تجارت نفت از اروپا دور می شود

نفت خام

نفت بزرگترین کالای جهان است و بازار جهانی نفت خام در سال 2022 حدود 2.7 تریلیون دلار برآورد شده است، این تجارت توسط نهادهای دولتی و خصوصی تسهیل می شود و تجار در هر نوع تسلط دارند.

تولیدکنندگان پیشرو نفت از جمله ایالات متحده، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، روسیه و عراق نفت را به مصرف کنندگانی مانند اتحادیه اروپا (EU) تحویل می دهند و بخش بزرگی از نفت اروپا از طریق قطب تجاری ARA آمستردام-روتردام-آنتورپ) انجام می شود.

منطقه ARA یک شبکه بسیار بهم پیوسته از بنادر است و یک دروازه انرژی به اروپا و یک بازیگر کلیدی در بازارهای بین المللی نفت برای دهه ها بوده است.

ARA به دلیل داشتن طیف گسترده ای از زیرساخت های توسعه یافته، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی، خدمات ذخیره سازی و ترکیبی و امکانات حمل و نقل، کارآمدی زمان و صرفه جویی در هزینه را برای معامله گران فراهم می کند.

بندر روتردام قطب اصلی تجارت نفت خام است، بندر آنتورپ میزبان صنایع شیمیایی گسترده است، در حالی که تخصص بندر آمستردام در لجستیک و ترکیب با بندر است که قطب جهانی برای ترکیب درجات مختلف بنزین است. روغنی که به هلند تحویل می شود یا در داخل کشور استفاده می شود.

تصفیه شده یا در تولید استفاده می شود و سپس مستقیماً به مقاصد جهانی یا به مناطق داخلی صادر یا مجدداً صادر می شود. مزایای متعدد ارائه شده توسط هاب ARA - انعطاف پذیری، در دسترس بودن و تنوع محصولات و تدارکات - آن را به یک قطب سرمایه گذاری جذاب برای سایر صنایع مرتبط مانند سوخت های زیستی تبدیل می کند.

امکانات و اتصالات از قبل موجود توسط ARA مزایای لجستیکی قابل توجهی را برای سوخت های زیستی ارائه می دهد، زیرا چندین دولت اروپایی استفاده از سوخت های زیستی یا سایر سوخت های تجدید پذیر را برای حمل و نقل تشویق می کنند.

اسپانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و هلند بزرگترین تولید کنندگان سوخت های زیستی در اروپا هستند.

در حال حاضر سوخت های زیستی مبتنی بر محصولات زراعی تنها 4.5 درصد از ترکیب انرژی حمل و نقل اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند، اما بیش از 60 درصد از کل انرژی های تجدیدپذیر مصرف شده در حمل و نقل را تشکیل می دهند. انرژی زیستی در حال حاضر 60 درصد از تولید انرژی های تجدیدپذیر اتحادیه اروپا را تشکیل می دهد.

تجارت نفت از اروپا دور می شود
تحریم‌های اروپا بر نفت روسیه مسیرهای تجاری نفت را تغییر می‌دهد و احتمالاً قطب ARA را در درازمدت کم اهمیت می‌کند.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ARA به بنادر آمستردام، روتردام و آنتورپ در بازار مرکز پالایش اروپای شمال غربی اشاره دارد. معاملات نقطه ای برای محصولات پالایش شده در این بنادر معمولاً به عنوان شاخصی برای بازار اروپای شمال غربی به طور کلی استفاده می شود و بنابراین پایه ARA نامیده می شود و این پورت ها به عنوان یک مرجع استفاده می شوند زیرا همه آنها دارای بازارهای تجاری عمیق و فعال هستند و به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک هستند تا قابل تعویض در نظر گرفته شوند.

Image