رونق چشمگیر انرژی سبز در چین

انرژی تجدیدپذیر

از آنجایی که چین به سرعت بخشیدن به گذار سبز (کنار گذاشتن سوخت های فسیلی و استفاده از انرژی های سبز و پاک) خود ادامه می دهد، بقیه جهان باید توجه داشته باشند و از مدل آن برای رشد سریع ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر خود پیروی کنند.

عمدتاً به لطف سیاست‌های قوی دولت در زمینه گسترش ترکیب انرژی به منظور گنجاندن طیف وسیعی از منابع انرژی تجدیدپذیر در دهه گذشته، چین ظرفیت انرژی سبز خود را با سریع‌ترین سرعت نسبت به سایر کشورهای جهان افزایش می‌دهد.

در حالی که هنوز هم به شدت به کثیف ترین سوخت فسیلی - زغال سنگ متکی است، سایر کشورها ممکن است بتوانند خیلی سریعتر در معرض گذار سبز قرار گیرند، اگر از الگوی چین در مورد انرژی های تجدید پذیر پیروی کنند.

علیرغم اتکای مستمر به سوخت‌های فسیلی برای تامین نیازهای انرژی خود، چین در حال حاضر ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر جدید را با سرعتی برابر با سایر نقاط جهان اضافه می‌کند و در سال 2020، سه برابر نیروی بادی و خورشیدی نسبت به ایالات متحده اضافه کرد و در نیمه اول سال گذشته، 100 میلیارد دلار در پروژه های بادی و خورشیدی بیشتر سرمایه گذاری کرد.

این امر با افزودن یک رکورد ظرفیت بادی و خورشیدی در سال جاری به دنبال خواهد داشت.

شبکه چین در سال 2020 33 درصد بدون کربن بود. و بر اساس نرخ رشد ظرفیت انرژی تجدیدپذیر، چین در راه دستیابی به 80 درصد برق بدون کربن تا سال 2035 است - با این حال بعید است که از زغال سنگ دور شود.

چین به عنوان رهبر جهانی در گسترش انرژی سبز در نظر گرفته می شود. این ابرقدرت آسیایی قصد دارد به استفاده از سوخت های فسیلی برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد انرژی خود ادامه دهد و در عین حال بخش انرژی های تجدیدپذیر خود را برای رسیدن به اوج انتشار به روشی کاملا برنامه ریزی شده و مرحله ای گسترش دهد.

اما چین اکنون بسیار فراتر از انتظارات است. مایک همسلی، معاون مدیر اندیشکده کمیسیون انتقال انرژی، توضیح داد: چین در حال ساخت انرژی‌های تجدیدپذیر با چنان سرعت سرسام‌آوری است [که گفته می‌شود] از اهدافی که برای خود تعیین کرده‌اند بهتر عمل می‌کند.

اگر با سرعتی که در حال حاضر شاهد آن هستیم ادامه یابد، چین می تواند تا پایان دهه به 1800 گیگاوات کل ظرفیت انرژی تجدیدپذیر دست یابد، این حدود 50 درصد بیشتر از هدف 1200 گیگاواتی رئیس جمهور شی جین پینگ در سال 2030 است.

در واقع، چین می تواند تا سال 2025 به هدف اولیه 1200 گیگاوات دست یابد؛ با این سرعت، می تواند قبل از سال 2030، شاید در اواسط دهه، به اوج انتشار برسد.

گسترش سریع بخش انرژی های تجدیدپذیر چین عمدتاً به لطف سیاست های قوی دولت در ایجاد یک ترکیب انرژی متنوع است که شامل طیف وسیعی از جایگزین های سبز و فناوری های نوآورانه است.

در زمانی که بسیاری از دولت‌های ایالتی تازه شروع به بررسی نیاز به واکنش به تغییرات آب و هوایی کرده بودند، چین از قبل در راه تبدیل شدن به یک نیروگاه انرژی تجدیدپذیر بود. دولت چین بیش از یک دهه پیش با مشاهده پتانسیل تبدیل شدن به یک رهبر جهانی در انرژی های تجدیدپذیر، شروع به تامین بودجه انرژی خورشیدی و بادی کرد.

همچنین به این کشور کمک کرد تا آلودگی هوا را در برخی از شهرهای بزرگ کاهش دهد.

در این مدت، چین از شرکت های خصوصی در زمینه انرژی سبز حمایت مالی کرد و اعتبار و یارانه هایی را برای تشویق استفاده از جایگزین های سبز در عملیات صنعتی فراهم کرد و گسترش بخش انرژی های تجدید پذیر آن از انرژی و ثبات اقتصادی در طول همه گیری حمایت کرد.

نانان کو، رئیس بخش تجزیه و تحلیل چین بلومبرگ نف (BNEF) اظهار داشت: زیرساخت سبز مهمترین حوزه سرمایه گذاری است که چین برای تقویت اقتصاد ضعیف خود در نیمه دوم سال 2022 به آن تکیه می کند.

طبق گزارش آژانس بی المللی انرژی (IEA)، در حالی که انتشار گازهای گلخانه‌ای چین هنوز بسیار زیاد است، تولید کربن آن در سال 2022 نسبتا ثابت ماند و 0.2 درصد کاهش یافت، این رقم تا حد زیادی به دلیل محدودیت‌های مداوم کووید در سال گذشته است، اما می‌تواند تا حدی به ظرفیت رو به رشد انرژی سبز آن کمک کند.

با این حال، در حالی که بخش انرژی های تجدیدپذیر آن را ستایش می کنیم، مهم است که نقش مهمی را که زغال سنگ در امنیت انرژی و اقتصادی چین ایفا می کند نادیده نگیریم.

فلورا شامپنویس، تحلیلگر تحقیقاتی در Global Energy Monitor، اظهار داشت: چین همچنان استثنای آشکار کاهش جهانی مداوم در توسعه معادن زغال سنگ است.

سرعت پیشرفت پروژه‌ها از طریق صدور مجوز به ساخت و ساز در سال 2022 فوق‌العاده بود، به طوری که بسیاری از پروژه‌ها ظاهراً در عرض چند ماه جوانه زدند، مجوزها را دریافت کردند، منابع مالی دریافت کردند و پیشرفت کردند.

این نوع فرآیند، فضای کمی برای برنامه ریزی مناسب یا در نظر گرفتن گزینه های جایگزین باقی می گذارد.» چین بیشترین تعداد نیروگاه های جدید زغال سنگ را از سال 2015 در سال 2022 تصویب کرد و ظرفیت جدید زغال سنگ را 106 گیگاوات افزایش داد. این تا حد زیادی به دلیل کمبودهای ناشی از خشکسالی تاریخی و موج گرما در تابستان گذشته تصویب شد.

توسعه سریع انرژی های تجدیدپذیر چین بسیار امیدوارکننده است، به ویژه با توجه به سطح بالای انتشار کربن که همچنان به انتشار خود ادامه می دهد.

به لطف سیاست‌های قوی دولت، حمایت مالی از سرمایه‌گذاری خصوصی و اهداف بلندپروازانه ظرفیت که چین همچنان از آنها پیشی می‌گیرد، عنوان خود را به عنوان رهبر انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان حفظ کرده است.

این قطعاً الگویی است که سایر دولت‌ها در سراسر جهان اگر امیدوارند به اهداف اقلیمی خود دست یابند و اثرات تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند، باید از آن پیروی کنند، با این حال فشار بر ابرقدرت آسیایی برای تغییر معنی‌دار از سوخت‌های فسیلی در یک گذار سبز نیز مهم است.

رونق چشمگیر انرژی سبز در چین
چین به سرعت در حال گسترش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر خود است و ظرفیت های جدیدی را با سرعتی مشابه سایر نقاط جهان اضافه می کند که توسط سیاست ها و بودجه قوی دولت هدایت می شود. این ابرقدرت آسیایی می تواند تا پایان دهه به 1800 گیگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر برسد که 50 درصد بیشتر از هدف خود است و به طور بالقوه به حداکثر انتشار گازهای گلخانه ای قبل از سال 2030 دست خواهد یافت.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در حالی که تعهد چین به انرژی های تجدیدپذیر چشمگیر است، این کشور همچنان برای نیازهای انرژی خود به شدت به زغال سنگ وابسته است و بیشترین تعداد نیروگاه های جدید زغال سنگ را از سال 2015 در سال 2022 تایید کرده است.

Image