رشد بی سابقه بخش انرژی های تجدیدپذیر هند

انرژی تجدیدپذیر

بخش انرژی های تجدیدپذیر کشور شاهد رشد بی سابقه ای بوده است که ناشی از اهداف ملی 175 گیگاوات ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2022 و 500 گیگاوات ظرفیت سوخت های غیر فسیلی تا سال 2030 است.

گزارش اخیر با عنوان «تامین مالی کم هزینه برای انتقال انرژی که توسط آژانس بین المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA) تهیه شده است، دستاورد هند در گسترش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر را ستایش کرده و آن را بی‌سابقه خوانده است.

این گزارش می‌گوید: بخش انرژی‌های تجدیدپذیر کشور رشد بی‌سابقه‌ای داشته است که ناشی از اهداف ملی 175 گیگاوات ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2022 و 500 گیگاوات ظرفیت سوخت‌های غیرفسیلی تا سال 2030 است.

شاخص در سال 2021. این گزارش با اشاره به اینکه پایگاه انرژی خورشیدی و بادی هند چهارمین پایگاه بزرگ در جهان است، می‌گوید: ظرفیت‌های این کشور از سریع‌ترین رشد در میان پنج کشور برتر در ترویج و پیشرفت انرژی‌های تجدیدپذیر است. (چارچوب سیاست جامع طراحی شده توسط دولت هند تضمین کرده است که اهداف ملی به خوبی پشتیبانی می شوند)

این گزارش که به تلاش‌ها برای انتقال به انرژی سبز - آرژانتین، برزیل، هند و اندونزی - اشاره ویژه‌ای به هند دارد که شرکت مالی غیربانکی دولتی، آژانس توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر هند (IREDA) را راه‌اندازی کرده است. (در سال 1987)

IREDA در 35 سال گذشته به بخش انرژی های تجدیدپذیر هند و جاه طلبی های دولت خدمت کرده است، این گزارش خاطرنشان می کند که این امر به راه اندازی حدود 20 گیگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر در کشور از طریق تأمین مالی به توسعه دهندگان انرژی های تجدیدپذیر کمک کرده است.

این بالاترین ظرفیتی است که توسط یک سرمایه‌گذار در هند سفارش داده شده است، و اضافه می‌کند که IREDA همچنان با ارائه سیاست‌هایی برای فناوری‌های جدید و نوظهور (سیستم ذخیره انرژی باتری، دستگاه‌های الکترولیز هیدروژن سبز، تحرک الکترونیکی، اتلاف انرژی) پیشگام است. تامین مالی در این فناوری های جدید برای ترویج استفاده از آنها.

بر اساس گزارش IRENA ،IREDA همچنین به آژانس ترجیحی تبدیل شده است که از طریق آن DFIها در سراسر جهان به تامین مالی پروژه سبز در هند کمک می کنند.

با تکیه بر موفقیت IREDA، اوراق قرضه سبز مستقل گام منطقی بعدی برای نشان دادن تعهد هند به ایجاد یک اقتصاد کم کربن، بسیج سرمایه بخش خصوصی برای توسعه پایدار و کاهش هزینه سرمایه برای پروژه های سبز با استفاده از سرمایه گذاران جدید است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که هند برای رسیدن به هدف صفر خالص خود در سال 2070 به 10 تریلیون دلار نیاز دارد - از سال 2070، این کشور بیش از آن چیزی که بتواند با خرید اعتبار کربن جذب یا جبران کند، انتشار گازهای گلخانه‌ای را از بین نخواهد برد.

این گزارش تا حدودی به افزایش اوراق قرضه دولتی در اوایل سال جاری توسط دولت پرداخته است. در 25 ژانویه، دولت هند 8000 کرور روپیه اوراق بهادار، شامل 4000 کرور روپیه اوراق بهادار 5 ساله و 10 ساله، با قیمتی که کمی پایین تر از اوراق قرضه دولتی با سررسید مشابه بود که قبلا توسط دولت منتشر شده بود، فروخت.

اگرچه عرضه اوراق قرضه معادل 1.93 میلیارد دلار در 25 ژانویه و عرضه بعدی اوراق قرضه معادل 2 میلیارد دلار در 9 فوریه تنها 1 درصد از کل استقراض دولت در سال جاری را تشکیل می دهد، اما می تواند عرضه اوراق قرضه غیرسبز را کاهش دهد.

در این گزارش آمده است که در نتیجه بازده کلی اوراق قرضه دولتی کاهش می یابد.

بخش عمده ای از این موضوع توسط بانک ها و شرکت های بیمه داخلی و با مشارکت بانک های خارجی نیز خریداری شد و تقاضا از سوی سرمایه گذاران و نهادهای خارجی محدودتر بود، احتمالاً به دلیل ترجیح عمومی آنها برای بدهی های دلاری.

سرمایه گذاری در اوراق قرضه سبز واجد شرایط به اصطلاح نسبت نقدینگی قانونی بانک مرکزی هند است که به حداقل درصد سپرده هایی که بانک های تجاری محلی ملزم به سرمایه گذاری در دارایی های نقدی مانند اوراق قرضه دولتی هستند اشاره دارد.

رشد بی سابقه بخش انرژی های تجدیدپذیر هند
شرکت های بیمه اجازه داشتند اوراق قرضه سبز را به عنوان سرمایه گذاری زیرساختی طبقه بندی کنند. در همین حال، سرمایه گذاری در اوراق قرضه سبز مستقل نیز به عنوان اوراق بهادار مشخص تحت مسیر کاملاً قابل دسترس برای سرمایه گذاران خارجی تعیین می شود که در آن سرمایه گذاری نامحدود مجاز است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تاکنون، انتشار کلی اوراق قرضه انرژی سبز در هند به طور قابل توجهی به 18.3 میلیارد دلار افزایش یافته است و سال 2021 با انتشار رکورد 7 میلیارد دلار، سال پرچمدار بوده است.

Image