چگونه چین به عنوان یک برنده در سایه جنگ اوکراین ظاهر شد

روابط بین‌الملل

چین از مناقشه اوکراین برای تقویت وجهه خود به عنوان رهبر جنوب جهانی و جایگاه خود به عنوان یک صلح‌ساز استفاده کرده است و در عین حال از حمایت نظامی ایالات متحده از اوکراین انتقاد می‌کند.

جنگ در اوکراین همچنان ادامه دارد، اما با حداقل تحرک در میدان نبرد، وارد بن بست شده است. اما پس از دو سال جنگ، چین چگونه توانسته از جنگ در اوکراین سود ببرد؟

در حالی که شی جین پینگ، رهبر چین ممکن است نسبت به رشد اقتصادی آهسته و رکود بازار ملک در داخل کشور احساس نگرانی کند، دلایل زیادی برای این باور وجود دارد که او در خارج از کشور احساس جسارت می کند.

برای شروع، چین در جنگ نیست، از نظر ژئوپلیتیکی منزوی نیست، و توانسته است از پیامدهای گسترده‌تر حمله ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه سود ببرد.

این جنگ یک موهبت برای اعتبار چین به عنوان رهبر جنوب جهانی بوده است و خود را به عنوان یک صلح‌ساز در مناقشه معرفی می‌کند و در عین حال ایالات متحده را به دامن زدن به جنگ از طریق حمایت نظامی خود از اوکراین متهم می‌کند، پکن نیز با نگاه به حمایت متزلزل غرب از اوکراین، احساس اطمینان می کند و میلیاردها دلار کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین همچنان در کنگره مسدود شده است و به دلیل افزایش خستگی ناشی از جنگ و بودجه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در نوامبر، درگیری های بیشتری در پیش است.

عمر مفید ظاهرا کوتاه حمایت غرب از اوکراین بدون شک در پکن مورد توجه قرار گرفته است و در هر طرح احتمال حرکت (نظامی) در تایوان در آینده لحاظ می شود.

این جنگ همچنین آزمایشی بوده است که تا حد زیادی به نزدیک شدن چین و روسیه به یکدیگر کمک کرده است، در حالی که پکن در مقاطعی به دنبال فاصله گرفتن از مسکو بوده است، اما به اقتصاد این کشور کمک کرده و تا جایی که بتواند پوشش سیاسی داده است.

روسیه همچنین امروز بسیار بیشتر از هر زمان دیگری به چین وابسته است روندی که در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

با نگاهی به آینده، روابط ایالات متحده و چین همچنان موضوع اصلی شی خواهد بود، در حالی که پکن و واشنگتن هر دو به دنبال آرام نگه داشتن اوضاع در حال حاضر هستند، انتخابات آینده ایالات متحده نیز غیرقابل پیش بینی است.

از یک سو، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، جنگ تجاری را به راه انداخت و تنش ها را افزایش داد، اما پیروزی ترامپ احتمالاً اتحادهای ایالات متحده را در سراسر جهان تضعیف خواهد کرد.

کمک های متوقف شده ایالات متحده به اوکراین و کمک های بالقوه نامنظم تر در تایوان نیز از دست نمی رود، اخیراً هیئتی از مقامات ارشد تایوانی به واشنگتن به پولیتیکو گفته است که آنها بسیار نگران هستند که اوکراین ممکن است رها شود.

در گفتگوهایی که در سال گذشته با مقامات تایوانی داشته ام، آنها اغلب گفته اند که چقدر مهم است که اوکراین پیروز شود و این پیام مهمی را به حزب کمونیست چین در مورد تایوان ارسال می کند.

بادهای ژئوپلیتیکی جنگ اوکراین مطمئناً ممکن است بعداً در سال 2024 تغییر کند، اما در حال حاضر به نظر می رسد که آنها پشت سر چین هستند.

چگونه چین به عنوان یک برنده در سایه جنگ اوکراین ظاهر شد
جنگ در اوکراین روابط چین و روسیه را تقویت کرد و روسیه از نظر اقتصادی به طور فزاینده ای به چین وابسته شد و زمینه را برای ادامه همکاری بین دو قدرت فراهم کرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

کمک های نظامی متوقف شده ایالات متحده به اوکراین و حمایت متزلزل غرب، چین را جسورتر کرده است و به طور بالقوه بر اقدامات آینده این کشور، به ویژه در مورد تایوان تأثیر می گذارد.

Image