پنل های خورشیدی و تولید برق از باران

انرژی خورشیدی

به گفته دانشمندان چینی با فناوری جدید در توسعه انرژی های تجدیدپذیر، می توان با پنل های خورشیدی از آب (قطرات) باران نیز برق تولید کرد.

این فناوری که قبلا برای تولید انرژی (برق) از امواج اقیانوس استفاده می شد، می تواند در مقیاس بزرگ با استفاده از قطرات انرژی کند.

پنل های خورشیدی سنتی برای تولید برق به نور خورشید متکی هستند، به این معنی که کارایی آنها در روزهای ابری یا در هنگام بارندگی کاهش می یابد،با این حال این پیشرفت جدید با استفاده از پدیده‌ای به نام اثر تریبوالکتریک، که زمانی اتفاق می‌افتد که مواد خاصی پس از تماس با یکدیگر، دارای بار الکتریکی می‌شوند، به این موضوع می‌پردازد.

محققان با استفاده از یک لایه نازک گرافن، یک سطح بسیار رسانا و یک لایه تفلون که میل ترکیبی بالایی با الکترون ها دارد، یک صفحه خورشیدی ایجاد کردند تا هنگامی که قطرات باران روی سطح پنل می‌ریزد، لایه‌های گرافن و تفلون با یکدیگر تعامل می‌کنند و بار الکتریکی تولید می‌کنند، سپس این شارژ گرفته می شود و برای استفاده بعدی ذخیره می شود.

با استفاده از انرژی حاصل از باران، این پنل های خورشیدی می توانند برق تولید کنند حتی زمانی که نور خورشید در دسترس نیست، این پیامدهای قابل توجهی برای مناطقی دارد که بارندگی مکرر یا هوای ابری را تجربه می‌کنند، زیرا به منبع انرژی سازگارتر و مطمئن‌تر اجازه می‌دهد.

علاوه بر این، این فناوری پتانسیل افزایش بیشتر کارایی پنل های خورشیدی سنتی را دارد و با ترکیب قابلیت‌های جمع‌آوری باران با جذب نور خورشید، این پانل‌ها می‌توانند حتی الکتریسیته بیشتری تولید کنند و بازده انرژی خود را به حداکثر برسانند.

توسعه پنل های خورشیدی که از باران انرژی تولید می کنند، یک پیشرفت هیجان انگیز در زمینه انرژی های تجدیدپذیر است و نه تنها راه حلی برای مناطقی با نور محدود خورشید ارائه می دهد، بلکه جایگزین پایدارتر و قابل اعتمادتری برای منابع انرژی سنتی است.

با انجام تحقیقات بیشتر و اصلاح فناوری، این پانل‌های خورشیدی جمع‌آوری باران می‌توانند به یک ویژگی مشترک در گذار ما به سوی آینده‌ای سبزتر و پایدار تبدیل شوند.

این پیشرفت به استفاده از دستگاهی به نام نانو ژنراتور تریبوالکتریک (TENG) وابسته است که از الکتریسیته تماسی مایع و جامد برای تولید انرژی هنگام برخورد قطرات آب به سطح آنها استفاده می کند.

تیمی از دانشگاه تسینگ‌هوا در چین گفت: قبلاً بیان شده بود که به یک خروجی برق فوری بسیار بالا دست می‌یابند.

این دستگاه ها بیش از یک دهه است که وجود داشته اند و به دلیل ساختار ساده، هزینه مهندسی کم و پتانسیل برای برداشت انرژی، مورد علاقه بسیاری از تولید کنندگان در بخش انرژی های تجدیدپذیر بوده اند.

تا کنون استفاده از TENG تا حد زیادی به تولید انرژی از امواج اقیانوس محدود شده است.

مدت‌هاست که TENG برای جذب انرژی از قطرات آب طراحی شده‌اند با این حال هنگامی که این دستگاه ها با هم ترکیب می شوند، تأثیر آنها بر یکدیگر باعث کاهش شدید در تولید انرژی می شود.

به گفته محققان این موضوع به شدت عملکرد آنها را در کاربرد وسیع محدود می کند.

اکنون، محققان گزارش می دهند که با استفاده از ژنراتورهای آرایه پل شبیه پانل خورشیدی به چنین پیشرفتی دست یافته اند. اینها از ساختاری استفاده می کنند که هر واحد تولید برق را مستقل از یکدیگر نگه می دارد.

وقتی مساحت دستگاه جمع‌آوری انرژی قطره‌ای باران 15 سانتی‌متر در 15 سانتی‌متر است، محققان گفتند که حداکثر توان خروجی آن‌ها تقریباً پنج برابر بیشتر از انرژی معمولی قطره‌های باران با همان اندازه است که به 200 وات بر متر مربع می‌رسد، که کاملاً نشان می‌دهد.

یکی از مهمترین مزایای آن در برداشت انرژی (برق) قطره ای باران در سطح وسیع.

آنها ادعا می کنند که نتایج این مطالعه بنابراین طرح عملی برای برداشت انرژی قطرات باران در منطقه بزرگ را ارائه می دهد.

پنل های خورشیدی و تولید برق از باران
این تیم دریافتند که یافتن راهی برای دور زدن محدودیت‌های متقابل ذاتی این نوع TENGها برای تحقق حصول انرژی در مقیاس بزرگ از قطره باران اهمیت زیادی دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

دانشمندان با توسعه پنل های خورشیدی که می توانند از باران انرژی تولید کنند، گام چشمگیری در انرژی های تجدیدپذیر برداشته اند؛ این فناوری نوآورانه می‌تواند به طور بالقوه روش استفاده از انرژی خورشیدی را متحول کند و راه‌حلی پایدار برای مناطقی با دسترسی محدود به نور خورشید ارائه دهد.

Image