چین اجازه صادرات مقادیر کمی از مواد معدنی حیاتی را می دهد

ترکیبات معدنی (غیر آلی)

در ماه جولای چین محدودیت‌های صادراتی ژرمانیوم، گالیوم و ترکیبات شیمیایی آنها را که برای ساخت قطعات تراشه‌ها، تجهیزات مخابراتی و وسایل نقلیه الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اعلام کرد.

گرافیت یک ماده کلیدی برای باتری های خودروهای برقی، نیز قرار است در اول دسامبر تحت کنترل صادرات قرار گیرد. اگرچه پکن ادعا کرده است که ممنوعیت صادرات این مواد معدنی حیاتی به دلایل امنیت ملی انجام شده است، ناظران گریه کرده اند و ادعا می کنند چین این کار را انجام داده است.

به تازگی جنگ تجاری خود را با آمریکا و اروپا تشدید کرده است.

پس از یک وقفه دو ماهه، چین اکنون صادرات مواد معدنی را از سر گرفته است. بازرگانان چینی که به دنبال صادرات ژرمانیوم و گالیوم هستند، اکنون ملزم به درخواست مجوز از دولت هستند و همچنین اطلاعاتی در مورد هویت مشتریان خود و نحوه استفاده از مواد معدنی ارائه می دهند.

بازرگانان چینی در ماه اکتبر پس از صادرات تقریباً هیچ چیزی در دو ماه گذشته، مقادیر کمی ژرمانیوم و گالیوم صادر کردند.

تنها 0.65 تن ژرمانیوم در ماه اکتبر در مقایسه با 8.78 تن در ژوئیه صادر شد در حالی که تعداد گالیم 0.25 تن در مقابل 7.58 تن بود و چین در سال 2022 44 تن ژرمانیوم و 94 تن گالیوم صادر کرد.

این احتمال وجود دارد که پس از دیدار هفته گذشته شی جین پینگ و جو بایدن در سانفرانسیسکو، روابط تیره بین دو کشور بهبود یابد ولی با توجه به اینکه ایالات متحده و اتحادیه اروپا محدودیت‌های تجاری بر روی تراشه‌های نیمه‌رسانای تخصصی و تجهیزات خورشیدی در چین را کاهش نداده‌اند، سرمایه‌گذاران نباید انتظار امتیازات زیادی از چین داشته باشند.

ماه گذشته وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که از فروش برخی تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته (AI) به چین به دلیل نگرانی از استفاده از آنها برای اهداف توسعه نظامی جلوگیری می‌کند.

در واقع شرکت‌ها اجازه نخواهند داشت تراشه‌های A800 و H800 شرکت انویدیا را به چین صادر کنند.

در ماه ژوئیه، سنای ایالات متحده با اکثریت قاطع اصلاحیه ای را در لایحه دفاعی سالانه تصویب کرد که چین را از خرید نفت از ذخایر اضطراری ایالات متحده منع می کند. هدف این اصلاحیه محدود کردن فروش نفت ایالات متحده از ذخایر استراتژیک نفت (SPR) به شرکت‌های تحت کنترل حزب کمونیست چین است.

کشورهای شمال اروپا می توانند پاسخگو باشند

موقعیت غیر قابل رغبت ایالات متحده در وابستگی مطلق به مواد معدنی خاکی کمیاب چین در حال حاضر کاملاً خیره کننده است. چین در سال 2022 70 درصد از تولیدات معدنی جهان کمیاب را به خود اختصاص داده است و ایالات متحده تقریباً سه چهارم از منابع خاکی کمیاب خود را از پادشاهی میانه وارد می کند.

همانطور که کاملاً مشخص شده است، این کشور را در موقعیتی خاص قرار می دهد.

خوشبختانه برای کشور و متحدان غربی اش، راهی برای خروج وجود دارد.

کشورهای شمال اروپا به ویژه گرینلند، نروژ، سوئد و فنلاند، سرشار از کبالت، نیکل، لیتیوم، گرافیت و انواع عناصر کمیاب خاکی (REE) هستند که تا حد زیادی مورد بهره برداری قرار نگرفته اند و بر اساس گزارش شورای وزیران شمال اروپا، سنگ بستر نوردیک میزبان بیش از 43 میلیون تن ذخایر با صرفه اقتصادی از مواد معدنی خاکی کمیاب است.

بر اساس گزارش بلومبرگ نیو انرژی فاینانس، فنلاند، سوئد و نروژ جزو هشت کشور برتر هستند که برای توسعه زنجیره تامین مواد معدنی حیاتی و باتری بسیار مطلوب هستند و علاوه بر این، دولت‌های نوردیک سابقه تعهد به شیوه‌های استخراج معدنی پایدار دارند، و آنها را برای صنایع غربی که به دنبال مواد معدنی مسئولانه خارج از چین هستند، ایده‌آل می‌سازد.

ایالات متحده و متحدانش قبلاً زمینه ای را فراهم کرده اند که امکان ایجاد معاملات آتی را فراهم می کند و در ژوئن 2022، ایالات متحده و شرکای G7 آن، مشارکت برای زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری جهانی (PGII) را راه‌اندازی کردند که هدف آن ایجاد زنجیره‌های تامین انرژی پاک با دوستی کردن زنجیره‌های تامین انرژی پاک است.

این کشورها همچنین برای تولید پردازش و بازیافت مواد معدنی حیاتی، مشارکت امنیتی معدنی را امضا کردند و در ژانویه 2023، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، اعلام کرد که یکی از عناصر کلیدی استراتژی صنعتی جدید بلوک، ایجاد مشارکت های جهانی برای دسترسی به ورودی های ضروری برای صنعت خواهد بود.

این بر اساس ابتکارات موجود اتحادیه اروپا، از جمله قانون مواد خام حیاتی و اتحاد باتری اروپا، که هر دوی آنها زنجیره تامین ایمن و خشکی را هدف قرار می دهند، ساخته شده است.

همه این ابتکارات ظهور یک سیاست صنعتی مشترک را نشان می دهد که به موجب آن دولت های G7 قصد دارند استراتژی های صنعتی خود را در سطح بین المللی هماهنگ کنند و همچنین زنجیره های تامین خود را به طور مشترک ایجاد کنند.

این در واقع به این معنی است که این کشورها با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا منابع فناوری های مورد نیاز را تضمین کنند و بازارهایی را به دنبال صنایع خالص در کشورهای خود ایجاد کنند.

با این حال، همان مطالعات می گوید که اگر این کشورها بخواهند از این منابع با موفقیت بهره برداری کنند، نیاز به همکاری فن آوری و مالی فوق العاده بین این کشورها در سطوح صنعتی است.

چین اجازه صادرات مقادیر کمی از مواد معدنی حیاتی را می دهد
این دور از انتظار نیست: مطالعات انجام شده توسط آزمایشگاه سیاست صنعتی خالص صفر در دانشگاه جانز هاپکینز به این نتیجه رسیده است که کشورهای غربی این پتانسیل را دارند که مواد معدنی کافی تولید کنند تا جهان را قادر سازند تا گرمایش جهانی را به حداکثر 1.5 درجه سانتیگراد نسبت به قبل محدود کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پس از یک وقفه دو ماهه چین اکنون صادرات مواد معدنی را از سر گرفته است و این احتمال وجود دارد که پس از دیدار هفته گذشته شی جین پینگ و جو بایدن در سانفرانسیسکو، روابط تیره بین دو کشور بهبود یابد.

Image