بازی بزرگ ابرقدرت ها در دنیای مدرن آغاز شد

نفت خام

مقامات ارشد سیاست خارجی ایالات متحده و چین بیشتر روزهای آخر هفته گذشته را در کنفرانس امنیتی مونیخ گذراندند و تأکید کردند که دولت‌های آنها به دنبال جنگ سرد جدید نیستند، اما در میان لفاظی‌ها و اتهامات تنش‌آمیز، سرما در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد.

چشم انداز یافتن: گردهمایی مونیخ اولین کنفرانس سیاست خارجی اروپا است و برای مدت طولانی یکی از پایه های اصلی مقامات ارشد از غرب و جاهای دیگر بوده است تا نبض نظم جهانی کنونی را در دست بگیرند.

تشخیص امسال چندان خوشبینانه نبود، در حالی که غرب نشان داد که شاید اکنون نسبت به سال‌های اخیر متحدتر است و حمایت از اوکراین تثبیت شده است - پیامی که با سفر اعلام‌نشده جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده به کیف تقویت شد - به سختی می‌توان این احساس را از بین برد که غرب بیش‌تر از آن بیرون می‌ماند.

قدمی بیش از هر زمان دیگری با سایر نقاط جهان است و آسیبی که با حمله روسیه به اوکراین وارد شده است قابل جبران نیست.

درست یا نادرست، پکن به وضوح معتقد است که غرب در حال افول است و اکنون فرصتی برای تقویت جایگاه جهانی رو به رشد خود احساس می کند.

در مونیخ، چین به نمایندگی از وانگ یی، مقام ارشد سیاست خارجی، پیامی از خودباوری و فحاشی به مقامات غربی ارائه کرد، زیرا او ایالات متحده را هدف قرار داده و آن را به دامن زدن به جنگ در اوکراین متهم می کند.

وانگ همچنین گفت که چین طرح صلح خود را برای پایان دادن به جنگ آغاز خواهد کرد و بر لزوم حمایت از اصول حاکمیت، تمامیت ارضی و منشور سازمان ملل تاکید خواهد کرد.

این تماس ها در حالی مطرح شد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که چین ممکن است در حال آماده شدن برای دادن تسلیحات و مهمات به روسیه است، که نشان دهنده تشدید قابل توجهی در جنگ و روابط پکن با مسکو خواهد بود.

چین این اتهامات را کنار زده اما آنها را رد نکرده و گفته است که پکن هیچ وقت انگشت اشاره یا اجبار آمریکا بر روابط چین و روسیه را نمی پذیرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با روزنامه های آلمانی و ایتالیایی در پی اتهامات واشنگتن هشدار داد که تامین تسلیحات چین منجر به جنگ جهانی خواهد شد و امیدوار است پکن پس از انجام یک "ارزیابی عملی از انجام این کار خودداری کند.

چرا مهم است: ایالات متحده کارت های کمی برای بازی با چین دارد و با توجه به پیامدهای حادثه بالون جاسوسی چین، تثبیت روابط در افق نیست. با این حال، مشخص نیست که آیا پکن مایل به عبور از این آستانه و متحمل شدن عواقب ناشی از تامین صریح تسلیحات مسکو است یا خیر.

در همین حال، اشاره چین به طرح صلح با شک و تردید توسط مقامات آمریکایی و اروپایی مواجه شد، که عمدتاً آن را حرکتی در مورد اپتیک می‌دانند، زیرا پکن همچنان به ارتقای جایگاه خود در سراسر جنوب جهانی ادامه می‌دهد، جایی که چین خواستار نشان دادن غرب به عنوان جنگ‌افروز و جنگ‌طلب است.

خود به عنوان یک حافظ صلح مخاطبان پذیرایی دارد. یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به رادیو آزادی گفت: چین می‌خواهد به عنوان یک رهبر جهانی و یک مروج صلح شناخته شود.

بازی بزرگ ابرقدرت ها در دنیای مدرن آغاز شد
سخت است که یک هفته را بدون هشدارهای جدید مقامات غربی در مورد قصد چین برای تصرف تایوان بگذرانیم و چنین نگرانی‌هایی بی‌جا نیست، به‌ویژه که مقامات چینی - از جمله وانگ در مونیخ - برای رفع این ترس‌ها کار چندانی انجام نمی‌دهند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علیرغم تنش‌ها، رهبران اروپایی در جریان سفر دیپلماتیک وانگ به اروپا با چین درگیر شدند و نگرانی‌هایی را در مورد دلارزدایی و ارزهای دیجیتال که اهرم غرب بر چین، روسیه و ایران را کاهش می‌دهند، افزایش دادند.

Image