آیا توقف صادرات LNG باعث کاهش قیمت گاز طبیعی ایالات متحده می شود؟

گاز طبیعی

توقف اخیر در صدور مجوزهای جدید برای پروژه های صادرات LNG، آمریکا را دچار اختلاف کرده است و انجمن‌های صنعت نفت و گاز تصمیم دولت بایدن را به عنوان باخت آمریکا و پیروزی روسیه به شدت محکوم کردند.

توقف اخیر در مجوزهای جدید برای پروژه های صادرات LNG، آمریکا را در جدیدترین جنجال پیرامون سیاست های انرژی دولت بایدن تقسیم (موافقان و مخالفان) کرده است.

فعالان محیط زیست از این تصمیم به عنوان یک پیروزی برای آب و هوا و گامی در جهت دور کردن جهان از سوخت های فسیلی استقبال کردند، گروهی از مصرف کنندگان گاز صنعتی ایالات متحده از توقف مجوز به عنوان یک پیروزی برای اطمینان مصرف کنندگان آمریکایی و وسیله ای برای جلوگیری از افزایش قیمت گاز طبیعی و برق داخلی استقبال کردند.

از سوی دیگر، انجمن‌های صنعت نفت و گاز تصمیم دولت بایدن را به‌عنوان ضرر برای آمریکا و پیروزی روسیه مورد انتقاد قرار دادند، زیرا این تصمیم باعث تضعیف اقتصاد و مشاغل داخلی و اعتبار آمریکا به‌عنوان یک شریک قابل اعتماد برای تأمین گاز می‌شود.

به گفته ExxonMobil، توقف در تاییدیه‌های جدید پروژه صادرات LNG یک اشتباه است زیرا در واقع تلاش‌های جهانی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را متوقف می‌کند.

کتی میکلز، مدیر ارشد مالی اکسون در مصاحبه ای در اوایل این ماه به بلومبرگ گفت، کاهش تولید LNG در واقع به جهان آسیب می رساند که زودتر به صفر برسد.

مؤسسه نفت آمریکا (API) و سایر گروه‌های صنعتی بزرگ، از جمله شورای اکتشاف و تولید آمریکا (AXPC)، مرکز ال ان جی(CLNG)، انجمن مستقل نفت آمریکا (IPAA)، متحدان LNG تصمیم دولت بایدن را به شدت محکوم کردند. (برای توقف تصویب پروژه های صادراتی)

با کنار گذاشتن مسائل زیست محیطی، حامیان توقف مجوز LNG می گویند که کاهش صادرات LNG ایالات متحده باعث کاهش فشار افزایش قیمت بر گاز طبیعی و برق در آمریکا می شود زیرا گاز بیشتری برای بازار داخلی در دسترس خواهد بود.

افزایش صادرات LNG ایالات متحده گاز طبیعی را به یک کالای جهانی تبدیل کرده و ایالات متحده را در برابر نوسانات قیمت جهانی آسیب پذیر کرده است.

دولت بایدن واضح است که بر محافظت از مصرف کنندگان آمریکایی در برابر افزایش قیمت گاز طبیعی و برق و همچنین بر مزایای آب و هوایی ناشی از تولید کمتر LNG در جوامع محلی ایالات متحده تأکید دارد.

بر اساس مدل‌سازی توسط اندیشکده Energy Innovation و سیاست انرژی پاک، اگر ایالات متحده پس از توقف، تمام پایانه‌های صادرات LNG را که در حال حاضر متوقف شده‌اند، تصویب کند، قیمت گاز طبیعی ایالات متحده می‌تواند در میان مدت بین 9 تا 14 درصد در سال افزایش یابد. (جسی جنکینز از دانشگاه پرینستون)

چنین افزایشی در قیمت‌ها 11 تا 18 میلیارد دلار هزینه جدید گاز سالانه را بر خانوارها، مشاغل و صنعت ایالات متحده تحمیل می‌کند و انرژی نوآوری در مقاله فوربس نوشت: با گذشت زمان، هزینه‌های دقیق ممکن است تعدیل شود زیرا تولیدکنندگان تولید را با تقاضا تنظیم می‌کنند.

انجمن مصرف کنندگان انرژی هفته گذشته گفت: با افزایش حجم صادرات LNG، ریسک های قابل اطمینان و هزینه های گاز طبیعی و برق به دلیل ترکیبی از افزایش شتابان در اوج تقاضای صادرات LNG و تقاضای داخلی در اوج هوای زمستان افزایش می یابد.

با این حال، حتی با وجود جهش های موقت در طوفان زمستانی 2021 و در سال 2022 پس از تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت بنچمارک گاز طبیعی ایالات متحده از سال 2016 به طور متوسط 3.37 دلار در هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا (MMBtu) بوده است، در حالی که در شش سال قبل از آن 3.48 دلار به ازای هر MMBtu بوده است.

در سال 2016، زمانی که ایالات متحده صادرات LNG را آغاز کرد، داده های اداره اطلاعات انرژی نشان می دهد.

EIA پیش‌بینی می‌کند که قیمت هاب هنری در سال‌های 2024 و 2025 به طور متوسط کمتر از 3.00 دلار/MMBtu باشد، که فقط کمی بالاتر از میانگین قیمت 2.54 دلار/MMBtu در سال 2023 است.

قیمت هاب هنری در تمام سال 2023 به دلیل تولید گاز طبیعی قوی و به گفته دولت، که انتظار دارد در دو سال آینده تولید گاز آمریکا رشد کند اما برای ثبت رکوردهای جدید کافی باشد، گفت: گاز طبیعی بیشتری در ذخیره سازی وجود دارد.

اگر تولیدکنندگان گاز طبیعی به دلیل مقررات - مانند تصویب پروژه های متوقف شده LNG - از افزایش تولید دلسرد شوند، قیمت گاز ایالات متحده به هر حال ممکن است افزایش یابد زیرا ممکن است عرضه با تقاضا مطابقت نداشته باشد و بازارهای جهانی LNG ممکن است بیش از آنچه قبلاً انتظار می رفت، تنگ شود.

آیا توقف صادرات LNG باعث کاهش قیمت گاز طبیعی ایالات متحده می شود؟
کوین بوک در شرکت مشاوره ای ClearView Energy Partners گفت که خروج صادرات LNG در واقع چند مزیت مفید برای ایالات متحده دارد - یکی این که تولید نفت در سازندهای گازدار را آسان تر می کند زیرا به گاز مکانی برای رفتن می دهد. (فایننشال تایمز در پایان ماه گذشته)

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

طبق گزارش انجمن مصرف کنندگان انرژی صنعتی آمریکا، هر 1 دلار افزایش قیمت گاز طبیعی به ازای هر MMBtu (1 میلیون واحد حرارتی بریتانیا - واحد اندازه گیری حرارتی برای گاز طبیعی) 34.2 میلیارد دلار هزینه های سالانه برای مصرف کنندگان داخلی به علاوه افزایش هزینه برق اضافه می کند.

Image