رها شدن، می‌توانند برای اهداف متعدد، از انرژی خورشیدی گرفته تا عملیات زمین‌گرمایی، حمایت از گذار سبز و تقویت اقتصاد قطب‌های انرژی قبلی مورد استفاده قرار گیرند.

در بریتانیا، شهردار متروی غرب انگلستان، دن نوریس، 1.5 میلیون پوند در اکتشاف بیش از 100 معدن زغال سنگ در سامرست و گلوسسترشر جنوبی سرمایه گذاری می کند تا پتانسیل تامین منابع گرمای تجدید پذیر در منطقه را بررسی کند، معادن این منطقه با خاموش شدن پمپ ها از ذغال سنگ خالی و سپس بسته و دچار سیل شدند.

آب موجود در معادن توسط انرژی زمین گرمایی گرم می شود و گرما از هسته زمین می آید و به آن اجازه می دهد به دمای حدود 20 درجه سانتی گراد برسد و ایده این است که آب استخراج می شود و گرما از آب جدا می شود تا در پمپ های حرارتی در خانه ها و مشاغل در سراسر کشور استفاده شود.

عملیات جدید زمین گرمایی در معادن زغال سنگ موجود می تواند مقادیر زیادی گرمای کم کربن را فراهم کند، علاوه بر این آب دوباره به معادن پمپ می شود تا بازیافت شود و این فرآیند را به یک فرآیند بسیار کارآمد تبدیل می کند.

تمرکز فزاینده ای بر استفاده بالقوه از پمپ های حرارتی در بریتانیا و همچنین سایر کشورهای جهان شده است، پمپ های حرارتی می توانند جایگزین کوره و تجهیزات تهویه مطبوع شوند و گرمایش کم کربن را فراهم کنند.

چندین شهر در سراسر جهان قبلاً ممنوعیت کوره‌ها را در ساختمان‌های جدید اعمال کرده‌اند که از اواخر دهه شروع شد و در نتیجه تقاضا برای جایگزین‌های سبزتر مانند پمپ‌های حرارتی را افزایش داد.

ایالات متحده و فرانسه هر دو اکنون در حال توسعه صنایع تولید پمپ حرارتی خود هستند تا به این تقاضا پاسخ دهند.

دن مالین مارتین، هیدروژئولوژیست با اداره زغال سنگ، نهاد عمومی مسئول مدیریت اثرات استخراج زغال سنگ در گذشته، توضیح داد: انتقال به پمپ های حرارتی به عنوان منبع انرژی بسیار مهم است و این یکی از گزینه های ما برای کربن زدایی نیازهای گرمایشی است. (در سراسر بریتانیا)

او افزود: با پمپ‌های حرارتی، گزینه‌های منبع زمینی و آب معدن، می‌توانیم به این کربن‌زدایی تغذیه کنیم، به‌ویژه اگر آن را با برق سبز مانند پنل‌های خورشیدی و باد همراه کنیم.

پروژه های زمین گرمایی موفقی در سایت های زغال سنگ قدیمی در بریتانیا، از جمله معدن گیتسهد در شمال انگلستان، وجود داشته است و در مارس 2023، شرکت انرژی گیتس هد عملیات زمین گرمایی را در این سایت راه‌اندازی کرد و آن را به بزرگترین شبکه گرمایش آب معدن در بریتانیا و یکی از بزرگترین در اروپا تبدیل کرد.

این پروژه که توسط پروژه سرمایه گذاری شبکه حرارتی (HNIP) و شورای گیتسهد تامین مالی شد، سه سال طول کشید تا توسعه یابد، اکنون می توان گرما را از عمق 150 متری زیر زمین استخراج کرد تا آب گرم صدها خانه و کسب و کار را در سراسر منطقه تامین کند.

این شرکت امیدوار است که این شبکه را برای استفاده در یک مرکز کنفرانس جدید، توسعه هتل و 270 خانه خصوصی دیگر توسعه دهد، این می تواند به کاهش مصرف CO2 تا حدود 1800 تن در سال کمک کند.

و این فقط پتانسیل انرژی زمین گرمایی نیست که محققان در مورد تغییر کاربری سایت های زغال سنگ قدیمی در حال بررسی هستند.

با بسیاری از عملیات زغال سنگ که مقادیر زیادی از زمین را پوشش می دهند، برای تبدیل به مزارع خورشیدی ایده آل هستند و نصب زیرساخت های انرژی خورشیدی در زمین های تخریب شده مانند سایت های معدن و محل های دفن زباله راهی کم هزینه برای تبدیل سایت ها به قطب های انرژی پاک است.

استفاده از سایت های استخراج سابق می تواند به صرفه جویی در زمان و هزینه های مرتبط با توسعه پروژه کمک کند، زیرا بسیاری از سایت ها از قبل دارای زیرساخت های حیاتی مانند خطوط انتقال و جاده ها هستند.

همچنین می تواند اقتصاد قطب های انرژی سابق را احیا کند، شغل ایجاد کند و انرژی پاک را برای جوامع فراهم کند.

در ویرجینیا، ایالات متحده، Nature Conservancy - یک سازمان غیردولتی، چندین معدن زغال سنگ متروکه را به عملیات انرژی خورشیدی تبدیل کرده است، به اندازه کافی بزرگ برای تامین انرژی تجدیدپذیر برای شبکه.

این یکی از اولین نمونه های تبدیل سایت های زغال سنگ به مزارع خورشیدی بود و سازمان امیدوار است که اجرای پروژه های مشابه در سراسر کشور را تشویق کند.

Nature Conservancy با توسعه دهندگان خورشیدی مانند Dominion Energy و Sun Tribe برای توسعه این پروژه ها شریک شد، سایت های معدن به خوبی برای تحول مناسب هستند زیرا در مناطق مسطح وسیعی قرار دارند که در معرض نور خورشید قرار دارند.

دانیل کستنر از وزارت انرژی ویرجینیا توضیح داد: در منطقه زغال سنگ، حدود 100000 هکتار وجود دارد که از استخراج معادن آسیب دیده است... بهتر است در بسیاری از این سایت های معدنی ساخته شود تا برخی از زمین های کشاورزی برتر یا مناطقی که شاید نمی خواهند.

از آنجایی که دولت‌ها به دنبال افزایش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر خود هستند و قطب‌های انرژی سابق را تقویت می‌کنند، تغییر کاربری سایت‌های زغال‌سنگ می‌تواند فرصتی عالی برای تحول ایجاد کند.

پتانسیل بسیار زیادی برای توسعه عملیات انرژی زمین گرمایی و خورشیدی وجود دارد که می تواند به بازگرداندن مشاغل و درآمد به جوامع معدنی که مدت ها نادیده گرفته شده بودند کمک کند و همچنین از انتقال سبز حمایت کند.

معادن زغال‌سنگ متروک در حال تبدیل شدن به قطب‌های انرژی‌ تجدیدپذیر هستند
پروژه‌های موفقی مانند معدن گیتسهد در بریتانیا و عملیات خورشیدی در ویرجینیا، ایالات متحده، امکان‌سنجی و مزایای استفاده مجدد از سایت‌های زغال سنگ سابق برای انرژی پاک را نشان می‌دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تغییر کاربری سایت های زغال سنگ نه تنها از انتقال به انرژی سبز حمایت می کند، بلکه باعث ایجاد شغل، احیای جوامع و کاهش انتشار CO2 می شود.

Image