نقش انرژی های تجدیدپذیر در استخراج بیت کوین

انرژی تجدیدپذیر

استخراج‌کنندگان بیت‌کوین سالانه حدود 348 تراوات ساعت برق مصرف می‌کنند و با توجه به اینکه جهان به طور فزاینده‌ای به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر می‌رود برخی این سوال را مطرح می‌کنند: بیت‌کوین برق خود را از کجا تامین می‌کند؟

برای پاسخ به این سوال کریس دکرت از Visual Capitalist با HIVE Digital برای تجسم داده‌های مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج و Ember در یک اتاق فکر انرژی مبتنی بر اقلیم شریک شد تا ترکیب برق شبکه بیت‌کوین را بررسی کند.

بیت کوین چقدر سبز (برق تولید شده با انرژی های پاک) است؟ (پایداری ارز دیجیتال را بررسی می کند)

جهان بر اساس بیت کوین

10 کشور برتر برای استخراج بیت کوین 93.8 درصد از کل شبکه را بر اساس هش (معیار قدرت محاسباتی) تشکیل می دهند و ایالات متحده، چین و قزاقستان سه کشور برتر هستند.

این سه کشور با هم میزبان تقریباً سه چهارم شبکه بیت کوین در پایان سال 2021 بودند.

چین قبلاً در جایگاه بالاترین نقطه استخراج بیت کوین، تا 75 درصد از ظرفیت جهانی بود، اما سرکوب (اعتراضات هنگ کنگ) در تابستان 2021 باعث شد که سهم آنها در عرض چند ماه به صفر برسد.

بسیاری از معدنچیان به قزاقستان نقل مکان کردند، که توسط برق ارزان، مقررات سست، و جو سیاسی باثبات جذب شدند، در حالی که دیگران ایالات متحده را انتخاب کردند.

اکنون که گرد و غبار فروکش کرده است، صحنه معدنکاری مخفی قابل توجهی نیز در چین پدیدار شده است.

ایرلند، سنگاپور و تایلند که مجموعاً 4.9 درصد از شبکه را میزبانی می کنند، در انتهای 10 رتبه برتر قرار دارند.

گمان می‌رود که سهم گزارش‌شده ایرلند - و آلمان اغراق‌آمیز است و توسط استخراج‌کنندگان در کشورهای دیگر ایجاد شده است که مکان واقعی خود را پنهان می‌کنند.

نقش انرژی های تجدیدپذیر

در سطح ملی ایالات متحده، چین و قزاقستان هر کدام به ترتیب 22.5 درصد، 30.2 درصد و 11.3 درصد سهام تجدیدپذیر داشتند.

انرژی های تجدیدپذیر 30 درصد از تولید برق جهان را در سال 2022 (بدون احتساب هسته ای) تشکیل می دادند.

سهم ضعیف قزاقستان از منابع تجدیدپذیر به دلیل وابستگی شدید آنها به زغال سنگ (60٪) است که همچنین صادرات عمده این کشور آسیای مرکزی است.

در همان زمان زغال‌سنگ مقدار مشابهی از برق در چین (61 درصد) را تامین می‌کند، اما سهم کلی انرژی‌های تجدیدپذیر آن‌ها به دلیل گسترش شدید انرژی بادی و خورشیدی بیشتر است.

دقیقاً جایی که یک ماینر بیت‌کوین دکل خود را راه‌اندازی می‌کند مهم است، زیرا برخلاف بسیاری از صنایع دیگر با کارخانه‌ها یا دفاتر مرکزی بزرگ، آنها متحرک هستند (اگر نیاز به متقاعد کردن دارید این عبارت را جستجو کنید: Bitcoin Mining Shipping Containers).

جایی که آنها برای shingle خود انتخاب می کنند بر اساس مواردی مانند رژیم نظارتی، قیمت برق، و از آنجایی که دکل های بیت کوین گرمای زیادی تولید می کنند، میانگین دمای بیرون است.

با توجه به تغییرات اقلیمی که باعث فشار به سمت انرژی های تجدیدپذیر می شود، بسیاری از ماینرهای بیت کوین با دقت بیشتری به منبع برق خود نگاه می کنند به همین دلیل است که کانادا - با شرمساری از ثروت های برق آبی - از کمتر از یک درصد شبکه در سال 2019 به شش و نیم درصد در پایان سال 2021 رسیده است.

اما با توجه به اینکه کشورهای برتر تجدیدپذیر مانند ایسلند، پاراگوئه و نروژ روی هم تنها میزبان کمی بیش از یک درصد از شبکه جهانی بیت کوین بودند، هنوز فضای زیادی برای رشد باقی مانده است.

نقش انرژی های تجدیدپذیر در استخراج بیت کوین
10 کشور برتر در استخراج بیت کوین که 93.8 درصد از هش ریت شبکه را به خود اختصاص می دهند، توسط ایالات متحده، چین و قزاقستان هستند که موقعیت چین در سال 2021 کاهش یافته است، منابع انرژی تجدیدپذیر 30 درصد از تولید برق جهانی در سال 2022 را تشکیل می دهند که قزاقستان 60 درصد به زغال سنگ متکی است و چین در انرژی بادی و خورشیدی توسعه می یابد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

عواملی مانند محیط نظارتی، هزینه‌های برق و آب و هوا بر مکان‌های معدن (محل استخراج) تأثیر می‌گذارند و لذا منابع برق آبی کانادا به طور فزاینده‌ای برای سرمایه گذاران این حوزه جذاب می‌شوند.

Image