چشم انداز گاز طبیعی در میان بازارهای بی ثبات اروپا

گاز طبیعی

آلمان و جمهوری چک به اتحادیه اروپا فشار می آورند تا منابع انرژی باقیمانده وارداتی اروپا از روسیه را به طور کامل حذف کند، هیچ تغییری در پویایی بازار گاز اروپا رخ نداده است، زیرا موجودی انبارها کندتر از حد معمول رشد می کند و بازارها همچنان حساس هستند.

قیمت گاز طبیعی Henry Hub از بالاترین سطح 5 ماهه خود یعنی 3.13 دلار در MMBtu در هفته گذشته عقب نشینی کرد و در پایان روز سه شنبه به 2.89 دلار / MMBtu معامله شد، که هنوز برای جهش نزدیک به 80 درصدی نسبت به پایین ترین سطح خود در اواخر آوریل خوب است.

بازارهای مالی ایالات متحده در روز چهارشنبه به مناسبت ژوئن، یک روز پس از انتشار اخباری مبنی بر کاهش فروش خرده فروشی ایالات متحده در ماه می که نگرانی ها را در مورد فعالیت های اقتصادی ضعیف ایجاد کرد، بسته ماند.

بر اساس گزارش اداره سرشماری وزارت بازرگانی آمریکا، فروش خرده فروشی تنها 0.1 درصد رشد داشته است، و انتظارات رشد 0.2 درصدی را از دست داده است، اگرچه فروش تعدیل شده بر اساس تورم در ماه گذشته پس از کاهش 0.3 درصدی در آوریل، 0.4 درصد افزایش یافته است.

پس از اینکه فدرال رزرو نرخ بهره یک شبه خود را بدون تغییر در محدوده 5.25 تا 5.50 درصد نگه داشت، آخرین گزارش امیدها را برای کاهش نرخ بهره در ماه سپتامبر افزایش داد.

هیچ تغییری در پویایی مسلط بازار گاز اروپا رخ نداده است، زیرا موجودی انبارها کندتر از حد معمول رشد می کند و بازارها همچنان نسبت به مسائل عرضه بسیار حساس هستند.

قطعی های ناگهانی و تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده در نروژ همراه با احتمال کاهش بیشتر در عرضه خط لوله روسیه، آتی گاز طبیعی TTF هلند را حدود 35 یورو در هر مگاوات ساعت نگه داشته است و مدیران پول برای دومین هفته متوالی شرط های صعودی خود را افزایش داده اند.

قطعی غیرمنتظره در هاب دریایی نروژ Sleipner Riser که خطوط لوله را از کارخانه Nyhamna در سواحل غربی نروژ با پایانه Easington در بریتانیا متصل می کند، باعث شد که قرارداد آتی گاز طبیعی هلند TTF در 3 ژوئن 10 درصد افزایش یابد و به بالاترین سطح در شش ماه گذشته برسد.

نروژ تا حد زیادی جایگزین روسیه به عنوان بزرگترین تامین کننده گاز اتحادیه اروپا شده است، به طوری که این کشور اسکاندیناوی 30 درصد گاز این بلوک را در مقایسه با 35 درصدی که روسیه قبل از حمله به اوکراین تامین می کرد، تامین می کند.

شرکت ملی نفت نروژ (NOC) Equinor ASA (NYSE:EQNR) نزدیک به دو سوم صادرات گاز این کشور را به بازار عرضه می کند. واردات گاز طبیعی اتحادیه اروپا از روسیه در سال 2023 از 150 میلیارد متر مکعب در سال 2021 بیش از 70 درصد کاهش یافت و به 43 میلیارد متر مکعب رسید.

عرضه گاز روسیه به اروپا همچنان یک کارت وحشی بزرگ است. هفته گذشته، دادگاه سوئد به شرکت آلمانی Uniper SE بیش از 13 میلیارد یورو (14 میلیارد دلار) غرامت برای گاز تحویل‌نشده توسط شرکت گازپروم روسیه در طول بحران انرژی اعطا کرد.

با توجه به اینکه گازپروم بعید است خسارت را بپردازد، پرداخت ها ممکن است از سوی شرکت های اروپایی مانند OMV AG اتریش که هنوز گاز روسیه را دریافت می کنند، تغییر مسیر دهد. (در چنین سناریویی، مسکو احتمالاً با قطع عرضه گاز اتریش پاسخ خواهد داد)

آن سوفی کوربو، محقق مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا، به یاهو فایننس گفت، این همان چیزی است که اگر به طور ناگهانی حدود 6 میلیارد متر مکعب در سال تحت قرارداد OMV از دست بدهیم، می تواند بیشترین تأثیر را بر قیمت تابستان بگذارد.

در همین حال، اروپا به حذف کامل گاز روسیه نزدیک‌تر می‌شود. و اکنون گزارش هایی منتشر شده است که آلمان و جمهوری چک به اتحادیه اروپا فشار می آورند تا منابع انرژی باقیمانده وارداتی اروپا از روسیه را به طور کامل حذف کند.

به گزارش رویترز، دو کشور از بروکسل خواسته اند تا مذاکرات منظم در سطح بالا را آغاز کند - احتمالاً بین وزرای انرژی کشورها برای پایان دادن به واردات باقی مانده انرژی روسیه.

سال گذشته، روسیه بیش از 15.6 میلیون تن LNG به اتحادیه اروپا ارسال کرد که برای جهش 37.7 درصدی نسبت به سال 2021، سال قبل از حمله روسیه به اوکراین خوب است، اقدام آلمان و جمهوری چک نشان دهنده آخرین تلاش اعضای اتحادیه اروپا برای تحریم کامل واردات گاز روسیه است.

با این حال برخی از اعضای اتحادیه اروپا - از جمله مجارستان و اتریش همچنان به شدت به گاز روسیه متکی هستند، این نشان می‌دهد که کشورهایی که از یک ممنوعیت کامل حمایت می‌کنند، می‌توانند انتظار عقب‌نشینی قابل‌توجهی داشته باشند، در حالی که مجارستان قبلاً گفته بود که مانع از این حرکت خواهد شد.

این بلوک قبلا واردات زغال سنگ و نفت خام دریایی روسیه را با معافیت برای برخی از کشورهای محصور در خشکی ممنوع کرده است.

بر اساس داده های زیرساخت گاز اروپا (GIE)، ذخایر گاز اتحادیه اروپا به 81.75 میلیارد متر مکعب (میلیارد متر مکعب) رسید که برای سالانه 1.1 میلیارد متر مکعب افزایش و 14.9 میلیارد متر مکعب بالاتر از میانگین پنج ساله است.

چشم انداز گاز طبیعی در میان بازارهای بی ثبات اروپا
میزان موجودی کالا در هفته گذشته 1.9 میلیارد مترمکعب بود که به میزان قابل توجهی کمتر از میانگین پنج ساله دوره مشابه 2.8 میلیارد مترمکعبی و سال گذشته 2.4 میلیارد مترمکعب بود. مازاد بالاتر از میانگین پنج ساله در 45 روز از 48 روز گذشته کاهش یافته است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

StanChart پیش‌بینی کرده است که در حالی که قطعی گاز اروپا احتمالاً کوتاه مدت خواهد بود، قیمت‌ها به دلیل افزایش کندتر از حد متوسط ​​موجودی انبارها، احتمالاً بالا باقی می‌مانند.

برچسب ها
Image