ربات های حلزون شکل کوچک

فناوری رباتیک

انبوهی از ربات های حلزون شکل کوچک به هم می چسبند تا ساختارهای جدیدی را تشکیل دهند، این ربات ها برای چسبندگی به یکدیگر از آهنربا استفاده می کنند.

Biomimicry در زمینه رباتیک چیز جدیدی نیست، اما در حالی که بسیاری از نمونه‌های آبی و پروازی می‌توانند در محیط‌های سه‌بعدی حرکت کنند، و اغلب برای ربات‌هایی که به راه رفتن، خزیدن یا غلتیدن در امتداد زمین تنزل داده می‌شوند، صدق نمی‌کند.

محققان دانشگاه هنگ کنگ، گروهی از ربات های مینیاتوری و الهام گرفته از حلزون را، بدون مخاط (کنایه از مخاط های حلزون) ساخته اند و در عوض، از یک مکنده جمع شونده با آج‌های مخزن مانند استفاده می کنند، که با دستگاه کنترل از راه دور کار می‌کند تا هم در زمین‌های سخت و هم بر روی یکدیگر مانور دهند.

بخش رباتیک دانشگاه چینی هنگ کنگ که مصمم به یافتن راه حلی بالقوه است، به دنبال نشانه های طراحی گاستروپودهای گلوله دار بودند.

نتیجه ای که اخیراً در Nature Communications به تفصیل شرح داده شده است، گروهی از ربات‌های حلزون شکل است که می‌توانند در زمانی که محیط فیزیکی برای فعالیت و حرکت یک کاوشگر خیلی سخت می‌شود، با یکدیگر همکاری کنند.

هر سیستم آج لاستیکی دارای آهنرباهای کوچکی است که در بالای آنها تجهیزات الکترونیکی، باتری، ریزپردازنده و سایر اجزا در داخل یک کلاه ایمنی فلزی سفارشی (مانند پوسته حلزون) قرار گرفته اند.

وقتی ربات‌ها در حالت آزاد هستند، مانند تانک یا بولدوزر سنتی روی سطح حرکت می‌کنند، اما وقتی کار سخت می‌شود و زمان تقسیم مسئولیت‌ها و تجمیع فرا می‌رسد، تیم حالت قوی ربات حلزون خود را درگیر می‌کند.

نحوه عملکرد ربا ت های حلزون شکل را در این ویدیو تماشا نمایید...

به لطف زاویه زنجیر آج مغناطیسی هر دستگاه، هر ربات حلزونی می تواند پوسته فلزی هم گروهی خود را کاهش دهد، هنگامی که یک کنترلر انسانی در جای خود قرار می گیرد، حالت قوی را قادر می سازد تا مکنده خلاء ربات بالایی را روی پوسته زیر آن قرار دهد و بر روی ربات زیرین را لنگر می‌اندازد و به تیم کلی ربات اجازه می‌دهد تا در صورت نیاز (چسبیدن به یکدیگر) تکرار کنند.

به عنوان یک مزیت اضافی، ربات‌ها می‌توانند 360 درجه بچرخند در حالی که کاپ مکش (مکنده) چسبیده باقی می‌ماند، در آزمایش‌های اولیه، ماشین‌ها با موفقیت پله‌هایی را برای پاک کردن لبه‌ها ایجاد کردند، پل‌هایی را برای عبور از شکاف‌هایی مشابه مورچه‌های ارتشی ساختند و حتی یک بازوی رباتی منفرد و کشیده را تشکیل دادند.

تاکید بر تحرک میدانی ربات منفرد، انعطاف پذیری و چابکی کلی سیستم را تضمین می کند، این تیم در مقاله خود ایم موضوع را توضیح داد و علاوه بر این، ادغام یک مکانیسم اتصال قوی محوری تضمین می کند که وقتی ربات ها با ازدحام در یک واحد منسجم جمع می شود، به استحکام بیشتری دست می یابد.

محققان معتقدند که اصول اساسی طراحی جدید آنها می تواند برای استقرار ربات های مشابه در موقعیت های واقعی مانند ماموریت های جستجو و نجات و سایر محیط های بالقوه خطرناک مورد استفاده قرار گیرد.

حتی ممکن است زمانی برسد که این ربات های حلزونی شکل به ماموریت های فضایی در سیارک ها، قمرها یا سیارات دیگر جهت کاوش ارسال شوند، با این حال قبل از آن، طراحان قصد دارند آزمایش های جدیدی را توسعه دهند که هر ربات کاملاً مستقل باشد و به آنها اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، برنامه ریزی کنند و (ساختار جدیدی) بسازند.

ربات های حلزون شکل کوچک
این ربات های حلزون شکل کوچک می توانند به تنهایی یا پشت سر هم کار کنند. (اعتبار: دانشگاه هنگ کنگ)

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

Biomimicry یا زیست تقلید یادگیری از اشکال، فرآیندها و اکوسیستم های طبیعت و سپس تقلید از آن برای ایجاد طرح های پایدارتر است.

برچسب ها
Image