10 کشور دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی

گاز طبیعی

گاز طبیعی به عنوان پل بین گذشته سوخت فسیلی و آینده کم کربن مورد استقبال قرار گرفته است، همچنین به عنوان یک اسب تروا برای صنعت سوخت فسیلی شناخته شده است تا همچنان در آینده کم کربنی که توسط معماران انتقال تصور می شود مرتبط باشد.

در طول سال گذشته، وقایع در اروپا کاملاً روشن کردند که تصور آینده ممکن است یک چیز نجیب باشد، اما نیازهای انرژی فوری هستند، و گاز برای پاسخگویی به آنها با انتشار کمتری نسبت به سایر سوخت‌های فسیلی نفت و زغال سنگ مناسب است.

پس برای مصرف کنندگان گاز غربی کمی تاسف بار است که کشورهایی که بزرگترین ذخایر گاز در جهان را دارند روسیه و ایران هستند و خوشبختانه، ایالات متحده همچنین در فهرست 5 بزرگترین دارندگان ذخایر گازی قرار دارد و چندین کشور خاورمیانه نیز در لیست قرار دارند.

1- روسیه

بر اساس نسخه 2020 بررسی آماری BP از انرژی جهانی، روسیه دارای ذخایر گاز طبیعی 38 تریلیون متر مکعب است، تولید سال گذشته در مجموع 573 میلیارد متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته 13.4 درصد کاهش داشته است.

از لحاظ تاریخی، اروپا و ترکیه بزرگترین خریداران گاز روسیه بودند، اما پس از رویدادهای سال گذشته، ترکیه تنها مصرف‌کننده بزرگ گاز روسیه با ردپایی در اروپا باقی مانده است و امروزه چین مقصد اصلی گاز خط لوله روسیه است.

روسیه همچنین LNG صادر می کند و در یک پیچ و تاب، واردات LNG روسیه در اروپا در سال گذشته به شدت افزایش یافت.

2- ایران

دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان نیز اتفاقاً در کشوری است که چشم در چشم غرب که یکی از بزرگترین مصرف کنندگان گاز است، نمی بیند. ایران با 32 تریلیون مترمکعب، 16 درصد کل جهان را در خود جای داده است.

بسیاری از ذخایر گازی ایران در میدان دریایی پارس جنوبی در خلیج فارس که با قطر مشترک است، متمرکز شده است، مجموع تولید در سال 2020 به 234 میلیارد متر مکعب یا به طور متوسط روزانه 645 میلیون متر مکعب رسید.

توسعه ذخایر عظیم گازی این کشور به دلیل خروج شرکت‌های بزرگ غربی مانند توتال انرژی در پی بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه تهران با چالش مواجه شده است.

3- قطر

همسایه ایران، قطر، که بخشی از میدان عظیم خلیج فارس را میدان شمالی می نامد، از نظر ذخایر گاز با 24.7 تریلیون مترمکعب، یک پله پایین تر از ایران است، تا همین اواخر قطر، بزرگترین صادرکننده LNG در جهان، در حال توسعه ظرفیت تولید خود بود و هدف آن تولید سالانه 126 میلیون تن از 77 میلیون تن فعلی بود.

قطر اولین گزینه برای خریداران گاز اروپایی در پی تحریم‌های ضدروسی بود که شاهد کاهش جریان گاز بود، اما مشخص شد که امضای یک معامله سخت‌تر از آن چیزی است که انتظار می‌رفت: قطر تعهدات خرید بلندمدت را دوست داشت و اروپا نیز به آن علاقه داشت. نسبت به آنها بیزاری دارد

4- ترکمنستان

بر اساس بررسی آماری BP، ترکمنستان که در خارج از آسیای مرکزی کمتر شناخته شده است، اما یکی از بزرگترین کشورهای آنجاست، چهارمین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان با مجموع 19.5 تریلیون متر مکعب است.

تولید پایین است، با این حال، تنها در حدود 59 میلیارد متر مکعب در سال 2020، که بیشتر آن به چین صادر شد، زیرا مصرف داخلی نیز نسبتا پایین است. این کشور همچنین به همسایگان آسیای مرکزی گاز صادر می کند.

5- ایالات متحده

همانطور که در مورد نفت خام، بزرگترین تولیدکنندگان گاز لزوما کشورهایی نیستند که بیشترین ذخایر را دارند، ایالات متحده به بزرگترین تولید کننده گاز و صادرکننده LNG در جهان تبدیل شده است، اما از نظر ذخایر تنها در رتبه پنجم قرار دارد.

در پایان سال 2020، بر اساس گزارش جهانی اطلاعات سازمان سیا، این میزان به 13.179 تریلیون متر مکعب یا 625.4 تریلیون فوت مکعب در پایان سال 2021، بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی، بود.

به لطف فراوانی گاز شیل، ایالات متحده در عرض چند سال به یک قدرت بزرگ جهانی LNG تبدیل شده است. اگر تمام پروژه‌های برنامه‌ریزی‌شده آنلاین شوند، می‌تواند جایگاه خود را به عنوان صادرکننده شماره یک در دهه آینده تثبیت کند و ظرفیت کل سالانه 169 میلیون تن تا سال 2027 را داشته باشد.

بقیه 10 کشور برتر با ذخایر قابل توجه گاز عمدتاً تحت سلطه اعضای اوپک هستند: عربستان سعودی، امارات متحده عربی، نیجریه و ونزوئلا همگی دارای ذخایر گاز فراوان هستند و چین نیز در رتبه 10 قرار دارد.

عربستان سعودی با 8.5 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی در رتبه ششم قرار دارد که اخیراً تصمیم به توسعه جدی تری در پاسخ به تقاضای رو به رشد جهانی گرفته است.

پس از رهبر واقعی اوپک، همسایه خلیج فارس، امارات، که اوپک حدود 8.2 تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی دارد، قرار دارد، شرکت دولتی نفت و گاز این کشور اخیراً تجارت گاز خود را که به بزرگترین عرضه اولیه سهام در سال تبدیل شد، با 2.5 میلیارد دلار ADNOC متوقف کرد.

نیجریه با ذخایر گاز طبیعی 5.85 تریلیون متر مکعب در رتبه بعدی در فهرست ده برتر قرار دارد. این کشور را به کشوری با بزرگترین ذخایر اثبات شده گاز طبیعی در آفریقا تبدیل می کند، اما استفاده از این ذخایر از بهره برداری از ذخایر نفت عقب مانده است.

ونزوئلا همچنین با داشتن 5.54 تریلیون متر مکعب ذخایر اثبات شده گاز طبیعی در میان بزرگترین دارندگان ذخایر گاز طبیعی جهان است، با این حال بهره برداری از این ذخایر با حجم گازی که روی آن نشسته است، مطابقت ندارد، به ویژه از سال 2019 که ایالات متحده کاراکاس را با تحریم هایی که به طور خاص صنعت نفت و گاز این کشور را هدف قرار داده بود، مورد انتقاد قرار داد.

آخرین ورودی در فهرست ده نفره دارندگان ذخایر گاز ممکن است کمی تعجب آور باشد.

چین، بزرگترین واردکننده انرژی در جهان و یکی از بزرگترین مصرف کنندگان است. کشوری که مقادیر زیادی نفت و گاز وارد می‌کند، ذخایر قابل توجهی برای خود دارد، اما بهره‌برداری از آن‌ها در حجم کافی برای برآوردن تقاضای رو به رشد خود چالش برانگیز بوده است.

10 کشور دارای بزرگترین ذخایر گاز طبیعی
اهمیت گاز طبیعی برای بازارهای جهانی انرژی در سال گذشته به طور فزاینده‌ای آشکار شده است و کشورهایی که ذخایر بزرگی دارند، سود خواهند برد. متأسفانه برای غرب، دو کشور دارای بیشترین ذخایر گاز طبیعی ایران و روسیه هستند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

با توجه به انزوای ژئوپلیتیکی روسیه و ایران، نقش قطر، ترکمنستان و ایالات متحده در تولید گاز طبیعی در سال‌های آینده اهمیت فزاینده‌ای خواهد داشت.

Image