چین از اولین موتور دیزلی جهان با بازده حرارتی 53.09 درصد رونمایی کرد

صنعت

Weichai Power تلاش خود را برای بهینه سازی چهار سیستم حیاتی متمرکز کرد: تامین سوخت، ورودی هوا، احتراق و کاهش اصطکاک، از زمان اختراع موتور احتراق داخلی دیزل در 127 سال پیش، مهندسان و دانشمندان تلاش کرده اند تا بازده حرارتی آن را بهبود بخشند.

اکنون در یک پیشرفت قابل توجه، اولین موتور دیزلی در تاریخ با بازده حرارتی ذاتی 53.09 درصد توسط شرکت چینی Weichai Power رونمایی شد، این شرکت فناوری جدید خود را در کنگره جهانی موتورهای احتراق داخلی 2024 که در تیانجین چین آغاز شد، به نمایش گذاشت.

این موفقیت توسط TÜV SÜD، یک سازمان تست معتبر بین المللی و مرکز تحقیقات و فناوری خودرو چین، یک نهاد تخصصی تست موتورهای احتراق داخلی چین، به رسمیت شناخته شد. (هر دو سازمان گزارش‌های آزمایش محصول و گواهی‌هایی را برای Weichai Power صادر کردند که تأیید می‌کرد این شرکت به رکورد جهانی جدیدی در بازده حرارتی موتور دیزل دست یافته است)

دیرک فون وال مدیرعامل TÜV SÜD شمال آسیا، از طریق پیام ویدئویی به Weichai Power تبریک گفت و خاطرنشان کرد که این دستاورد نه تنها منعکس کننده قابلیت های قوی تحقیقات علمی Weichai Power است بلکه نشان دهنده مهارت فنی قوی آن در صنعت موتورهای احتراق داخلی است.

بر اساس اطلاعیه مطبوعاتی و در ادامه این اطلاعیه آمده است: وال اعتقاد خود را ابراز کرد که این نقطه عطف تکنولوژیکی به طور قابل توجهی از اهداف پیک‌سازی کربن و کاهش تولید کربن و طرح‌های توسعه سبز حمایت می‌کند و در عین حال به رشد پایدار، حفظ انرژی و کاهش انتشار صنایع در سراسر جهان کمک می‌کند.

همچنین تان زوگوانگ معاون انجمن موتورهای احتراق داخلی چین، مدیر آزمایشگاه کلید دولتی موتور و سیستم انتقال نیرو، و رئیس شرکت Weichai Power، چهار پیشرفت متوالی این شرکت در بازده حرارتی موتور دیزل را به حدود 4000 روز تلاش شبانه روزی نسبت داد و در این اطلاعیه از فداکاری فکری مهندسان Weichai Power تشکر شده است.

وی همچنین به نقش حیاتی همکاری آزاد با دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی برتر جهانی و همچنین هم افزایی به دست آمده از طریق نوآوری با زنجیره های صنعتی و تامین جهانی اذعان کرد.

نوآوری پیشرو در بهره وری

درصد انرژی احتراق دیزلی که بدون نیاز به مکانیزم بازیابی گرمای اتلافی به کار خروجی مفید موتور منتقل می شود، به عنوان راندمان حرارتی موتور پایه شناخته می شود، اقتصاد موتور با افزایش راندمان حرارتی موتور پایه بهبود می یابد.

Weichai Power در 16 سپتامبر 2020 با رونمایی از موتور دیزلی که رکورد جدیدی را با راندمان حرارتی بدنه 50.23 درصد به ثبت رساند، به نقطه عطف قابل توجهی در این زمینه دست یافت.

در 8 ژانویه 2022، این شرکت پیشرفت بیشتری کرد و بازده حرارتی موتور را به 51.09 درصد رساند و این شرکت اخیراً در 20 نوامبر 2022 به بازده حرارتی 52.28 درصدی دست یافت که از رکوردهای قبلی خود پیشی گرفت.

diesel engine with 53.09% thermal efficiency

Weichai Power در مقایسه با محصولات اصلی، که معمولاً بازده حرارتی متوسط 46 درصد را برای موتورهای دیزلی موجود در بازار به دست می آورند با به کارگیری فناوری راندمان حرارتی در موتورهای پایه با بازده حرارتی 52.28 درصد می تواند منجر به کاهش قابل توجه 12 درصدی در مصرف سوخت و انتشار دی اکسید کربن شود.

تنظیم دقیق فناوری های موجود

تیم تحقیقاتی Weichai Power با سرمایه‌گذاری بیش از 500 روز تلاش متمرکز برای بهینه‌سازی چهار سیستم حیاتی: تامین سوخت، ورودی هوا، احتراق و کاهش اصطکاک، بر موفقیت‌های قبلی خود بنا نهاد.

این تیم به طور موثر فناوری‌های احتراق با انبساط بالا، فشار جریان مخلوط، تزریق سوخت با راندمان بالا و کاهش اصطکاک با مقاومت پایین را توسعه دادند.

به دلیل این پیشرفت‌ها که با پیشرفت‌های اندک 0.1 درصدی در یک زمان به دست آمد، به نقطه عطف مهمی دست یافت و این تلاش منجر به شکست موتور از سد بازده حرارتی 53 درصدی برای اولین بار در سطح جهان شد و اکنون محققان ادعا می‌کنند که این دستاورد با دویدن انسان در یک مسابقه 100 متری در کمتر از 9 ثانیه قابل مقایسه است.

در طول این مرحله از تحقیق و توسعه، این گروه 176 اختراع و 68 اختراع مدل کاربردی را دریافت کرد.

کاهش مصرف سوخت

ارتقا از سطح راندمان حرارتی 45-46 درصد به 53 درصد می تواند اقتصاد موتور دیزل را تا حدود 14 درصد افزایش دهد که این رقم بر اساس برآوردهای فعلی مالکیت موتور دیزل در چین است.

این نوآوری منجر به صرفه جویی در سوخت سالانه حدود 31 میلیون تن و کاهش انتشار کربن به میزان 97 میلیون تن می شود.

یک تراکتور سنگین با مسافت پیموده شده سالانه 155342 مایل (250000 کیلومتر) به لطف این فناوری می تواند در حدود 12000 گالن سوخت دیزل صرفه جویی کند، این امر منجر به صرفه جویی سالانه تقریباً 13529 دلار (98000 یوان) برای مالک می شود، با توجه به قیمت بازار سوخت دیزل 1.08 دلار (7.8 یوان) در هر لیتر.

به گفته تیم تحقیقاتی Weichai Power، این پیشرفت فنی نه تنها به حمل و نقل، بلکه به صنایع دیگر مانند ماشین آلات ساختمانی، تجهیزات کشاورزی، کشتی ها و تجهیزات تولید برق و سایر صنایع کمک خواهد کرد و مزایای جدیدی به آن اضافه می کند.

چین از اولین موتور دیزلی جهان با بازده حرارتی 53.09 درصد رونمایی کرد
Weichai Power آخرین دستاورد خود را در کنگره جهانی موتورهای احتراق داخلی 2024 در تیانجین چین رونمایی کرد و همچنین گواهینامه های تایید کننده رکورد جدید جهانی راندمان حرارتی موتور دیزل نیز به این شرکت اعطا شده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

Weichai Power اعلام کرده است که این موتور دیزلی دارای راندمان حرارتی ذاتی 53.09 درصد است و می تواند اقتصاد آن را تقریباً 14 درصد بهبود بخشد.

Image