وضعیت معاملات انرژی خاورمیانه

روابط بین‌الملل

روز چهارشنبه شرکت BP به سرمایه گذاران اطمینان داد که قرارداد 2 میلیارد دلاری آن با شرکت ملی نفت ابوظبی (Adnoc) برای خرید مشترک 50 درصد از سهام تولیدکننده گاز اسرائیلی NewMed Energy همچنان در مسیر خود باقی است.

با وجود جنگ مداوم اسرائیل با حماس در غزه، ایزابل دوتزنراث رئیس بخش گاز و انرژی کم کربن BP به سهامداران در روز سرمایه گذار این شرکت در دنور گفت که آنها نسبت به این معامله بسیار خوشبین هستند.

طبق گزارش ها این دو شرکت در حال بررسی این هستند که آیا پیشنهاد اولیه خود را بهبود بخشند یا خیر نیومد انرژی سهامدار عمده و اپراتور اصلی میدان گاز طبیعی غول پیکر لویاتان با بهره کاری 45.3 درصد است، در حالی که Chevron Corp و Ratio Oil Corp به ترتیب دارای 39.7 درصد و 15 درصد سهام هستند.

اما این اطمینان لزوماً به این معنا نیست که معامله نزدیک به اتمام است.

این معامله هفته گذشته پس از اینکه یک هیئت مستقل منصوب شده توسط نیومد پیشنهاد کرد قیمت درخواستی را 10 تا 12 درصد یا تا 250 میلیون دلار افزایش دهد، زیر سوال رفت، که با توجه به اینکه شرکت در حال حاضر دارای (روند نزولی) ارزش بازار است ممکن است زیاد به نظر برسد. (2.9 میلیارد دلار و 87 میلیون دلار نقد اما 1.73 میلیارد دلار بدهی)

در همین حال گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مدیران BP و Adnoc پیش‌بینی می‌کنند تا زمانی که وضعیت سیاسی بهبود یابد، این توافق به تاخیر بیفتد، منتشر شده است.

کارشناسان نگران هستند که افزایش تلفات غیرنظامیان ممکن است از نظر سیاسی ادامه کار را برای شرکت ها غیرقابل تحمل کند، به طوری که تعداد کشته شدگان غزه در حال حاضر به 2000 نفر که اکثرا غیرنظامیان هستند و بیش از 7000 زخمی (آمار در روز تهیه گزارش) فقط در هفته اول درگیری نزدیک شده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه یک دولت اضطراری تشکیل داد تا جنگ علیه حماس را هدایت کند و وزیر دفاع وی نیز قول داد که این گروه شبه نظامی را از روی زمین پاک کند تا به یکی از خونین ترین درگیری ها در منطقه تبدیل شود.

نیومد و دو شریک آن میدان گاز طبیعی لویاتان را در استان حوضه لوانت در سال 2010 کشف کردند.

این میدان گازی در مرزهای دریایی اسرائیل، لبنان، فلسطین، جمهوری قبرس و جمهوری ترک قبرس شمالی قرار گرفته است که لویاتان با 22.9 تریلیون فوت مکعب گاز قابل برداشت، بزرگترین مخزن گاز طبیعی در دریای مدیترانه و یکی از بزرگترین تولید کننده گان گاز در منطقه است.

جست و جوی گاز لبنان ممکن است شکست بخورد

اما تصاحب نیومد تنها پروژه انرژی نیست که احتمالاً توسط جنگ اسرائیل و حماس مختل می شود، در ماه اوت گروه انرژی فرانسوی TotalEnergies اولین دکل حفاری را در محل خود در دریای مدیترانه در نزدیکی سواحل لبنان در نزدیکی مرز اسرائیل با کشوری که به دنبال آغاز عملیات برای جستجوی گاز است، راه اندازی کرد.

این کشور (لبنان) با کمبود نقدینگی امیدوار است که فروش گاز در آینده بتواند به کشور کمک کند تا از بحران مالی عمیق خود خارج شود، زیرا ارز محلی بیش از 98 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

TotalEnergies در بیانیه ای گفت: ورود این تجهیزات گام مهمی در آماده سازی حفاری چاه اکتشافی در بلوک 9 است که در پایان اوت 2023 آغاز خواهد شد.

TotalEnergies رهبری کنسرسیومی از شرکت‌های انرژی را بر عهده دارد که روی پروژه دریایی کار می‌کنند، که شامل غول نفت و گاز ایتالیا Eni S.p.A و همچنین قطر انرژی است.

عملیات حفاری پس از توافق مهمی با میانجیگری ایالات متحده در سال گذشته انجام شد که بر اساس آن لبنان و اسرائیل برای اولین بار مرز دریایی ایجاد کردند که در ماه مه، ولید فیاض، وزیر انرژی لبنان گفت: آنها امیدوارند تا پایان سال جاری مشخص کنند که آیا بلوک اکتشافی دارای ذخایر گاز قابل برداشت است یا خیر.

متأسفانه جنگ به احتمال زیاد همکاری بین دو کشور را تقریباً غیرممکن می کند، زیرا لبنان خانه دشمن سرسخت اسرائیل، حزب الله است.

دو روز پیش شاهد گلوله باران شهرهای جنوبی لبنان در پاسخ به حمله موشکی جدید حزب‌الله بودیم، در حالی که خشونت‌های مرزی به چهارمین روز کشیده شد، ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد پس از هدف قرار گرفتن یک پست نظامی در نزدیکی شهرک اسرائیلی عرب الاهرام حمله هوایی به مواضع حزب‌الله انجام داده است.

ایالات متحده یکی از بزرگترین ناوهای هواپیمابر جهان و یک گروه ضربتی همراه را به شرق مدیترانه منتقل کرده است تا حزب الله و ایران را از درگیری مستقیم در این جنگ بازدارد.

در همین حال اتهامات اخیر مبنی بر کمک ایران به حماس در برنامه ریزی حمله اسرائیل به احتمال زیاد روابط بین واشنگتن و تهران را به شدت متشنج خواهد کرد.

استاندارد چارترد معتقد است که ایالات متحده سه گزینه سیاستی گسترده در رابطه با تولید نفت ایران دارد: 

  1. حفظ وضعیت موجود با تولید 3 بشکه در روز یا بالاتر

  2. بازگشت به قبل از 2023 نزدیک به 2.5 بشکه در روز

  3. صادرات نزدیک به صفر با تولید کمتر از 2 میلیون بشکه در روز که در پایان دولت ترامپ به دست آمد

تحلیلگران خاطرنشان می کنند که گزینه شماره 1 مناسب ترین سیاست برای ایالات متحده از نظر نفوذ بازار و ژئوپلیتیک در یک هفته پیش بوده است.

آخرین تحولات در خاورمیانه گزینه های شماره 2 و 3 را به عنوان اهداف بالقوه سیاست مورد توجه قرار داده است و این در حالی است که تولید و صادرات نفت ایران در دولت بایدن به شدت افزایش یافته است، به طوری که تولید به 3 بشکه در روز رسیده است.

از جمله 500000 بشکه در روز در سال جاری، در حالی که صادرات کمتر از 2 بشکه در روز است.

وضعیت معاملات انرژی خاورمیانه
بریتیش پترولیوم به سرمایه گذاران اطمینان داد که قرارداد 2 میلیارد دلاری آن با ADNOC برای خرید مشترک 50 درصد از سهام تولید کننده گاز اسرائیلی NewMed Energy در مسیر خود باقی است، تصاحب NewMed تنها پروژه انرژی نیست که احتمالاً در اثر جنگ اسرائیل و حماس مختل می شود، پروژه های انرژی در لبنان نیز در خطر اختلال قرار دارند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

به احتمال زیاد این جنگ همکاری بین دو کشور (لبنان و اسرائیل) را تقریباً غیرممکن می کند، زیرا لبنان خانه دشمن سرسخت اسرائیل، حزب الله است.

Image