تفاوت های Apple CarPlay و بلوتوث

فناوری

Apple CarPlay چیست و آیا همان بلوتوث است؟ این فناوری برای خودروها برخی گیج کننده است.

اگر از طریق ناف به دستگاه تلفن همراه خود متصل شده باشید فکر می‌کنید اپلیکیشن گوشی اپل، CarPlay، همان بلوتوث است، زیرا هر دو وسیله‌ای برای دریافت از تلفن شما برای پخش از طریق ماشین شما هستند.

در واقع بلوتوث و CarPlay ویژگی های جداگانه ای هستند.

بلوتوث از فرکانس‌های رادیویی در برد کوتاه برای انتقال داده استفاده می‌کند - در مورد خودروها و تماس و خروجی صدا از طریق بلندگوهای خودرو را امکان پذیر می کند.

و این یک فناوری بسیار ابتدایی است، اما با بهبود کیفیت ساخت دستگاه ها و تراشه ها، قابل اعتمادتر شده است، تنها زمانی که کسی در مورد بلوتوث غر می‌زند زمانی است که فوراً جفت نمی‌شود، اما ترفند حل این مشکل معمولاً در چرخه برق قدیمی خاموش کردن و دوباره روشن کردن نهفته است.

از طرف دیگر Apple CarPlay کمی پیچیده تر است، در ژوئن 2022 اپل اعلام کرد که نسل بعدی CarPlay فقط از طریق کابل به سیستم اطلاعات سرگرمی خودرو متصل نمی‌شود - یا همانطور که به طور فزاینده‌ای رایج‌تر می‌شود، به صورت بی‌سیم - بلکه از چیزی بیش از نمایشگر کنسول مرکزی استفاده می‌کند.

این فناوری گوشی در مقابل نسخه گوگل یعنی Android Auto است و CarPlay مانند معادل Google خود، برنامه‌های موجود در تلفن شما را می‌گیرد و در زمانی که پشت فرمان هستید، به شما امکان دسترسی قانونی به آن‌ها را می‌دهد.

به طور طبیعی همه برنامه‌ها منتقل نمی‌شوند - به عنوان مثال Angry Birds ،Candy Crush و League of Legends به طور پیش‌فرض روی صفحه نمایش بزرگ در دسترس نیستند.

برنامه‌هایی که نمایش می‌دهند به‌طور خاص توسط اپل مدیریت می‌شوند، زیرا برخی از برنامه‌هایی که به تعامل بیشتری نیاز دارند - برای مثال پیام‌رسان ها - طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که چنین تعاملی را از جانب راننده محدود کنند.

بنابراین با پیام رسانی، اگر مایل به استفاده از آن هستید، باید از کنترل صوتی برای نوشتن پیام استفاده کنید و همچنین خواهید دید که پیام های شما را در حین رانندگی بازخوانی می کند.

فرض می کنیم که از قبل با رابط کاربری اپل آشنا هستید، آیکون‌ها را سریع‌تر تشخیص می‌دهید و بنابراین هنگام تغییر صدا یا استفاده از نقشه‌های اپل، حواس‌تان از رانندگی کمتر خواهد شد.

وقتی صحبت از Maps شد، اخیراً به‌روزرسانی‌هایی را برای نمایش عکس‌ها، اطلاعات کسب‌وکار و تبلیغات انجام داده است زیرا برای رقابت با Google Maps کار می‌کند.

پنج مورد از مرتبط ترین سوالات اینترنتی در مورد اپل CarPlay

 1. چگونه اپل کارپلی را فعال کنم؟

  به شرطی که خودرویی داشته باشید که دارای ادغام CarPlay توسط کارخانه باشد، راه اندازی آن بسیار ساده است، اکثر خودروهای جدید CarPlay را به عنوان یک اتصال کابلی ارائه می کنند.

  هنگامی که به برق وصل شدید، نمایشگر خودرو از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید برنامه را راه‌اندازی کنید و نمادی را برای انتخاب ارائه دهید و از طرف دیگر اتصال به طور خودکار برنامه Apple CarPlay را راه اندازی می کند و باید مطمئن شوید که آیفون شما کارپلی را محدود نمی کند.

  به Settings > Screen Time > Content & Privacy Restrictions بروید، روی Allowed Apps ضربه بزنید و مطمئن شوید که CarPlay فعال است.

 2. Apple CarPlay چیست و چگونه کار می کند؟

  Apple CarPlay به سادگی یک برنامه کاربردی در سیستم عامل مجموعه سرگرمی اتومبیل شما است، دقیقاً مانند Word یا Excel که روی دسک تاپ رایانه شخصی شما نشسته است.

  با اتصال برنامه راه اندازی می شود و می توانید با استفاده از نمایشگر مرکزی به برنامه های خاصی در تلفن خود دسترسی داشته باشید و نسخه نسل بعدی همچنین از صفحه نمایش ابزار استفاده می کند، که قبلاً تأیید شده است که بخشی از ارائه در مدل های جدید Aston Martin DB12 Coupé و Convertible و 2024 Porsche است.

  نوع برنامه های در دسترس است که سرویس های پخش مانند Spotify ،BBC Sounds و Tunein Radio است - درایورها را قادر می سازد به جای محدود شدن به کانال های DAB در رادیو خودرو، به ایستگاه های رادیویی اینترنتی دسترسی پیدا کنند.

  خدمات پیام رسانی WhatsApp و Telegram در دسترس هستند اما همانطور که گفته شد، آنها به طور متفاوتی در ماشین مستقر می شوند تا اطمینان حاصل شود که رانندگان پریشان نمی شوند.

 3. آیا برای Apple CarPlay هزینه ماهانه وجود دارد؟

  در سال 2019، BMW سعی کرد شارژ را به صورت ماهانه یا سالانه برای فعال کردن Apple CarPlay شروع کند، اما بعداً نظر خود را تغییر داد و به یک هزینه یک طرفه بازگشت.

  در حالی که بیشتر سازندگان خودروها از ادغام Apple CarPlay به عنوان یک ویژگی برای توجیه قیمت خرید استفاده می کنند، همیشه در آینده فرصتی وجود دارد که مانند اشتراک صندلی های گرم، مارک های اتومبیل سعی در کسب درآمد از این ویژگی دارند.

 4. آیا می توانم Apple CarPlay را در ماشین خود نصب کنم؟

  اگر ماشین شما CarPlay یکپارچه ندارد، دستگاه‌هایی پس از فروش در بریتانیا برای دریافت این ویژگی وجود دارد و این راه حل ها معمولاً شامل خاموش کردن هد یونیت فعلی - یعنی کنسول در مرکز ماشین - هستند و ارزان نیستند.

  اگر فقط به دنبال دریافت خدمات پخش صدا از تلفن خود به ماشین خود هستید، می توانید روی راه حل های دیگری مانند محدوده Pure Highway سرمایه گذاری کنید و با هر یک از این اصلاحات، به یاد داشته باشید که دست زدن به تلفن همراه خود در حین رانندگی غیرقانونی است و جریمه ها می تواند بسیار سنگین باشد.

 5. چرا ماشین من به من اجازه استفاده از Apple CarPlay را نمی دهد؟

  اگر تلفن خود را مجدداً راه اندازی کرده اید، CarPlay را در آیفون خود فعال کرده اید و هنوز لذتی نمی برید، اتصال بلوتوث و کابل USB خود را با استفاده از کابل دیگری دوباره بررسی کنید.

  با فرض اینکه تلفن شما آخرین به روز رسانی ها را دارد و ماشین شما به CarPlay مجهز است، اگر همچنان با مشکل مواجه هستید، با نزدیک ترین فروشنده برای مدل ماشین خود تماس بگیرید.

تفاوت های Apple CarPlay و بلوتوث
CarPlay در مقطعی در آینده به‌روزرسانی‌های بسیار عجیبی را دریافت می‌کند، که شاهد آن خواهیم بود که غول فناوری پنجه‌های خود را روی صفحه نمایش خوشه‌ای قرار می‌دهد و کنترل برخی از تابلوها را در دست می‌گیرد - البته اگر خودروساز به اندازه کافی شجاع باشد که آن را یکپارچه کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

CarPlay یا Apple CarPlay یک استاندارد اپل است که رادیو ماشین یا هد یونیت را قادر می‌سازد تا نمایشگر و کنترل‌کننده دستگاه iOS باشد، این فناوری در آیفون 5 و مدل‌های جدیدتر دارای iOS 7.1 یا بالاتر موجود است.

Image