مسابقه قراردادهای بلندمدت LNG

گاز طبیعی

ذخایر جهانی LNG ممکن است در میان تقاضای ضعیف به رکورد بالایی برسد، اما خریداران جدی منتظر هستند و معاملات بلندمدت عرضه را برای تامین LNG کافی برای آینده بدون قرار گرفتن در معرض بازار بی‌ثباتی امضا می‌کنند.

در حالی که ممکن است اروپایی ها به دلیل برنامه های انتقالی، طرفداران زیادی از معاملات بلندمدت نباشند، آسیایی ها قطعا معاملات بلندمدت LNG خود را دوست دارند و همینطور شرکت های بزرگ که این ال ان جی را به اروپایی هایی که درازمدت بیزار هستند می فروشند.

به گفته وود مکنزی، از ابتدای سال، معاملات بلندمدت به ارزش حدود 13 میلیون تن در سال بسته شده است، با حرکتی که از سال گذشته به سال جاری منتقل شده است.

سال گذشته، شرکت تحقیقاتی گفت، سالانه حدود 81 میلیون تن LNG تحت قراردادهای تامین بلندمدت قرارداد بسته شد.

از جمله قراردادهایی که در سال جاری منعقد شد، قرارداد 20 ساله چین با Venture Global بود که سالانه 2 تن LNG به هلدینگ گاز چین از سال 2027 عرضه می کند، این شرکت چینی همچنین قراردادی 25 ساله با انتقال انرژی برای تحویل 700000 دستگاه دارد.

علاوه بر چین، هند یکی دیگر از خریداران بزرگ LNG با ذائقه امنیت تامین بلندمدت است، بلومبرگ این هفته گزارش داد که واردکنندگان انرژی در شبه قاره به دنبال معاملات بلندمدت برای کاهش قرار گرفتن در معرض نوسانات قیمت هستند و در حال مذاکره با تولیدکنندگان از خاورمیانه هستند.

این عجله پس از افزایش قیمت‌های لحظه‌ای LNG در بازار در سال گذشته رخ می‌دهد، پس از آن که اتحادیه اروپا عجله کرد تا هرچه بیشتر سوخت را تأمین کند، و قیمت‌های بین المللی را به حدی بالا برد که برخی کشورها مجبور شدند برای تولید انرژی از گاز به زغال سنگ تغییر مکان دهند، زیرا نمی‌توانستند. (گاز را به صورت مایع در اختیار می‌گذارد)

به نقل از بلومبرگ، آکشای کومار سینگ، مدیر اجرایی پترونت LNG، در اوایل این ماه گفت: درسی که مصرف کنندگان آموخته اند این است که نمی توانند کسب و کار را به صورت نقطه ای اداره کنند و در ادامه، ما قراردادهای بلندمدت زیادی را خواهیم یافت که توسط سهامداران مختلف امضا شده است.

ژاپن همچنین یکی از خریداران بزرگ LNG است، این کشور فقیر در انرژی، تقریباً به طور کامل به واردات برای مصرف انرژی خود وابسته است و LNG بخش بزرگی از ترکیب واردات است و به همین دلیل، ژاپن بزرگترین واردکننده LNG در جهان است و در سال گذشته رتبه اول را از چین بازپس گرفت، حتی اگر کل واردات LNG اندکی کاهش یابد.

به گفته وود مکنزی، قطر یک مقصد محبوب برای خریداران LNG است و عمان نیز همینطور است، این شرکت در چند ماه گذشته شاهد چندین معامله بلندمدت بوده است، با خریدارانی از جمله شرکت‌های برق ژاپنی، سوپرماژورها، یک شرکت چینی و یک شرکت ترک.

شرکت تحقیقاتی خاطرنشان کرد در نتیجه این علاقه مجدد، قیمت ها در حال افزایش است. قراردادهای بلندمدت LNG معمولاً به قیمت نفت خام برنت شاخص می‌شوند و در سال‌های 2020 و 2021، میانگین قیمت‌گذاری حدود 10 درصد معیار به ازای هر 1 میلیون واحد حرارتی بریتانیا بود.

وود مکنزی گزارش می دهد که اکنون، فروشندگان 12.5 درصد از برنت و بالاتر را درخواست می کنند و برخی معاملات به 17 درصد می رسد.

با توجه به اینکه قیمت نفت در جایی است که در حال حاضر است، اشتها برای معاملات بلندمدت LNG احتمالاً تشدید خواهد شد زیرا فروشندگان ممکن است بخواهند قیمت نفت را کاهش دهند در میان پیش بینی ها برای افزایش قیمت در اواخر سال.

هر چه LNG بیشتر در قراردادهای بلندمدت قفل شود، با این حال، LNG کمتری در بازار نقدی وجود دارد، که نشان می‌دهد قیمت‌ها ممکن است در مقطعی شاهد افزایش دیگری باشند زیرا قراردادهایی که در سه تا چهار سال منقضی می‌شوند در حال حاضر با قراردادهای جدید جایگزین می‌شوند.

به نظر می‌رسد واردکنندگان آسیایی که در مورد امنیت انرژی خود جدی هستند، بر بازار عرضه بلندمدت تسلط دارند، که باعث می‌شود اروپایی‌ها که در مورد انتقال خود به انرژی بادی و خورشیدی جدی هستند، قیمت‌های بالاتری برای گازی که در این مدت به آنها نیاز دارند بپردازند.

مسابقه قراردادهای بلندمدت LNG
ممکن است ذخایر گاز طبیعی مایع به دلیل تقاضای ضعیف به رکورد بالایی برسد، اما واردکنندگان در سراسر جهان به دنبال تضمین قراردادهای بلندمدت هستند و جهش بازار نقدی در سال گذشته، اهمیت امنیت انرژی را برای واردکنندگان، به ویژه واردکنندگان در آسیا برجسته کرده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

از آنجایی که LNG بیشتری در معاملات بلندمدت محبوس شده است، واردکنندگان اروپایی که تمایلی به امضای قراردادهای بلندمدت ندارند ممکن است قیمت های بسیار بالاتری را بپردازند.

برچسب ها
Image