ماهواره نور ۳ در مدار ۴۵۰ کیلومتری قرار گرفت

صنایع هوافضا

نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ماهواره تصویربرداری نور۳ را با ماهواره‌بر ایرانی قاصد با موفقیت در مدار ۴۵۰ کیلومتری زمین قرار داد.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات نیز با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود، پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره تصویربرداری نور3 را تبریک گفته و نوشته است:

با تلاش متخصصان نیروی هوافضای سپاه، لحظاتی پیش ماهواره تصویربرداری نور3 با ماهواره‌بر ایرانی قاصد با موفقیت در مدار 450کیلومتری زمین قرار گرفت، این موفقیت را به همه مردم، تلاشگران صنعت فضایی کشور و متخصصین فضایی سپاه پاسداران تبریک می‌گویم.

ان‌شا‌ءالله امسال سال پرباری برای صنعت فضایی کشور خواهد بود.

پیش از این، نیروی هوافضای سپاه، ماهواره نور1 را در تاریخ 3 اردیبهشت 1399 در مدار 425کیلومتری و ماهواره نور2 را در تاریخ 8 اسفند 1400 در مدار 500کیلومتری قرار داده بود.

هر سه این پرتاب‌ها توسط ماهواره‌بر قاصد که توسط متخصصان نیروی هوافضای سپاه ساخته شده است، به فضا پرتاب شدند.

نیازهای یک نیروی نظامی به فضا امروزه بسیار گسترده است و به‌گفته سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در گذشته، سایر کارها بدون دستیابی به فضا ناقص می‌ماند، به‌طور خلاصه تصویربرداری در طیفهای مختلف نوری با کیفیت و تفکیک بالا، خدمات رله مخابرات، ارسال فرامین و دریافت داده در مسافتهای بسیار دور به‌صورت بی‌درنگ (Real time) مثلاً برای پهپادها و شناورهای دریایی و در نهایت خدمات مکان‌یابی جهانی برای سامانه‌های هدایت و ناوبری موشکها و ادوات نظامی و نفرات از جمله مهمترین نیازهای یک نیروی نظامی به خدمات ماهواره‌ای است.

در نتیجه سپاه با محوریت فرماندهی فضایی نیروی هوافضای سپاه نقشه راهی برای رسیدن به ماهواره‌های نظامی لازم را بر اساس تمامی تجربیات کسب‌شده در بخش‌های مختلف کشور در عرصه طراحی و ساخت ماهواره در دستور کار قرار داد که محموله آزمایشی نبأ با پرتاب در فروردین سال 1398، ماهواره سنجشی نور 1 با پرتاب در اردیبهشت 1399 و نور2 با پرتاب در 17 اسفند 1400 و امروز ماهواره نور3 اولین نتایج مسیر فضایی شدن سپاه هستند.

یک رسانه صهیونیستی روز چهارشنبه درباره پرتاب ماهواره نور-۳ توسط ایران به فضا نوشت، هدف ایران چند لایه است و فناوری ماهواره را برای غرور خود و اهداف خود می‌خواهد. این بدان معناست که می خواهد ماهواره‌هایی را به فضا پرتاب کند تا یکی از بازیگران عرصه فضایی در جهانی باشد.

روزنامه جروزالم پست روز چهارشنبه در گزارشی به قلم سث جی فرانتسمن در خصوص پرتاب موفق ماهواه نور-۳ ایران به مدار زمین نوشت، این بخشی از موفقیت‌های فناوری جدید است که ایران از آن برای نشان دادن توانایی‌های خود استفاده می‌کند، این موفقیت‌ها شامل پهپادها و برنامه‌های موشکی ایران نیز می شود.

ایران این ماهواره را به عنوان ماهواره تصویربرداری توصیف می‌کند. این ماهواره با قابلیت‌های تجسسی بالقوه توانای‌‌های ایران را در فضا تقویت می‌کند. ماهواره نور ۳ که یک ماهواره‌ سنجشی و شناسایی است با سرعت ۷.۶ کیلومتر بر ثانیه و ۵۰۰ ثانیه پس از پرتاب در مدار ۴۵۰ کیلومتری قرار گرفت.

این ماهواره و ماهواره‌بر هر دو در سازمان تحقیقات سپاه طراحی و ساخته شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از این نیز ماهواره های نور- ۱ و نور- ۲ را توسط ماهواره‌بر قاصد به فضا پرتاب کرده است.  اولین ماهواره ایران به نام نور توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آوریل ۲۰۲۰ در سمنان، به مدار زمین پرتاب شد.

پرتاب ماهواره نور-۳ بدان معناست که ایران می خواهد توانایی‌های خود را در برهه  تغییرات دیپلماتیک در منطقه به نمایش بگذارد و هدف ایران چند لایه است و فناوری ماهواره را برای غرور خود و اهداف خود می‌خواهد.

این بدان معناست که می خواهد ماهواره‌هایی را به فضا پرتاب کند تا یکی از بازیگران عرصه فضای در جهانی باشد.

سردار علی جعفرآبادی فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: ماهواره نور ۳ ساعت ۹:۳۰ صبح امروز پرتاب شد و یک ساعت و نیم بعد که بر روی کشور ما قرار گرفت، ماهواره در مدت یک و نیم ساعت به طور خودکار کاملا پایدار شده است.

وی افزود: فرآیندی که ما در ماهواره نور ۱ داشتیم در ماهواره نور ۳ به صورت خودکار در مدت زمان یک ساعت انجام شده است. این موضوع نشان‌دهنده ارتقای تجربه و دانش دانشمندان ما در حوزه کنترل ماهواره است.

ماهواره نور ۳ در مدار ۴۵۰ کیلومتری قرار گرفت
سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش یادها و نام‌ها که صبح امروز در سالن 5 آذر سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، از قرار گرفتن سومین ماهواره ساخت سپاه در مدار زمین خبر داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات ایران گفت که ماهواره نور-۳ در ۴۵۰ کیلومتری بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است.

Image