قیمت نفت

نفت خام

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۴۲ سنت معادل ۰.۵۴ کاهش به ۷۸ دلار و ۵ سنت رسید.

قیمت نفت در اولین ساعت تجارت در آسیا در روز دوشنبه کاهش یافت، سرمایه‌گذاران در آستانه انتشار جدیدترین اطلاعات اقتصادی بزرگترین مصرف کنندگان نفت دنیا یعنی آمریکا و چین، محتاطانه عمل می‌کنند.

از طرف دیگر، انتظار کاهش تولید عربستان و روسیه مانع پایین آمدن بیش از حد قیمت نفت می‌شود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 42 سنت معادل 0.54 کاهش به 78 دلار و 5 سنت رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 46 سنت معادل 0.62 کاهش، 73 دلار و 40 سنت معامله می‌شود.

تحلیلگران عقیده دارند با وجود احتیاط تاجران نفت در آستانه انتشار اطلاعات تورم آمریکا و رشد اقتصاد چین در این هفته، طرح ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید می‌تواند قیمت نفت را بالا ببرد.

قیمت درب کارخانه محصولات در چین در ماه ژوئن با سریع‌ترین سرعت نسبت به 7 سال گذشته کاهش یافته و روند رشد اقتصاد این کشور به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا هم آهسته شده است.

قیمت هر دوی این شاخص‌های نفتی در هفته گذشته پس از اطلاعیه عربستان و روسیه مبنی بر کاهش بیشتر تولید آنها در ماه اوت، بیش از 4 درصد افزایش یافت و به بالاترین رقم از ماه مه رسید.

آهسته شدن روند رشد اقتصاد چین بی‌ثباتی در بازار نفت را افزایش داده است، در واقع ترس از کنترل تقاضا از سوی کشورهای غربی از یک طرف و استراتژی کنترل عرضه از سوی تولیدکنندگان اوپک از طرف دیگر، تعادل بازار نفت را بر هم زده است.

عربستان کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای خود را در ماه اوت ادامه و روسیه هم اعلام کرده صادرات خود را 500 هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد، روسیه به جای پایین آوردن تولید، از نفت خام برای تولید سوخت بیشتر جهت تامین نیاز داخلی استفاده می‌کند.

عربستان هم با این کاهش تولید در واقع منابع ذخیره سازی خود را خالی می‌کند.

قیمت نفت
تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی‌مورگان عقیده دارند عرضه نفت کشورهای غیر عضو ائتلاف اوپک پلاس همگام با تقاضای جهانی رو به افزایش است، بنابراین اوپک پلاس باید تولید خود را 700 هزار بشکه دیگر در نیمه دوم سال جاری میلادی پایین بیاورد و این کاهش تولید را در 2024 هم ادامه دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تعداد چاه‌های نفت آمریکا 5 حلقه در هفته گذشته کاهش یافته و به 540 رسیده است که کمترین رقم از آوریل 2022 را نشان می‌دهد.

برچسب ها
Image