واگرایی آژانس بین المللی انرژی و اوپک در مورد تقاضای نفت

نفت خام

رویترز این هفته گزارش داد که واگرایی بین اعداد تقاضای آژانس بین المللی انرژی و اوپک بیشترین میزان در 16 سال گذشته است، آژانس بین المللی انرژی سال گذشته پیش بینی کرد که تقاضای نفت قبل از سال 2030 به اوج خود خواهد رسید.

اما اوپک به افزایش تقاضای جهانی علاقه مند است، بنابراین ممکن است در چشم انداز او یک سوگیری بیش از حد تخمین زده شود.

از زمانی که آژانس بین المللی انرژی از یک ارائه‌دهنده اطلاعات خالص به یک مدافع انتقال انرژی تبدیل شد، پیش‌بینی‌های آن درباره تقاضای نفت به طور فزاینده‌ای منعکس‌کننده این حمایت شده است.

این امر منجر به واگرایی فزاینده بین چشم انداز آژانس بین المللی انرژی و اوپک در مورد آینده این کالا شده است و خطر سردرگمی را در میان تحلیلگران و سرمایه گذاران افزایش می دهد. سوال حق با کیست؟ تبدیل به قانونی شده است.

برای شروع شایان ذکر است که هیچ یک از مقامات کاملاً بی طرف نیستند، اوپک به افزایش تقاضای جهانی علاقه مند است، بنابراین ممکن است در چشم انداز او یک سوگیری بیش از حد تخمین زده شود.

از سوی دیگر، آژانس بین المللی انرژی، به گونه‌ای عمل می‌کند که منافعی در انتقال انرژی دارد، که باعث شده است به طور منظم تقاضای نفت را دست‌کم بگیرد، و بیشترین انحراف آن از واقعیت تا به امروز در نقشه راه خالص صفر وجود دارد.

این سند در ماه مه 2021 منتشر شد، در آن گزارش آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد که از آن سال نیازی به اکتشاف جدید نفت و گاز نبود، زیرا انتقال انرژی به اندازه‌ای سریع پیش می‌رفت که آن را اضافی کند.

اما طولی نکشید که آژانس بین المللی انرژی در دیدگاه خود تجدید نظر کرد، در نوامبر همان سال، آژانس خواستار سرمایه گذاری بیشتر در اکتشاف نفت و گاز جدید در میان خطر کمبود عرضه شد.

سال گذشته، آژانس بین المللی انرژی سال را با پیش بینی رشد تقاضای نفت 1.9 میلیون بشکه در روز آغاز کرد.

طی 11 ماه آینده، این کشور به تجدید نظر در این مورد ادامه داد تا سال را با 2.3 میلیون بشکه در روز در رشد تقاضای جهانی به پایان برساند، دیدگاهی که در ژانویه امسال نیز داشت و رقمی بسیار نزدیک به پیش‌بینی‌های اوپک در طول سال که همه شاهد تقاضا بودند، روزانه بیش از 2 میلیون بشکه رشد می کند.

رویترز این هفته گزارش داد که واگرایی بین اعداد تقاضای آژانس بین المللی انرژی و اوپک بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به سال 2008، بزرگترین اختلاف در 16 سال گذشته است، با بیش از 1 میلیون بشکه در روز.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش بازار نفت فوریه خود، رشد تقاضای نفت را در سال جاری 1.2 میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرد و دلیل آن کاهش در بهبود تقاضا پس از قرنطینه‌های همه‌گیر بود، اوپک به نوبه خود پیش بینی رشد تقاضای نفت در سال 2024 را بدون تغییر نسبت به ماه های قبل در 2.2 میلیون بشکه در روز نگه داشت.

همچنین در مورد چشم انداز بلندمدت تقاضا برای نفت اختلاف نظر وجود دارد، به طوری که آژانس بین المللی انرژی در سال گذشته پیش بینی کرد که این تقاضا قبل از سال 2030 به اوج خود خواهد رسید، همراه با تقاضای گاز طبیعی و تقاضای زغال سنگ.

به نظر می‌رسد این پیش‌بینی آخرین قطره برای اوپک بود که با هشدار تند به آژانس بین المللی انرژی مبنی بر توقف سیاسی کردن انرژی واکنش نشان داد و آن را متهم کرد که برای انتقال انرژی تشویق می‌کند و اجازه می‌دهد این امر بر صحت پیش‌بینی‌هایش تأثیر بگذارد.

یکی از مقامات سابق آژانس به رویترز گفت: آژانس بین المللی انرژی تصور بسیار قوی دارد که انتقال انرژی با سرعت بسیار بیشتری پیش خواهد رفت.

وقتی صحبت از پیش‌بینی تقاضای نفت به میان می‌آید، نوعی سوگیری تقریباً اجتناب‌ناپذیر است، و این دقیقاً به دلیل فشار گسترده برای انتقال است که باعث شده است پول زیادی به سازمان‌های مدافع آب و هوا که در میان فعالیت‌های حمایتی خود، به پیش‌بینی نیز می‌پردازند.

واگرایی آژانس بین المللی انرژی و اوپک در مورد تقاضای نفت
تا زمانی که کاربران آن اطلاعات از آن آگاه باشند، این سوگیری به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال، زمانی که پیش‌بینی‌های مغرضانه شروع به اشتراک‌گذاری و تقویت می‌کنند، به یک مشکل تبدیل می‌شوند که تصویری تحریف‌شده از چشم‌انداز رشد تقاضای نفت ترسیم می‌کند و بر تصمیمات سرمایه‌گذاری تأثیر می‌گذارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

نیل اتکینسون، رئیس سابق بخش بازارهای نفت آژانس توضیح داد: هر دو آژانس موقعیتی را برای خود در نظر گرفته‌اند، به همین دلیل است که این شکاف عظیم را در پیش‌بینی تقاضا دارند.

Image