خودروهای الکتریکی 12 درصد از فروش جهانی خودرو را به خود اختصاص داده اند

خودروی برقی

ثبت نام جهانی خودروهای پلاگین در مارس 2023 نسبت به مارس 2022 حدود 28 درصد افزایش داشت، 1,097,000 ثبت نام وجود داشت که آن را به دومین ماه پر فروش برای خودروهای برقی پلاگین تبدیل کرد. (تنها پس از دسامبر 2022)

در پایان، افزونه ها 16 درصد از سهم کلی را به خود اختصاص دادند، بازار خودرو (12٪ سهم BEV به تنهایی)، این بدان معناست که بازار جهانی خودرو در منطقه اختلال برق قرار دارد.

جالب اینجاست که هیبریدهای بدون پلاگین نیز در ماه مارس از مرز 1 میلیون دستگاه عبور کردند و به 1004000 دستگاه رسیدند، این اولین باری است که آنها موفق به انجام این کار شدند، به این معنی که در مجموع، بیش از دو میلیون دستگاه در ماه مارس، یا 31 درصد از بازار جهانی، به نوعی برق رسانی بوده است.

از ابتدای سال تا به امروز، سهم بازار خودروهای برقی پلاگین با رشد اندک به 13٪ (9٪ BEV) افزایش یافته است.

خودروهای تمام برقی (BEVs) 72 درصد از ثبت پلاگین ها را در ماه مارس به خود اختصاص دادند که با افزایش دو درصدی به سهم 68 درصدی، تعداد پلاگین ها را از سال تا به امروز افزایش داد.

این بار، تسلا مدل 3 توانست BYD Song را شکست دهد و به لطف فشار معمول تسلا در پایان فصل، بالاتر از SUV چینی به پایان برسد.

چیزی که شگفت‌ انگیز بود این بود که شماره 4 BYD Qin Plus تنها 150 واحد پشت سر برادر خود BYD Song به پایان رسید و به لطف به‌روزرسانی اخیر و شاید مهمتر از همه، کاهش قیمت، فروش این سدان در ماه مارس افزایش یافت و نسخه PHEV حتی رکورد جدیدی (31325 دستگاه) را ثبت کرد.

در مورد رکوردها، دو مدل BYD زیر، شماره 5 بی وای دی یوان پلاس (با نام مستعار آتو 3 در بسیاری از بازارهای صادراتی) و شماره 6 دلفین نیز به نتایج رکوردی دست یافتند، این به لطف نتایج خوب در چین بومی آنها و همچنین افزایش حجم در بازارهای صادراتی است.

اما مدل‌های BYD تنها مدل‌هایی نبودند که رکورد عملکردی را به ثمر رساندند، زیرا GAC Aion S شماره 7 دومین رکورد خود را متوالی به دست آورد، این بار با 26393 ثبت نام، در واقع، با برجسته کردن لحظه مثبت GAC، شرکت گوانگژو ستاره دیگر خود یعنی Aion Y را در جایگاه یازدهم قرار داد.

نیمه دوم جدول نیز شاهد شکسته شدن رکوردها بود، به طوری که جیلی پاندا مینی بامزه، ماه را با 10550 ثبت نام در رتبه 15 به پایان رساند، تنها در دومین ماه جلد خود! انتظار داشته باشید که Geely در مورد Wuling Mini EV (حتی نام آن مشابه است) یک فرورفتگی (یا بسته به ضربه، یک سوراخ بزرگ) در فروش Wuling Mini EV ایجاد کند.

MPV بزرگ D9 دنزا نیز با 10398 ثبت نام در ماه مارس، به روند تولید خود ادامه داد و این ماه در شماره 16 به پایان رسید و در همین حال، مدل 3 چانگان، شماره 19 Shenlan SL03 نیز رکورد 9575 ثبت نام را به ثبت رساند.

هنوز هم در چین، افزایش تولید MG 4 در نهایت به آن اجازه داد تا در جدول شماره 20 حضور داشته باشد و این هاچ بک رکورد 9247 ثبت نام را به دست آورد، انتظار می رود به صعود در جدول ادامه دهد و احتمالاً در آینده به رتبه 10 برتر برسد.

در جلوی مدل های قدیمی، مدل های گروه فولکس واگن ستاره بودند. علاوه بر حضور معمول VW ID.4، که ماه را در شماره 9 به پایان رساند، VW ID.3 به لطف 11674 ثبت به شماره 13 صعود کرد، همچنین، آئودی Q4 e-tron به لطف رکورد 10142 ثبت نام، اولین حضور 20 خودروی برتر خود را در رتبه 18 کسب کرد.

خارج از 20 خودروی برتر، چیزهای زیادی برای صحبت وجود دارد، از نتایج خوب مدل‌های هیوندای-کیا - با ثبت نام کیا EV6 به 8634 ثبت نام و Ioniq 5 هیوندای با ثبت 8909 ثبت نام - تا امتیازهای شگفت‌انگیز سری BAIC EU (8135 ثبت نام) ) و Buick Velite 6 (7206 ثبت نام).

مدل BAIC نتایج مثبت پرفروش‌ترین‌های فعلی BMW، iX3 (6330 ثبت نام) و i4 (6177 ثبت نام) را پشت سر گذاشت.

مدل های دیگری نیز در حال افزایش هستند که BYD Frigate 07 (6455 ثبت نام)، پژو 208 EV (6554 ثبت نام)، Jeep Wrangler PHEV (6439 ثبت نام) و تویوتا bZ4X (5674 ثبت نام) همگی نتایج را به ثبت رساندند.

در همین حال، فرزند عاشق جیلی و مرسدس بنز، کراس اوور اسمارت شماره 1، با عرضه رکورد 6229 دستگاه در ماه مارس، شروع به دستیابی به حجم قابل توجهی کرده است و با توجه به اینکه تحویل حجمی اروپا به زودی آغاز می شود، این احتمال وجود دارد که مدل عجیب و غریب در 20 محصول برتر ظاهر شود.

سرانجام شاسی‌بلند 5 سرنشین و فول سایز لی اتو در ماه گذشته با ثبت نام قابل توجه 7702 فرود آمد، انتظار داشته باشید که مدل کوچکتر استارت آپ به زودی در جدول پرفروش ترین ها ظاهر می شود.

در جدول سال تا به امروز (YTD)، هیچ چیز جدیدی روی سکو وجود نداشت، و تسلا مدل Y بالاتر از آهنگ BYD حاکم بود و شاسی بلند چینی به اندازه کافی از تسلا مدل 3 فاصله گرفت تا در اوج پایان سه ماهه خود مقاومت کند و مدال نقره را حفظ کند.

علیرغم کاهش قابل توجه قیمت ها، فروش سدان تسلا تنها 4 درصد در سال نسبت به سال گذشته رشد کرد، که تأیید می کند که مدل 3 اکنون در مرحله بلوغ خود است و تنها یک تجدید قابل توجه می تواند بار دیگر باعث فروش شود.

حداقل تحویل سدان های سایز متوسط روند نزولی ندارد، چیزی که نمی توان در مورد مدل های پرچمدار مدل S/X گفت، با وجود بهره مندی از کاهش قابل توجه قیمت در سه ماهه گذشته، این تسلاهای بزرگتر و رده بالاتر، فروش خود را در سه ماهه اول سال 27 درصد کاهش دادند.

اولین تغییر موقعیت با پرش BYD Qin Plus در دو موقعیت اتفاق افتاد، این سدان از کاهش قیمت اخیر سود برد و به رتبه پنجم صعود کرد.

Aion S GAC با حفظ یک رگه چشمگیر، از BYD Han پیشی گرفت و یک موقعیت دیگر صعود کرد و به رتبه هشتم رسید، دو موقعیت پایین تر، VW ID.4 همین کار را با BYD Tang انجام داد و در رتبه 10 قرار گرفت.

آیا می تواند رهبر فعلی BYD Han را شکست دهد؟ با کسب امتیاز نزدیک به 25000 دستگاه در سه ماهه اول، یعنی سرعت سالانه بیش از 100000 دستگاه در سال، D9 شروع به رسیدن به سطوح فروش تویوتا آلفارد/سینا کرده است که در حال حاضر به خودی خود قابل توجه است.

اما در پشت مینی ون بزرگ چینی است که سرگرمی شروع می شود، با چندین مدل تغییر موقعیت و دو چهره تازه در بین 20 مدل برتر.

چانگان لومین دوست داشتنی دو موقعیت پرید، به شماره 15، در حالی که در زیر آن، نوعی انتقام وجود دارد، مدل‌های قدیمی OEM، با سه مدل در موقعیت‌های پرش، با پیوستن VW ID.3 به جدول شماره 16 شروع می‌شوند.

آئودی Q4 e-tron، برای اولین بار در رتبه 18 به جدول پرفروش ترین ها پیوست. علاوه بر این، هیوندای آیونیک 5 دو پله صعود کرد و به رتبه 17 رسید.

این بدان معناست که پنج مدل قدیمی OEM در بین 20 مدل برتر وجود دارد که سه تای آنها متعلق به گروه فولکس واگن هستند، آیا سال 2023 می تواند سالی باشد که OEM های قدیمی در حالی که برای بقای آینده در دنیای مبتنی بر BEV مبارزه می کنند، راه خود را به موقعیت های پرفروش در بازار پلاگین ها باز می گردند؟

برندهای پرفروش

در ماه مارس، BYD نتوانست به عملکرد بیش از 200000 واحد برسد، که برای شکست دادن تسلا در ماه اوج Q1 کافی نبود و این خودروساز آمریکایی به رکورد جدیدی دست یافت. (207655 ثبت نام)

به نظر می‌رسد الگوی بین این دو تا پایان سال، برنده شدن تسلا در ماه‌های پایانی سه‌ماهه زمانی که از اوج تحویل معمول خود بهره می‌برد، و برنده شدن BYD در مراحل باقی‌مانده مسابقه خواهد بود.

BMW با 40787 ثبت نام، به لطف عملکرد ثابت در خط تولید خود، به رتبه سوم بازگشت، برجستگی BMW i4 و iX3 بود که هر دو در ماه مارس بیش از 6000 ثبت نام داشتند.

iX1 جمع و جور در حال حاضر در حالت رمپ آپ است، بنابراین انتظار می رود این خودروساز آلمانی به افزایش فروش خود در طول سال ادامه دهد.

در همین حال، فولکس واگن از عملکرد مثبت دوگانه پویا خود یعنی ID.3 و ID.4 بهره برد تا در ماه مارس به جایگاه چهارم دست یابد، این خودرو موفق به کسب 40278 ثبت نام شد که تنها 500 دستگاه از همکار آلمانی و دارنده مدال برنز BMW فاصله داشت.

در واقع، مارس یک مسابقه بسیار نزدیک برای آخرین جایگاه روی سکو داشت، زیرا شماره 5 GAC نیز ماه نزدیک به سکو را به پایان رساند و تنها با 756 دستگاه از BMW شکست خورد! این خودروساز چینی همچنان از افزایش اخیر فروش سدان Aion S خود سود می برد تا دومین رکورد عملکرد متوالی خود را ثبت کند. (آیا گوانگژو به رکورد خود در آوریل ادامه خواهد داد؟)

خودروهای الکتریکی 12 درصد از فروش جهانی خودرو را به خود اختصاص داده اند
با نگاهی به فروش تسلا بر اساس بازار منطقه ای در این سه ماهه اول، علی رغم اینکه انتظار می رفت فروش تسلا در ایالات متحده بالا برود، مشخص شد که بزرگترین بازار رشد این برند اروپا بوده است. تسلا در اروپا 59 درصد رشد سالانه داشته و پس از آن آمریکا (37 درصد) و چین (28 درصد) داشته است. اگرچه، در حالی که رشد در اروپا یک شگفتی مثبت است، بالاتر از نرخ رشد 50 درصدی مورد انتظار آن، رشد 37 درصدی ایالات متحده بسیار ناچیز است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در حالی که به نظر می‌رسد مدل‌های پرچم‌دار BYD در حال از دست دادن شارژ هستند، مدل D9 دنزا در حال افزایش است و MPV بزرگ از برند پریمیوم BYD با جهش چهار پله‌ای به رتبه ۱۴ رسید.

Image