چشم انداز پیچیده برای آینده ترکیبی حرارت و نیرو

انرژی

گرما و توان ترکیبی (CHP) باید در رقابت جهانی برای انتقال به یک سیستم انرژی که با کارایی بیشتر و انتشار کمتر مشخص می‌شود، رشد کند.

منبع انرژی، که گاهی اوقات به عنوان تولید همزمان نامیده می شود، یک کار چندوظیفه ای است که مدت هاست اثبات شده است و با استفاده از فناوری های مختلف و سوخت های مختلف، برق و انرژی حرارتی مفید در محل تولید می کند.

تولید آن از دو شکل انرژی بسیار کارآمد است - حداقل زمانی که در مقایسه با منابع گرما و انرژی جداگانه ارزیابی شود.

برخی از سیستم ها می توانند کل راندمان سیستم را بیش از 80% بدست آورند، CHP می‌تواند از نظر اندازه متفاوت باشد، نیازهای انرژی توزیع‌شده یا محدود را برای انواع کاربران نهایی برآورده کند، گرما و برق را برای بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، هتل‌ها، خانه‌های سالمندان، ساختمان‌های اداری و مجتمع‌های آپارتمانی و همچنین برای مناطق بزرگ‌تر تامین کند.

سیستم‌های انرژی، ریزشبکه‌ها، کارخانه‌ها و سایر صنایع و حتی تاسیسات و شاید به طور منحصربه‌فردی برای یک منبع توزیع‌شده، CHP انعطاف‌پذیر است و می‌تواند قابلیت اطمینان حیاتی را ارائه دهد: قادر به تولید گرما و برق 24 ساعته است، می‌تواند به گونه‌ای طراحی شود که مستقل از شبکه کار کند یا با قابلیت شروع سیاه اجرا شود تا یک منبع قابل اعتماد ارائه کند.

جایگزین مقرون به صرفه برای نصب ژنراتورهای پشتیبان و با توجه به این ویژگی ها، این فناوری در سراسر جهان گسترش یافته است و بین سال های 2009 تا  2019 حدود 30 درصد افزایش یافته است.

طبق گزارش گروه صنعتی جهانی COGEN World Coalition (CWC)، خروجی سالانه سیستم های CHP در سال 2019 بالغ بر 11200 تراوات ساعت گرما و 4159 تراوات ساعت بوده است.

الکتریسیته که کمی بیش از 15 درصد از کل تولید برق را تشکیل می دهد. سایمون مینت، مدیر عامل Challoch Energy و یک کارشناس CHP خاطرنشان کرد: اما این سهم در حال چرخش است و برحسب منطقه متفاوت است (نگاه کنید به نوار کناری چگونه CHP در سراسر جهان در حال تکامل است) و به طور کلی، در میان افزایش تقاضا کاهش یافته است.

در همین حال رشد آتی CHP با همان نرخ در طول دهه آینده، کمتر قطعی به نظر می رسد، که عمدتاً به دلیل استفاده زیاد CHP از سوخت فسیلی است.

دیوید جونز، مدیر بازارهای انرژی برای شرکت مشاوره جهانی و خدمات فناوری ICF مستقر در ویرجینیا، خاطرنشان کرد: چیزی که در بازار شاهد آن هستیم، کربن زدایی است.

همه در مورد نقش CHP صحبت می کنند، او گفت در حالی که CHP در حال حاضر انتشار گازهای گلخانه‌ای را در مقایسه با گرما و برق جداگانه کاهش می‌دهد، با سبز شدن شبکه‌های برق منطقه‌ای، CHP ممکن است در مقطعی دیگر نتواند انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد.

در آن مرحله، آنها [نیاز به] ترکیب گاز طبیعی تجدیدپذیر [RNG] یا هیدروژن برای ادامه کاهش انتشار کربن دارند.

چشم انداز پیچیده برای آینده ترکیبی حرارت و نیرو
نیروگاه برق 4.2 مگاواتی مولد برق عمومی کره شرقی-غربی پاور (EWP) با سلول های سوختی اکسید جامد بلوم انرژی (SOFC) در ژوئن 2022 در شهر دونگهه، کره جنوبی افتتاح شد که این شرکت از گرمای کارخانه برای تامین آب گرم به استخر شنا در مرکز ورزشی تفریحی Bukpyeong در مجاورت استفاده می کند. SK Ecoplant یک سیستم بازیابی حرارت سفارشی برای این پروژه توسعه داد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تعداد کمی از منابع تولید برق ترکیبی از توانایی های کارگاهی را ارائه می دهند که ترکیب حرارت و برق (CHP) انجام می دهد. اما آیا CHP که عمدتاً از سوخت های فسیلی استفاده می کند، جایگاه منحصر به فرد خود را در انتقال انرژی پیدا می کند؟

Image