دانش فنی تولید بتن پارچه‌ای در ایران

آب

مدیرعامل هلدینگ نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) گفت: در صورت تأمین مالی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیارد تومانی، تا پایان سال ۱۴۰۴ پروژه مهم انتقال آب سد لار به لتیان که از فرار آب سد لار جلوگیری می‌کند، به‌بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: در دهه 70 بعد از جنگ تحمیلی که کشور نیاز به توسعه و ایجاد زیرساخت داشت، در زمینه آب، قرارگاه با ساخت سد کرخه توانست تبدیل به نماد خودباوری شود‌.

مدیرعامل هلدینگ نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) تصریح کرد: تا امروز 62 سد بزرگ کشور توسط قرارگاه ساخته شده که نیمی از ظرفیت مخازن سدهای کشور را شامل می‌شود‌.

وی ادامه داد: پروژه مهم جلوگیری از فرار آب سد لار که با نام انتقال آب سد لار به کلان معروف است، به پیشرفت 38 درصدی رسیده، این پروژه متاسفانه به مدت 3 سال در دولت گذشته متوقف شده بود اما از سال 99 مجددا فعال شد.

وی افزود: پروژه مهم دیگری در برای آب تهران درحال انجام است، رینگ آب تهران است که شرق به غرب و شمال به جنوب تهران را متصل می‌کند و تاکنون به پیشرفت فیزیکی 80درصدی رسیده و با بهره برداری از این پروژه، در صورت بروز مشکل در بخشی از تهران مثل اتفاقی کا امسال در شد کرج افتاد، این امکان را خواهیم داشت که آب را از سامانه شرقی به غربی یا بالعکس انتقال دهیم.

مدیرعامل هلدینگ نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) اذعان داشت: قرارگاه بعد از مشکلاتی که در زمینه پس‌زدگی فاضلاب اهواز در جریان سیلاب سال 98 رخ داد، به پروژه فاضلاب اهواز ورود کرد و پروژه‌ای که کمتر از 30 درصد پیشرفت داشت اکنون به پیشرفت 60درصدی رسیده است‌.

وی افزود: کار منحصربه‌فردی که در این پروژه احرا شد، ساخت داخلی میکرو تی‌بی‌ام بود که با توجه به متنوع بودن زمان در اهواز، ساخت داخلی این تجهیز به جای خرید خارجی آن، این امکان را به ما می‌داد که با تغییر نوع زمین، در محل کار، دستگاه را بازطراحی کنیم.

رستمی از موفقیت متخصصان ایرانی با همکاری قرارگاه خاتم و دانشگاه امام حسین برای داخلی‌سازی و تولید ایرانی بتن پارچه‌ای خبر داد و گفت: کشور انگلستان اقدام به تولید بتن پارچه‌ای کرده بود که حاضر نبود تکنولوژی آن را در اختیار دیگر کشورها قرار دهد، متخصصان ایرانی در دانشگاه امام حسین با تأمین مالی و حمایت قرارگاه، دانش تولید بتن پارچه‌ای (Textile-reinforced concrete) را داخلی‌سازی کردند.

بتن مسلح شده با پارچه یا Textile reinforced concrete نوعی بتن تقویت شده‌است که در آن میله‌های تقویت‌کننده فولاد با مواد نساجی و الیاف جایگزین می‌شوند که در این روش به جای استفاده از ساختار تقویت کننده فلزی در داخل بتن، از یک ساختار پارچه ای درون بتن استفاده می‌شود.

وی افزود: این بتن پارچه‌ای به ضخامت یک‌سانتیمتر و به راحتی قابلیت اجرا توسط کشاورزان را در کانال‌های آبیاری و انتقال آب دارد و در زمینه کاهش مصرف آب بخش کشاورزی بسیار اثرگذار است‌.

رستمی از داخلی سازی 100 درصدی تجهیزات پرورش ماهی در قفس خبر داد و گفت: تا پیش این، تجهیزات مربوطه برای پرورش ماهی در قفس وارد می‌شد اما اکنون می‌توانیم تمامی آن را در داخل کشور تأمین کنیم.

وی افزود: همچنین در بحث مهم تولید بچه ماهی ورود کرده‌ایم که تا امروز موفق به تولید موفق 400 هزار بچه ماهی شده‌ایم و چشم‌انداز ما تولید 12 میلیون بچه ماهی در سال است.

رستمی از ارزیابی موفق هلدینگ نیروی قرارگاه در مدل ارزیابی جامع دلتا خبر داد و گفت: موفق به کسب گواهی‌نامه سطح 4 مدل دلتا به عنوان اولین سازمان پروژه محور در سطح جهان و هشتمین سازمانی که موفق به دریافت این گواهی‌نامه شده، شده‌ایم.

دانش فنی تولید بتن پارچه‌ای در ایران
محمد رستمی مدیرعامل هلدینگ نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) در نشستی خبری اظهار داشت: در زنجیره آب 3 حلقه اساسی شامل ذخیره آب، انتقال آب و مصرف آب داریم که قرارگاه در هر 3 حلقه ورود کرده است‌.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در صورت تأمین مالی 2500 تا 3000 میلیارد تومانی، تا پایان سال 1404 پروژه مهم انتقال آب سد لار به لتیان که از فرار آب سد لار جلوگیری می‌کند، به‌بهره‌برداری می‌رسد.

Image