اروپا باید تقاضای گاز را کاهش دهد تا کمبود عرضه را جبران کند

گاز طبیعی

اروپا توانسته مصرف گاز طبیعی را بیش از اهداف تعیین شده در تابستان گذشته کاهش دهد اما ممکن است مجبور شود تقاضای بسیار بیشتری را در سال جاری و در سال‌های آینده کاهش دهد تا کمبود عرضه گاز از طریق خط لوله روسیه را جبران کند.

McKinsey & Company در تحلیلی در این هفته گفت که اروپا با عرضه کم روسیه و برای بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، عرضه صفر از روسیه را با کاهش 57 میلیارد مترمکعبی مصرف در سال 2022 جبران کرد.

تحلیلگران مک کینزی معتقدند با کاهش بیشتر تقاضا و منابع جدید عرضه گاز طبیعی، اروپا ممکن است بتواند در چند سال آینده تعادل را حفظ کند.

بر اساس این مشاوره، عوامل متعددی می‌توانند سناریوی عرضه کم را ایجاد کنند و اروپا باید مصرف خود را از سال 2022 تا 55 میلیارد متر مکعب دیگر در سال 2023 کاهش دهد تا بازار را تثبیت کند.

عواملی که می تواند منجر به کاهش عرضه به اروپا شود عبارتند از: افزایش تقاضای LNG در آسیا پس از سال 2022 ضعیف، توقف کامل گاز کوچک خط لوله روسیه که همچنان به اروپا جریان دارد و یک زمستان معمولی در مقایسه با زمستان ملایم تر از معمول 2022/2023.

تحلیلگران مک کینزی نوشتند: در سال‌های آینده، اروپا ممکن است نیاز به ادامه و تشدید تلاش‌ها برای کاهش تقاضای گاز برای مدیریت شوک عرضه ناشی از جنگ جاری در اوکراین داشته باشد، که ممکن است به مجموعه‌ای از اقدامات دشوار، اما شدنی نیاز داشته باشد.

با این حال در حالی که انتظار می‌رود عرضه و تقاضای انرژی اروپا متعادل شود، همچنان بلاتکلیفی وجود دارد، زیرا قیمت‌های بی‌ثبات و اختلالات عرضه خطری برای تمام بخش‌های اقتصاد ایجاد می‌کند و اروپا ممکن است نیاز داشته باشد برای مقابله با این خطرات آماده شود.

داده‌های یورواستات هفته گذشته نشان داد که اتحادیه اروپا بین آگوست 2022 تا مارس 2023 به هدف کاهش مصرف گاز خود دست یافته است.

مصرف گاز طبیعی اتحادیه اروپا در دوره از آگوست 2022 تا مارس 2023 در مقایسه با میانگین مصرف گاز در ماه های مشابه بین سال های 2017 و 2022، 17.7 درصد کاهش یافته است، این صرفه جویی بیشتر از هدف 15 درصدی تعیین شده در تابستان گذشته بود.

طبق داده های یورواستات، تنها در سال جاری، مصرف به طور مداوم کمتر از میانگین 2017-2022 ماه های مربوطه بوده است، با کاهش 19 درصدی تقاضا در ژانویه، 14.7 درصدی در فوریه و 17.1 درصدی در مارس.

تلاش‌های آگاهانه برای کاهش تقاضا، زمستان ملایم‌تر و تخریب تقاضا در صنعت، همگی به اروپا کمک کرده‌اند تا از کمبود گازی که دولت‌ها پیش از زمستان از آن می‌ترسیدند جلوگیری کند.

در آینده، اروپا باید به اقدامات صرفه جویی در گاز ادامه دهد زیرا تقاضا در آسیا ممکن است افزایش یابد و زمستان 2023/2024 ممکن است به ملایمی نباشد که به تازگی به پایان رسیده است.

بر اساس داده‌های زیرساخت گاز اروپا، ذخیره‌سازی گاز اتحادیه اروپا تا 24 آوریل 58 درصد پر بود و در هفته‌های اخیر افزایش یافته است.

هوای گرم‌تر زمستانی و کاهش تقاضای LNG از آسیا به اروپا کمک کرد تا قبل از فصل گرمایش 2022/2023، مکان‌های ذخیره‌سازی را به میزان کافی پر کند و از آن فصل با موجودی بسیار بالاتر از میانگین‌های تاریخی خارج شود.

اتحادیه اروپا به تازگی اولین فرآیند در نوع خود را برای شرکت‌های اروپایی راه‌اندازی کرده است تا نیازهای خرید گاز خود را از طریق مکانیسم AggregateEU ثبت کنند تا برای خرید مشترک گاز در سطح اتحادیه اروپا آماده شوند و انتظار می‌رود اولین قراردادهای خرید قبل از تابستان انجام شود.

کمیسیون اروپا روز سه‌شنبه اعلام کرد: این نقطه عطفی برای اتحادیه اروپا برای آماده شدن برای زمستان آینده با پر کردن مجدد ذخایر گاز خود به‌موقع و هماهنگ، با استفاده از قدرت بازار جمعی خود برای مذاکره در مورد قیمت‌های بهتر با تأمین‌کنندگان بین المللی است.

اروپا باید تقاضای گاز را کاهش دهد تا کمبود عرضه را جبران کند
اروپا باید به کاهش مصرف گاز طبیعی به دلیل عدم تامین خط لوله روسیه ادامه دهد، نگرانی هایی در مورد رقابت بالقوه آسیا و عدم اطمینان در مورد درگیری های جاری در اوکراین وجود دارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اتحادیه اروپا در حال انجام اقداماتی برای هماهنگی خرید گاز مشترک برای پر کردن مجدد انبارها برای زمستان و مذاکره برای قیمت های بهتر با تامین کنندگان بین المللی است.

Image