اولین نیروگاه هسته ای لهستان

هسته‌ای

شرکت وستینگهاوس الکتریک، بچتل، و شرکت دولتی لهستانی (Polskie Elektrownie Jądrowe) با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا در اواخر امسال فعالیت های طراحی نیروگاه هسته ای AP1000 لهستان را آغاز کنند.

به طور بالقوه قرارداد ساخت و ساز را در سال 2025 انجام می دهند؛ هدف لهستان برای آغاز تولید برق هسته ای در سال 2033 است.

این شرکت‌ها جدول زمانی این پروژه پربیننده را در 25 می اعلام کردند و در بیانیه‌ای مشترک خاطرنشان کردند که کارهای مهندسی و مجوز قابل توجهی در حال حاضر روی این پروژه در حال انجام است.

برنامه بالقوه بخشی از توافقنامه ای است که سه طرف امضا کردند که اصول همکاری آنها در طراحی و ساخت نیروگاه هسته ای را که در پومرانیا، شمال لهستان مستقر خواهد شد، تعریف می کند.

مدیر عامل شرکت Westinghouse، پاتریک فراگمن، با توجه به مشارکت آن با Bechtel، یک غول مهندسی، ساخت و ساز و مدیریت پروژه آمریکایی، در سایر پروژه های AP1000، پیشنهاد کرد که جدول زمانی واقعی است.

او گفت: تیم Westinghouse-Bechtel یک تیم اثبات شده است، همانطور که با راه اندازی موفقیت آمیز اولین راکتور AP1000 در ایالات متحده و نزدیک به اتمام دومین راکتور، و همچنین چهار واحد AP1000 در حال حاضر در عملیات تجاری موفقیت آمیز در سطح جهانی نشان داده شده است.

ما از این تجربه برای کمک به لهستان برای ایجاد یک ترکیب انرژی جدید، پاک‌تر و ایمن‌تر استفاده خواهیم کرد.

لهستان برای جایگزینی نیروگاه های زغال سنگ خود که قصد دارد تا سال 2040 آن را به تدریج از بین ببرد، فوریت خود را برای ساخت نیروگاه هسته ای جدید اعلام کرده است، انگیزه این کشور به‌ویژه نگرانی‌های امنیتی انرژی ناشی از تجاوز روسیه به اوکراین و افزایش سریع تقاضا برای انرژی از صنعت، از جمله چندین منطقه ویژه اقتصادی است.

همانطور که POWER به تفصیل گزارش کرده است، ساخت حدود 6 گیگاوات تا 9 گیگاوات طرح‌های راکتور هسته‌ای با آب تحت فشار نسل III و III+ در مقیاس بزرگ، منابع انتشار صفر که پروژه‌های دولتی می‌توانند منابع انتشار صفر باشند، برای برنامه‌های لهستان مهم است. نیمی از ظرفیت نصب شده در سال 2040.

در همین حال، سیاست انرژی این کشور در فوریه 2021، ساخت اولین راکتور انرژی هسته‌ای آن را در سال 2026 آغاز کرده و تا سال 2033 تکمیل می‌شود.

تاکنون، این کشور از مدل ساهو رونمایی کرده است که در آن دولت در مرحله اولیه سرمایه گذاری را هدایت می کند - با در اختیار گرفتن بیشتر ریسک سرمایه گذاری بالا و هزینه های بالای سرمایه در مرحله سرمایه گذاری - و سپس فروش سهام در کارخانه قبل از آن. اتصال به شبکه برای کاهش مشارکت مالی آن در بلند مدت.

در ژوئیه 2021، لهستان PEJ را تأسیس کرد - نهادی که در حال حاضر 100٪ سهام آن در اختیار خزانه داری دولتی است - که وظیفه آن توسعه فرآیند سرمایه گذاری، بررسی محل، و اخذ مجوزها و مجوزها برای اولین نیروگاه هسته ای این کشور است.

مدت کوتاهی پس از تصمیم دولت لهستان مبنی بر انتخاب فناوری Westinghouse AP1000 برای کارخانه Pomerania در نوامبر 2022، PEJ قرارداد همکاری با Westinghouse در دسامبر 2022 امضا کرد. در فوریه، Westinghouse و PEJ قراردادی را برای کارهای پیش طراحی منعقد کردند.

PEJ گفت: ادامه این همکاری بین PEJ و کنسرسیوم Westinghouse و Bechtel آخرین مرحله قبل از امضای قرارداد خدمات مهندسی در اواخر سال جاری است.

PEJ گفته است که از ابتدا از یک مدل کنسرسیومی حمایت کرده است، زیرا فرصتی برای استفاده از صلاحیت و تجربه منحصر به فرد وستینگهاوس و بچتل در طول ساخت دو راکتور AP1000 در ایالات متحده که بچتل به ویژه به آن ملحق شده است را فراهم می کند. (پروژه توسعه Vogtle در گرجستان در سال 2017)

به گزارش PEJ، توافقنامه امضا شده با شرکت‌های آمریکایی در روز پنجشنبه ناشی از مذاکرات فشرده‌ای است که در ماه‌های اخیر در جریان بوده است.

PEJ افزود که این توافق برای قراردادهای تجاری آتی از جمله قراردادهای طراحی نیروگاه ضروری است.

این قرارداد همچنین محدوده و مسئولیت را مشخص می کند، مشخص می کند که Westinghouse و Bechtel برای طراحی تاسیسات هسته ای، اجرای برنامه کاری، کنترل پروژه سر نیزه و تضمین کیفیت پروژه با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

PEJ گفت که Westinghouse مرحله طراحی و Bechtel هدایت مرحله ساخت و ساز را بر عهده خواهند داشت.

امروز، ما حتی به ساخت نیروگاه هسته‌ای در سال 2026 و تولید انرژی هسته‌ای در سال 2033 نزدیک‌تر هستیم. این به ما این امکان را می‌دهد که به هدف دستیابی به سهم 25 درصدی انرژی هسته‌ای در ترکیب انرژی خود در سال 2040 برسیم.

مشتاق همکاری با شرکای دارای محتوای محلی-اقتصاد لهستانی، شرکت های لهستانی، خدمات لهستانی، و منابع انسانی لهستانی- هستم. ما برای این چالش آماده می شویم.

در حالی که لهستان یک برنامه انرژی هسته ای را در دهه 1980 اجرا کرد، ساخت دو نیروگاه هسته ای اول خود، Żarnowiec و Warta را در سال 1990 رها کرد. اکنون به نظر می رسد لهستان با فوریت برای ازسرگیری برنامه انرژی هسته ای خود، از جمله رویه نظارتی، اقدام می کند.

برای درخواست مجوز برای ساخت تاسیسات هسته ای، PEJ به عنوان سرمایه گذار پروژه تعیین شده، مسئول انجام تحلیل های ایمنی مربوطه و توسعه طبقه بندی برای سیستم های نیروگاهی، عناصر ساختاری و تجهیزات است.

در ماه مارس، PEJ درخواستی را به رئیس آژانس ملی انرژی اتمی لهستان (PAA) ارسال کرد که به دنبال طبقه بندی سیستم های ایمنی پروژه بود، این شرکت توضیح داد: برای هر سیستم و جزء ساختار و تجهیزات تأسیسات هسته‌ای، کلاس ایمنی مربوطه مشخص شده است.

این امر به میزان اهمیت چنین سیستم هایی برای تضمین ایمنی هسته ای و حفاظت در برابر تشعشع نیروگاه هسته ای بستگی دارد و هر کلاس دارای الزامات کیفی خاصی از جمله الزامات مربوط به قابلیت اطمینان و دوام دستگاه های فردی است. هرچه کلاس ایمنی بالاتر باشد، شرایط برای اقلام واجد شرایط سخت تر است.

بر اساس درخواست PEJ، رئیس PAA یک نظر کلی ارائه خواهد کرد - اساساً یک ارزیابی از راه حل های سازمانی و فنی برنامه ریزی شده PEJ برای سیستم های ایمنی AP1000 و اجزای ساختاری و تجهیزات مورد استفاده توسط شرکت Westinghouse Electric Łukasz توضیح داد: نظر رئیس PAA، که ما در طول فرآیند آغاز شده به دست خواهیم آورد، به ما کمک می کند تا راه حل های فنی و تجاری پیشنهادی را برای تضمین بالاترین استانداردهای ممکن اطمینان در بهره برداری از نیروگاه برنامه ریزی شده تنظیم کنیم.

اولین درخواست PEJ به PAA، که در سپتامبر 2022 ارائه شد، یک نظر کلی را برای حوزه پیشنهادی تایید تحلیل های ایمنی نیروگاه های هسته ای برنامه ریزی شده به دنبال داشت، آن برنامه در دست بررسی است. این شرکت خاطرنشان کرد: "رئیس PAA شش ماه فرصت دارد تا از تاریخ ارائه درخواست کامل، نظر خود را اعلام کند.

اولین نیروگاه هسته ای لهستان
دولت لهستان همچنین از تشکیل یک کنسرسیوم رسمی برای ساخت کارخانه تمجید کرد. آنا مسکوا، وزیر آب و هوا و محیط زیست گفت: توافق امضا شده امروز نتیجه مذاکرات فشرده است، اما مهمتر از همه، نقطه عطف دیگری است و پتانسیل پروژه نیروگاه هسته ای را تقویت می کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

لهستان در نوامبر 2022 در یک رقابت شدید بین المللی مابین برخی از برجسته ترین شرکتهای مهندسی در حوزه نیروگاه های هسته ای، فناوری Westinghouse را برای اولین نیروگاه هسته ای خود در مقیاس بزرگ انتخاب کرد.

Image