گزارش بازار نفت

نفت خام

با گذشت نزدیک به یک سال از حمله روسیه به اوکراین، بازارهای جهانی نفت در آرامش نسبی معامله می شوند، قیمت نفت به استثنای گازوئیل به سطح قبل از جنگ بازگشته است، اگرچه حتی این قیمت ها نسبت به بالاترین قیمت های تاریخی تابستان گذشته بسیار کمتر شده است.

به نظر می رسد عرضه جهانی نفت تا نیمه اول سال 2023 از تقاضا فراتر رود، اما با بهبود تقاضا و بسته شدن مقداری از تولید روسیه، تعادل می تواند به سرعت به کسری تغییر کند.

تولید و صادرات نفت روسیه علیرغم تحریم ها نسبتا خوب بوده است.

این کشور توانسته است مسیر محموله های نفت خام به آسیا را تغییر دهد و به نظر می رسد سقف قیمتی G7 برای نفت خام به حفظ جریان نفت کمک می کند و در ژانویه، تولید تنها 160 کیلو بشکه در روز نسبت به سطح قبل از جنگ کاهش یافت و 8.2 میلیون بشکه در روز نفت به بازارها ارسال شد.

اما در نشانه‌ای از اینکه مسکو ممکن است برای عرضه همه بشکه‌های خود با مشکل مواجه شود، الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر، در اوایل فوریه گفت که روسیه در ماه مارس تولید خود را به‌جای فروش به کشورهایی که محدودیت‌های قیمتی G7 را رعایت می‌کنند، 500 کیلو بشکه در روز کاهش خواهد داد.

این کاهش ممکن است تلاشی برای تقویت قیمت نفت باشد، در ژانویه مسکو مجبور شد صادرات خود را با تخفیف زیادی بفروشد، بودجه سال 2023 آنها بر اساس قیمت اورال 70.10 دلار در هر بشکه است، اما قیمت صادراتی این گرید به طور متوسط ​​فقط 49.48 دلار در هر بشکه در ژانویه در مقابل 82 دلار در هر بشکه برای نفت دریای شمال بود.

در نتیجه، درآمدهای مالی روسیه از عملیات نفتی در ژانویه با 48 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 310 میلیارد روبل (یا 4.2 میلیارد دلار) رسید، در حالی که درآمدهای صادراتی با کاهش 36 درصدی به 13 میلیارد دلار رسید.

با کاهش تولید نفت روسیه و دستاوردهای محدودی که از بقیه بلاک اوپک انتظار می رود، تولیدکنندگان غیراوپک رشد عرضه جهانی را در سال 2023 رهبری خواهند کرد.

برای کل سال پیش بینی می شود عرضه جهانی نفت 1.2 میلیون بشکه در روز افزایش یابد، به رهبری ایالات متحده، برزیل، نروژ، کانادا و گویان - همگی با نرخ های بی سابقه ای تولید می کنند.

عربستان سعودی، شاهزاده اوپک، همراه با امارات نیز نزدیک به بالاترین سطح تاریخ تولید خواهند کرد و ظرفیت مازاد نازکی تقریباً 3.4 میلیون بشکه در روز باقی خواهد ماند.

در عین حال رشد تقاضای جهانی نفت پس از کاهش قابل توجه در نیمه دوم سال 2022 و کاهش سالانه در سه ماهه چهارم در حال افزایش است، چین تقریباً نیمی از افزایش پیش‌بینی‌شده 2 میلیون بشکه در روز در سال جاری را به خود اختصاص داده است و کشورهای همسایه نیز پس از کنار گذاشتن سیاست‌های کووید صفر خود از سوی پکن سود خواهند برد.

افزایش قابل توجه ترافیک هوایی در هفته‌های اخیر بر نقش اصلی تحویل سوخت جت در رشد سال 2023 تأکید می‌کند - انتظار می‌رود با 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به 7.2 میلیون بشکه در روز برسد که حدود 90 درصد از سطح سال 2019 است.

تقاضای کل به رکورد 101.9 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که 1.4 میلیون بشکه در روز بیشتر از میانگین سال 2019 است، تاثیر بر صادرات محصولات روسیه پس از تحریم اتحادیه اروپا و سقف قیمتی که در 5 فوریه اجرایی شد، عاملی کلیدی برای تامین رشد تقاضا خواهد بود.

موضع پکن در مورد فعالیت پالایشگاه های داخلی و صادرات محصولات در بحبوحه بازگشایی آن نیز همینطور خواهد بود.

انتظار می‌رود که پالایشگاه‌های جدید در آفریقا و خاورمیانه و همچنین چین وارد عمل شوند تا رشد تقاضای محصولات پالایش شده را تامین کنند.

اگر سقف قیمت محصولات به نصف سقف نفت خام موفقیت آمیز باشد، بازارهای محصول ممکن است طوفان را پشت سر بگذارند - اما برای جلوگیری از کاهش مجدد ذخایر در اواخر سال به عرضه بیشتر نفت خام نیاز است.

گزارش بازار نفت
تولید نفت خام اوپک - (واحد) میلیون بشکه در روز است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

آیا آژانس به دنبال راهی برای کاهش قیمت نفت است؟ بحران توسط روسیه ایجاد شده است؟ پس چطور شرکت های بزرگ نفتی معروف به Big Oil در رکوردی بی سابقه، بیش از 200 میلیارد دلار سود بدست آوردند!؟

Image