تولید نفت خام ونزوئلا با وجود لغو تحریم ها با مشکلات بسیاری مواجه است

نفت خام

لغو تحریم ها به دنبال تلاش های مشترک با ایران و چین برای دور زدن محدودیت ها و حمایت از توسعه بخش انرژی ونزوئلا صورت می گیرد.

ایالات متحده تحریم های خود علیه ونزوئلا را پس از توافق انتخاباتی کاهش داده است.

این به دنبال چهار سال تحریم صنعت نفت و گاز این غول نفتی آمریکای جنوبی است که سطح تولید و صادرات این غول نفتی آمریکای جنوبی را محدود کرده است. علیرغم محدودیت‌های سخت در صنعت انرژی این کشور، ونزوئلا به تولید و صادرات نفت خام خود با استفاده از کانال‌های مخفی ادامه داد و موفقیت محدودی کسب کرد.

تحریم‌ها، وضعیت بد اقتصاد و سوء مدیریت صنعت نفت منجر به شکست‌های عملیاتی شده است و بسیاری از میادین نفتی ونزوئلا به طور چشمگیری ضعیف عمل می‌کنند. بنابراین، آیا کاهش تحریم‌ها علیه انرژی ونزوئلا در نهایت می‌تواند صنعت را تغییر دهد؟

فقط چند دهه پیش، ونزوئلا بیش از 3 میلیون بشکه در روز نفت تولید می کرد، قبل از فساد گسترده و کاهش قیمت نفت، صنعت انرژی این کشور را ویران کرد و تأثیرات منفی شدیدی بر اقتصاد آن داشت.

ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا پس از روی کار آمدن نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور آمریکا در سال 2019، تحریم‌هایی را علیه نفت و گاز ونزوئلا اعمال کرد.

تحریم‌های صنعت نفت ونزوئلا باعث توقف تولید شد که برخی می‌گویند ممکن است هرگز بهبود نیابد. چندین شرکت نفتی از این شرکت بزرگ نفتی آمریکای لاتین خارج شدند و بسیاری از عملیات‌ها رها شدند و دیگر از نظر مالی قابل حفظ نبودند. با این حال، از آنجایی که ونزوئلا به دنبال ترمیم اقتصاد شکسته خود بود و کاهش تحریم‌ها نزدیک‌تر به نظر می‌رسید، تحت ریاست جمهوری بایدن، شروع به بازسازی صنعت نفت و روابط تجاری خود کرد.

از سال 2021، ونزوئلا با ایران همکاری می کند که تحریم های ایالات متحده را نیز علیه صنعت نفت خود اعمال کرده است تا متقابلاً به توسعه بخش انرژی خود کمک کند. دو قدرت دست به دست هم داده اند تا با حمایت چین، که با استفاده از مسیرهای جایگزین و کشتی های ارواح برای انتقال نفت تحریم شده، از هر دو کشور انرژی خریداری کرده، تحریم ها را بر روی صنایع نفت و گاز خود دور بزنند.

ونزوئلا موافقت کرد نفت خود را با میعانات گازی ایران که کمبود داشت و برای رقیق کردن نفت خام سنگین ونزوئلا مورد نیاز بود، مبادله کند.

ایران در ماه مه 2022 قراردادی را با ونزوئلا برای بازسازی پالایشگاه ال پالیتو امضا کرد.

شرکت دولتی پترولئوس د ونزوئلا (PDVSA) و سرمایه گذاری های مشترک آن در سال 2022 حدود 616540 بشکه در روز نفت خام و محصولات پالایش شده صادر کردند که نسبت به سال 2021 کاهش 2.5 درصدی داشته است.

علاوه بر این، روسیه به رقیب اصلی صادرات به چین تبدیل شده است و پوتین به دنبال تحریم‌های آمریکا و اروپا بر روی انرژی روسیه، نفت خام با تخفیف بالا را به هر کشوری که آن را خریداری کند، پیشنهاد می‌کند.

فرانسیسکو مونالدی، کارشناس انرژی آمریکای لاتین در موسسه بیکر دانشگاه رایس، اظهار داشت: علیرغم کمک‌های فزاینده ایران، کاهش صادرات خالص ناشی از ترکیبی از رکود تولید و رقابت فزاینده صادرات روسیه در بازار سیاه چین است.

این هفته، دولت بایدن در واکنش به توافقی که بین دولت ونزوئلا و احزاب مخالف برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 به دست آمد، تحریم‌های نفتی ونزوئلا را کاهش داد. وزارت خزانه داری ایالات متحده مجوز کلی جدیدی صادر کرد که به آن اجازه می دهد تا شش ماه آینده بدون محدودیت، نفت خام را تولید و به بازارهای مورد نظر خود صادر کند.

با این حال، این توافق تنها در صورتی به قوت خود باقی خواهد ماند که رئیس جمهور مادورو شروع به لغو ممنوعیت های نامزدهای ریاست جمهوری اپوزیسیون و همچنین آزادی زندانیان و شهروندان آمریکایی به اشتباه بازداشت شده کند.

ایالات متحده برای افزایش تولید جهانی نفت و کاهش قیمت های بالای نفت ناشی از تحریم های روسیه و تصمیمات اوپک پلاس برای کاهش تولید در کشورهای عضو، تصمیم به کاهش تحریم ها گرفت. این بدان معناست که صنعت نفت ونزوئلا بار دیگر به روی سرمایه گذاری خارجی باز است. این امر می‌تواند منجر شود که ده‌ها شرکت نفتی با فعالیت‌های منجمد یا کاهش‌یافته در ونزوئلا دوباره فعالیت خود را آغاز کنند.

اما صنعت نفت ونزوئلا تحت تاثیر چندین سال تحریم ها و اقتصاد در حال شکست قرار گرفت، به این معنی که بعید است بتواند به این زودی ها به طور موثر کاهش اوپک پلاس را جبران کند. فشار زیادی بر PDVSA برای بازگشت سریع و عرضه نفت با قیمت رقابتی به بازار وجود دارد.

در سال جاری تولید نفت ونزوئلا به طور متوسط 780 هزار بشکه در روز بوده است که بالاتر از میانگین تولید 716 هزار بشکه در روز در سال 2022 است. با این حال، این کشور آمریکای جنوبی تا رسیدن به هدف متوسط تولید 1.7 میلیون بشکه در روز در سال 2024 فاصله زیادی دارد.

تنها یک دکل در ونزوئلا در حال کار است، در مقایسه با بیش از 80 دکل در سال 2014، و بسیاری از زیرساخت‌های این کشور در وضعیت وخیمی قرار دارند.

ونزوئلا برای نزدیک شدن به هدف تولید خود به سرمایه گذاری قابل توجهی برای دکل های حفاری جدید، جایگزینی زیرساخت های جدید برای پالایشگاه ها، ایستگاه های جریان و ارتقا دهنده های نفت خام و منبع تغذیه قابل اعتماد نیاز دارد. با توجه به عدم قطعیتی که شرکت ها در سرمایه گذاری در ونزوئلا با آن مواجه هستند، این کار آسانی نخواهد بود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که ایالات متحده تحریم ها را مجدداً اعمال نکند، زیرا موفقیت سرمایه گذاری در بخش نفت این کشور عمدتاً به اقدامات رئیس جمهور مادورو متکی است که در گذشته تمایلی به همکاری با ایالات متحده نداشته است.

با هر حال اگر شرکت‌های بزرگ نفتی بخواهند این ریسک را بپذیرند و عملیات خود را در ونزوئلا از سر بگیرند، ممکن است نتیجه دهد.

تولید نفت خام ونزوئلا با وجود لغو تحریم ها با مشکلات بسیاری مواجه است
در حالی که کاهش تحریم‌ها درها را برای سرمایه‌گذاری خارجی باز می‌کند، ونزوئلا با نبرد سختی برای احیای صنعت نفت خود به دلیل فروپاشی زیرساخت‌ها و عدم اطمینان سیاسی مواجه است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

دستیابی به اهداف تولید 1.7 میلیون بشکه در روز تا سال 2024 مستلزم سرمایه گذاری قابل توجه و ارتقاء زیرساخت است که خطراتی را برای شرکت های نفتی ایجاد می کند.

Image