سود کلان شرکت های بزرگ نفتی از جنگ اوکراین

نفت خام

جنگ اوکراین سود شرکت های بزرگ نفتی (Big Oil) را افزایش و امنیت انرژی را برجسته کرد، وقتی Big Oil سودهای کلانی به دست آورد، زیرا بخش قابل توجهی از جهان متوجه شد که نمی تواند عرضه نفت و گاز خود را بدیهی بداند، هدف اتهامات سودجویی جنگی قرار گرفت.

Global Witness: شرکت های بزرگ نفتی (Big Oil) از زمان شروع جنگ اوکراین بیش از 250 میلیارد دلار درآمد داشته اند و در سال 2022، صنعت نفت به دلیل رکورد سودی که Big Oil برای آن سال گزارش کرد، هدف حملات متعدد سیاستمداران بلندپایه قرار گرفت.

سال تهاجم روسیه به اوکراین بود که به افزایش قیمت نفت و گاز منجر شد - که به نوبه خود منجر به افزایش سود Big Oil شد زیرا جهان توسعه یافته، یادآوری واضحی دریافت کرد که امنیت انرژی امری مسلم نیست. (همچنین یادآور شد که نفت و گاز هنوز اساس عملکرد عادی هر اقتصاد هستند)

جو بایدن این صنعت را به سود جویی در جنگ متهم کرد و تهدید کرد که مالیات بر سود بادآورده خواهد داشت و دولت بریتانیا و چندین دولت اروپایی تهدیدهای مالیاتی بادآورده خود را جبران کردند و قانون مالیاتی جدید را اجرا کردند.

اکنون، شرکت غیرانتفاعی Global Witness یک بار دیگر سودها را محاسبه کرده و گزارشی منتشر کرده است که نشان می دهد Big Oil از زمان شروع جنگ بیش از 250 میلیارد دلار درآمد داشته است.

وقتی Big Tech در سال اول همه‌گیری به سودهای کلان دست یافت، Big Tech سهامداران خوشحال زیادی را به همراه داشت و واکنش‌های بدی را از سوی جهان سیاسی دریافت کرد.

Global Witness در گزارش خود گفت: پنج شرکت بزرگ نفتی در جهان - BP ،Shell ،Total Energies ،Exxon و Chevron - حدود 200 میلیارد دلار بین سهامداران خود تقسیم کردند و بنا به دلایلی لازم دانست که در همان جمله اضافه کند که در حالی که آنها در حال انجام این کار هستند، بیش از 10000 غیرنظامی در جنگ اوکراین کشته شدند.

پیشنهاد یک ارتباط بالقوه بین عملکرد مالی شرکت های بزرگ نفتی در طول بحران انرژی اروپا که ناشی از جنگ بود، همه چیز را کمی دور می‌کند و آنچه که این بحران در واقع نشان داد اهمیت اساسی هیدروکربن ها برای امنیت انرژی اروپا یا در واقع هر بخش دیگر از جهان بود.

آنچه بحران انرژی روشن کرد این بود که علیرغم تلاش‌های اروپا برای انتقال از هیدروکربن به برق کم کربن، نفت و گاز، حتی زغال‌سنگ، هنوز برای سیستم انرژی این قاره ضروری هستند و افزایش قیمت به اندازه کافی گواه این بود که این کالاها علیرغم تلاش نخبگان سیاسی برای خلاص شدن از شر آنها حیاتی باقی ماندند.

دو سال بعد وضعیت تغییر کرد و در نتیجه آن بحرانی که 20 میلیارد دلار بازده سهامداران شرکت های بزرگ نفتی را به همراه داشت، تغییر کرد، بحران عرضه و در نتیجه تخریب تقاضا در سال 2022 از بین نرفت.

کاهش تقاضا ادامه یافت حتی زمانی که قیمت نفت و گاز به سطوح بسیار مطلوب تری کاهش یافت، زیرا اروپا مجبور شد گاز خط لوله روسیه را به LNG از خاورمیانه و ایالات متحده تغییر دهد و کشف شد که LNG کمی گرانتر از گاز خط لوله است. (همچنین دریافت که انرژی گران قیمت باعث رشد اقتصادی قوی نمی شود)

در حال حاضر بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در رکود است و همچنین بریتانیا، ششمین اقتصاد بزرگ جهان، در هر دو مورد ریشه های رکود اقتصادی را می توان در بحران انرژی که در واقع قبل از ورود نیروهای روسیه به شرق اوکراین در فوریه 2022 آغاز شد، جستجو کرد. (در پاییز 2021 زمانی که اولین نشانه‌های بازار فشرده گاز طبیعی ظاهر شد، آغاز شد)

Big Oil در سال 2023 نسبت به سال 2022 سود بسیار کمتری کسب کرد و هیچ کس حتی یک کلمه در مورد آن صحبت نکرد - درست مانند زمانی که همان Big Oil میلیاردها دلار را در طول رکود تقاضای نفت در سال 2020 از دست داد.

ظاهراً، Big Oil تنها زمانی ارزش صحبت کردن را دارد که وضعیت عرضه و تقاضا منجر به سود بیشتر شود.

سود کلان شرکت های بزرگ نفتی از جنگ اوکراین
زمانی که جهان از نفت و گاز به سمت منابع انرژی بهتر حرکت می کند، این یا اتهامات سودجویی است یا هشدارهای تلخ در مورد دارایی های سرگردان، این باید ناامید کننده باشد که ببینیم این حرکت علیرغم تمام تلاش ها - و صدها میلیارد دلار - که برای آن انجام می شود اتفاق نمی افتد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تلاش برای مقصر دانستن Big Oil برای همه چیز تبدیل به یک روش استاندارد برای بسیاری از سازمان های غیرانتفاعی شده است. (نویسنده مقاله شاید قبول ندارد که این یک واقعیت است که کسی به آتش جنگ دامن می زند که بیشترین سود را می برد)

Image