چرا لغو پروژه ماشین الکتریکی برای اپل منطقی است

خودروی برقی

علیرغم داشتن قابلیت ساخت یک خودروی الکتریکی، اما این کار همیشه برای اپل بعید بود، در اینجا برخی دلایل این موضوع ذکر شده است.

اپل تصمیم گرفته است که تلاش برای ساخت خودرو را متوقف کند و تیم پروژه 2000 نفری را منحل می کند، این خبر بر اساس گزارش های معتبر بلومبرگ است که توسط BBC News نیز به اشتراک گذاشته شده است.

به نظر می رسد دلیل آن این است که اپل انتظار دارد که توسعه هوش مصنوعی مولد می تواند سریعتر به سود - بیشتر - تبدیل شود تا یک خودروی الکتریکی؛ ایلان ماسک مدیر تسلا، در پاسخ به این گزارش در توییتی از ایموجی‌های ادای احترام و سیگار استفاده کرد.

منابع خبری می گویند این هفته به تیم مهندسی خودرو که حدود نیمی از آنها مهندسان نرم افزار درایو مستقل و رابط هستند گفته شد به تیم هوش مصنوعی منتقل می شوند و بسیاری از آنها ممکن است اخراج شوند. (با این حال مهندسان خوب در سایر نقاط صنعت خودرو می توانند مشغول شوند)

پروژه خودروی اپل که در داخل با نام پروژه تایتان شناخته می‌شود، در حدود سال 2014 آغاز شد و استخدام‌های پرطرفدار در هر دو جهت به تسلا، فورد، گروه فولکس‌واگن و سایرین انجام شد.

اپل قصد داشت یک ماشین الکتریکی لوکس رانندگی خودکار را معرفی کند، گزارش‌ها در سال 2021 می‌گویند که هدف از راه‌اندازی در سال جاری و با استقلال در سطح 4 است که به معنای رانندگی کاملاً خودران تقریباً در همه جا است - اما تنها چند هفته پیش مشخص شد که تاریخ عرضه به سال 2028 افزایش یافته است و این فناوری به سطح 2 کاهش یافته است، چیزی که اکنون در بسیاری از خودروها رایج است.

در زمان‌های مختلف، مدیریت اپل درباره سرمایه‌گذاری‌های تولیدی با هیوندای و مگنا - که خودروهایی برای مرسدس، بی‌ام‌و، جگوار و تویوتا می‌سازد، بحث کرد.

در سال 2020، ایلان ماسک گفت که در سال 2017 به فروش تسلا (به اپل) فکر می کند - سپس پول زیادی را در راه اندازی مدل 3 سرمایه گذاری کرد، اما به گفته ماسک، تیم کوک، رئیس اپل، او را نادیده گرفت.

این دیدگاه رایج وجود دارد که اپل احتمالاً می‌توانست خودرویی را با استانداردهای خودرانی برابر با سایر خودروها توسعه داده و روانه بازار کند. دلیل آن این است که اپل پول زیادی برای تحقیق و توسعه برای خرج کردن دارد و مغزهای زیادی در دسترس آن است.

اما بسیاری معتقد بودند که اپل در پایان به این نتیجه می‌رسد که واقعاً نمی‌خواهد این کار (تولید خودروی الکتریکی) را انجام دهد، زیرا خودروسازی بسیار دردسرسازتر و سود کمتری نسبت به مشاغلی است که اپل به آن عادت کرده است و در آن بسیار خوب است، دارد.

توجه: من نمی گویم که محصولات و خدمات اپل خوب هستند؛ من می گویم که اپل در کسب درآمد از آنها خوب است. (نویسنده مقاله)

در فوریه 2015 زمانی که اپل پنج ماه بعد از شروع پروژه یک مهندس برجسته فیات-کرایسلر را استخدام کرد، بله... اپل برای توسعه یک ماشین الکتریکی پول دارد و اگر به خوبی انجام شود، برند خود را بیشتر جلا می دهد و البته افرادی که سوار این خودروی خودران می شوند، بازار مناسبی برای خدمات آنلاین بیشتر اپل خواهند بود. (این نقطه مثبت است)

اما نقطه ضعف بسیار بزرگتر است، ساخت یک گوشی هوشمند یا کامپیوتر یا هدست واقعیت مجازی دشوار است و نیاز به تحقیق و توسعه عظیم دارد و باید به زیبایی به بازار عرضه شود، باید موانع پیچیده نظارتی را برطرف کند و نیاز به سرمایه گذاری کلان دارد.

و اگر این کار را به خوبی اپل انجام دهید، حاشیه سود می تواند 100 درصد یا بیشتر باشد.

اما برای راه‌اندازی موفقیت‌آمیز یک (خط تولید) خودرو، نیازهای تحقیق و توسعه، مشکلات بازاریابی، موانع نظارتی و سرمایه‌گذاری، همگی شاید بیشتر از تولید یک گوشی باشند و با این حال، حاشیه سود به طور کلی بسیار کمتر است.

در دهه گذشته، بسیاری از کارمندان اپل که روی پروژه خودروی مخفی این شرکت با نام رمز داخلی تایتان کار می‌کردند، نام دیگری برای آن داشتند: فاجعه تایتانیک. (آنها می دانستند که این پروژه احتمالاً شکست خواهد خورد)

این پروژه در طول عمر خود، تلاش خودرو چندین بار از بین رفت و راه‌اندازی مجدد شد و صدها کارگر در مسیر تولید را بیرون ریختند و کجدد استخدام کردند و در نتیجه دوئل دیدگاه‌های رهبران در مورد اینکه یک خودروی اپل چگونه باید باشد، به عنوان یک خودروی الکتریکی که با تسلا رقابت می‌کرد شروع شد و به یک خودروی خودران تبدیل شد تا با Waymo گوگل رقابت کند.

در زمان مرگ - سه‌شنبه، زمانی که مدیران داخلی اعلام کردند که پروژه در حال نابودی است و بسیاری از اعضای تیم برای کار روی هوش مصنوعی دوباره منصوب شده‌اند - اپل بیش از 10 میلیارد دلار در این پروژه سوزاند و ماشین الکتریکی به عقب برگشته بود.

به گفته ده ها نفری که در دهه گذشته روی این پروژه کار کرده اند، به عنوان یک وسیله نقلیه الکتریکی با ویژگی های کمک رانندگی رقیب تسلا شروع شد.

نابودی پروژه خودرو نشانی از تلاش اپل برای توسعه محصولات جدید در سال‌های پس از مرگ استیو جابز در سال 2011 بود و این تلاش چهار رهبر مختلف داشت و چندین دور اخراج شد، اما به دلیل اینکه توسعه نرم‌افزار و الگوریتم‌ها برای خودرویی با ویژگی‌های رانندگی خودران بسیار دشوار بود، تا حد زیادی دچار مشکل شد و در نهایت شکست خورد.

اپل از اظهار نظر خودداری کرد

برایانت واکر اسمیت، دانشیار دانشکده حقوق و مهندسی در دانشگاه کارولینای جنوبی که به طور مختصر با اپل در مورد آن صحبت کرد، گفت: هنگامی که شروع شد، ستاره‌ها را با چیزی هماهنگ می‌کرد که اپل به تنهایی می‌توانست به آن ضربه بزند. 

یک دهه بعد، ستاره‌ها دوباره همسو شدند تا این کار را به ریسک زیادی تبدیل کنند و سود زیادی نداشته باشند.

زمانی که اپل پروژه خودروی خود را در سال 2014 راه اندازی کرد، در میان انبوه سرمایه گذاران، مدیران، مهندسان و شرکت هایی بود که به دنبال ایده یک خودروی خودران بودند.

پس از اینکه گوگل آزمایش نمونه های اولیه را در جاده های عمومی کالیفرنیا آغاز کرد، صداها در سراسر سیلیکون ولی اصرار داشتند که وسایل نقلیه خودران به زودی رایج خواهند شد و اپل نمی خواست عقب بماند.

به گفته سه نفر از آشنایان با منشأ پروژه، در آن زمان این شرکت با سؤالات مهندسان برتر خود در مورد پروژه بعدی خود سروکار داشت، اپل واچ را به تازگی تمام کرده بود و بسیاری از مهندسان برای شروع کار روی چیزی جدید بی قرار بودند. (تیم کوک مدیر اجرایی اپل، این پروژه را تا حدی برای جلوگیری از مهاجرت مهندسان به تسلا معرفی کرد)

اپل همچنین باید راه های جدیدی برای گسترش تجارت خود بیابد، این شرکت پیش بینی می کرد که فروش آیفون در سال های آینده کاهش یابد و اتومبیل‌ها بخشی از صنعت حمل‌ونقل 2 تریلیون دلاری بودند که می‌توانست به اپل کمک کند که تا آن زمان تقریباً 200 میلیارد دلار سهم تجارت تلفن های همراه را دارا بود.

به گفته شش کارمند آشنا با این پروژه، علیرغم رأی اعتماد مدیر اجرایی اپل، اعضای تیم می‌دانستند که بر خلاف واقعیت‌ها کار می‌کنند و اگر زمانی به بازار بیاید، احتمالاً یک خودروی اپل حداقل 100000 دلار قیمت خواهد داشت و همچنان در مقایسه با گوشی‌های هوشمند و هدفون‌ها سود بسیار کمی دارد. (همچنین سال‌ها پس از تسلط تسلا بر بازار وارد بازار خواهد شد)

به گفته دو نفر از آشنایان با این مذاکرات، این شرکت درباره خرید تسلا با ایلان ماسک مذاکراتی انجام داده است، اما در نهایت تصمیم گرفت که ساخت خودروی شخصی (شرکت اپل) خود منطقی تر از خرید و ادغام یک تجارت دیگر است.

به گفته افراد آشنا، این پروژه از زمان آغاز به کار با دیدگاه های متفاوت در مورد آنچه که باید باشد، دچار مشکل بود و استیو زادسکی، که در ابتدا رهبری این تلاش را بر عهده داشت، می‌خواست خودرویی الکتریکی بسازد که با تسلا رقابت کند و در مقابل جانی آیو، مدیر ارشد طراحی اپل، می‌خواست یک خودروی خودران را دنبال کند، که اعضای تیم نرم‌افزار می‌گفتند این کار می‌تواند انجام شود.

اپل که تا آن زمان 155 میلیارد دلار پول نقد داشت، برای استخدام صدها نفر با تجربه در یادگیری ماشینی، که نوعی هوش مصنوعی (AI) است، گزاف هزینه کرد، فن آوری و سایر قابلیت های حیاتی برای ساخت خودروی خودران و هجوم مردم (نیروهای جدید)، این پروژه را به یکی از اولین پروژه هایی تبدیل کرد که اپل با بسیاری از افراد خارجی تازه به فرهنگ این شرکت توسعه داده بود.

تیم خودرو که تا سال جاری از بیش از 2000 کارمند تشکیل شده بود، شامل مهندسانی بود که برای ناسا کار کرده بودند و خودروهای مسابقه ای را برای پورشه توسعه داده بودند.

این گروه مجموعه‌ای از فن‌آوری‌های جدید، از جمله شیشه جلویی که می‌تواند جهت‌های چرخشی را نشان دهد و سقفی که دارای پلیمر ویژه برای کاهش گرمای خورشید است، توسعه دادند.

برای تقویت روحیه و راهنمایی، مدیران ستاره ای مانند آقای آیو و رئیس مهندسی مک، باب منسفیلد، درگیر شدند و این شرکت چندین استارت آپ را برای پیوستن به تیم خودرو خریداری کرد و در سال 2021، اپل برای هدایت پروژه به سمت موفقیت، کوین لینچ، مدیر اجرایی اپل واچ محبوب خود را به عنوان مسئول این (تیم طراحی) خودرو قرار داد.

آقای Ive و تیم طراحانش مفاهیمی را برای خودرویی طراحی کردند که شبیه یک مینی ون اروپایی مانند Fiat Multipla 600 است که دارای یک دوجین پنجره و سقف منحنی است و بدون فرمان بود و با استفاده از دستیار مجازی اپل، سیری، کنترل می شد.

در سال 2016، مشخص شد که تلاش خودرو با مشکل مواجه شده است و آقای زادسکی اپل را ترک کرد و جانشین او، آقای منسفیلد، به تیمی که روی این پروژه کار می‌کردند گفت که تمرکز خود را از ساخت خودرو به ساخت نرم‌افزار خودروهای خودران تغییر خواهند داد.

اپل مجوزهایی را از کالیفرنیا برای شروع تست رانندگی خودروهای کاربردی اسپرت لکسوس مجهز به سنسور و رایانه دریافت کرد و قبل از انعقاد قراردادی با فولکس واگن برای ارائه ون های ترانسپورتر برای شاتل های خودران در محوطه اپل، با خودروسازانی مانند بی ام و، نیسان و مرسدس بنز گفتگو کرد.

دو رهبر دیگر در سال‌های بعد مسئولیت خودرو را بر عهده گرفتند، داگ فیلد، یکی از مدیران سابق تسلا، بیش از 200 کارمند خود را از این پروژه اخراج کرد، زیرا او به تلاش برای ساخت سیستم خودران تمایل داشت و سپس آقای لینچ که در سال‌های اخیر جانشین او شد، برنامه‌های شرکت را تغییر داد و به ایده اولیه خود برای ساخت خودروی الکتریکی بازگشت.

در آغاز سال جاری رهبری اپل تصمیم به استفاده بهتر از زمان شرکت گرفت و این شرکت در یک جلسه داخلی در روز سه شنبه به کارمندان گفت به جای ماشین الکتریکی به دنبال کار بر روی هوش مصنوعی مولد است، این شرکت گفت که برخی از اعضای تیم پروژه تایتان برای کار بر روی هوش مصنوعی مجددا منصوب خواهند شد.

در مصاحبه‌های روز چهارشنبه با نیویورک تایمز، افرادی که روی این پروژه کار می‌کردند، تصمیم به تعطیلی آن را ستودند و گفتند که فناوری پشت AI مولد است و می تواند برای آینده تجارت بسیار مهم آیفون - این شرکت - بسیار ارزشمند باشد.

پروژه خودروی مرده اپل با فناوری های زیربنایی آن جان سالم به در خواهد برد و به گفته سه نفری که در مورد پروژه ها توضیح داده شده اند، این شرکت قصد دارد از آنچه در مورد هوش مصنوعی و اتوماسیون یاد گرفته استفاده کند و آن را در سایر فناوری هایی که در حال تحقیق هستند، از جمله AirPods مجهز به AI  و با دوربین، دستیار ربات و واقعیت افزوده به کار گیرد.

اگرچه مهندسانی که روی نرم‌افزار اتوماسیون کار می‌کنند روی پروژه‌های هوش مصنوعی هم کار می‌کنند، به سایرین تیم خودرو گفته شده است که باید برای نقش‌های مختلف در شرکت درخواست دهند.

چرا لغو پروژه ماشین الکتریکی برای اپل منطقی است
در فوریه 2024، بلومبرگ نیوز گزارش داد که اپل به طور نامحدود تمام برنامه های خود را برای عرضه خودروی الکتریکی خودران متوقف کرده است و در عوض تلاش های خود را به سمت هوش مصنوعی مولد خود سوق داده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پروژه خودروی الکتریکی اپل (انگلیسی: Apple electric car project) موسوم به تایتان یک پروژه ماشین الکتریکی در دست تحقیق و توسعه توسط شرکت اپل بوده است.

Image