گزارش بازار نفت

نفت خام

گزارش بازار نفت آژانس بین‌المللی انرژی (OMR) یکی از معتبرترین و به‌موقع‌ترین منابع داده‌ها، پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌ها در مورد بازار جهانی نفت در جهان است.

این گزارش شامل آمار دقیق و تفسیر در مورد عرضه، تقاضا، موجودی‌ها، قیمت‌ها و فعالیت‌های پالایشی نفت و همچنین به عنوان تجارت نفت برای آژانس بین المللی انرژی و کشورهای منتخب غیر آژانس بین المللی انرژی.

نکات برجسته

 • تقاضای جهانی نفت همچنان در مسیر رشد 2.2 میلیون بشکه در روز در سال 2023 به 101.8 میلیون بشکه در روز است که به دلیل مصرف دوباره چین، سوخت جت و خوراک پتروشیمی است.

  در سال 2024، نفتا و LPG/اتان، به ویژه در چین، بر افزایش کلی 990 کیلوبیت در روز به 102.8 میلیون بشکه در روز مسلط خواهند شد که منعکس کننده رشد تولید ناخالص داخلی پایین تر از روند و کاهش ساختاری مصرف سوخت حمل و نقل جاده ای در بخش عمده است.

 • تمدید کاهش تولید توسط عربستان سعودی و روسیه تا پایان سال، کسری قابل توجهی در بازار را تا سه ماهه چهارم سال 23 ایجاد خواهد کرد. در سال جاری تاکنون، تولید اوپک پلاس 2 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است و مجموع زیان‌ها به دلیل افزایش شدید جریان‌های ایران کاهش یافته است.

  عرضه غیراوپک پلاس 1.9 میلیون بشکه در روز افزایش یافت و تا اوت به رکورد 50.5 میلیون بشکه در روز رسید. عرضه جهانی در سال 2023 به میزان 1.5 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد و ایالات متحده، ایران و برزیل منابع اصلی رشد هستند.

 • درآمد صادرات نفت روسیه در ماه آگوست با 1.8 میلیارد دلار افزایش به 17.1 میلیارد دلار رسید، زیرا قیمت‌های بالاتر بیش از کاهش محموله‌ها بود. به دلیل کاهش محموله‌های محصولات، کل صادرات نفت روسیه در ماه گذشته 150 کیلو بشکه در روز کاهش یافت و به 7.2 میلیون بشکه در روز رسید، یعنی 570 کیلو بشکه در روز کمتر از مدت مشابه سال قبل.

  صادرات به چین و هند از 4.7 میلیون بشکه در روز در آوریل و مه به 3.9 میلیون بشکه در روز کاهش یافت، اما بیش از نیمی از کل حجم را تشکیل می داد.

 • حاشیه سود پالایشگاه ها در ماه آگوست به بالاترین حد خود در هشت ماه گذشته رسید، زیرا پالایشگاه ها برای همگام شدن با رشد تقاضای نفت، به ویژه برای عرقیات متوسط تلاش کردند.

  ترک ها و حاشیه های محصول به دلیل قطعی های برنامه ریزی نشده، مشکلات کیفیت مواد اولیه، تنگناهای زنجیره تامین و موجودی کم به سطوح نزدیک به رکورد رسیده است.

  پیش‌بینی می‌شود که ظرفیت پالایشگاه‌های جهانی با 1.7 میلیون بشکه در روز در سال 2023 به 82.4 میلیون بشکه در روز و در سال آینده با 1.2 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به 83.6 میلیون بشکه در روز برسد.

 • ذخایر جهانی نفت در ماه آگوست با 76.3 میلیون بشکه کاهش یافت و به پایین ترین حد در 13 ماه گذشته رسید که به دلیل کاهش شدید نفت روی آب بود. ذخایر نفت غیر OECD با بیشترین کاهش در چین 20.8 میلیون بشکه کاهش یافت، در حالی که ذخایر نفت OECD 3.2 میلیون بشکه کاهش یافت.

  در ماه جولای، سهام صنعت OECD با 26.7 میلیون مگابایت افزایش یافت و به 2814 میلیون مگابایت رسید، اما 102.6 میلیون مگابایت کمتر از میانگین پنج ساله خود باقی ماند.

 • قیمت نفت در طول ماه اوت در محدوده باریکی معامله شد، به طوری که تاریخ دریای شمال در حدود 85 دلار در هر بشکه و نوسان قیمت در پایین ترین حد چند سال اخیر قرار داشت.

  قیمت‌ها تا پایان ماه بالاتر رفتند، زیرا فاندامنتال بار دیگر در کانون توجه قرار گرفت و پس از تمدید کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی و روسیه تا پایان سال 2023، برای اولین بار در 10 ماه گذشته از 90 دلار در هر بشکه عبور کرد.

اولین نسخه گزارش شاخص بازار نفت (OMR) آژانس بین المللی انرژی 40 سال پیش، در سپتامبر 1983 منتشر شد.

مجموعه بازار بین المللی نفت از آن زمان به طور تصاعدی رشد کرده است.

اما در آن زمان، مانند اکنون، نگرانی های امنیت انرژی حیاتی بود. آژانس بین‌المللی انرژی در پاسخ به چالش‌های امنیتی انرژی ایجاد شد که با تحریم نفتی 1973-1974، زمانی که تولیدکنندگان بزرگ قیمت‌ها را به سطوح تاریخی رساندند، ایجاد شد.

OMR که برای ایجاد شفافیت بیشتر بازار راه اندازی شد، از آن زمان به یکی از معتبرترین منابع جهان برای تجزیه و تحلیل جامع و آمار به موقع در مورد اصول بازار نفت تبدیل شده است که برای تقویت امنیت انرژی در سطح جهانی بسیار مهم است.

تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022 بازارهای نفت و گاز را متحول کرد و اولین بحران انرژی را در میان بهبود اقتصادی نابرابر پس از همه‌گیری کووید-19 ایجاد کرد.

عضویت روسیه در بلوک اوپک پلاس تلاش‌های جامعه بین‌الملل برای عبور از بحران و رسیدگی به اثرات تورمی عمده قیمت‌های بالاتر نفت بر اقتصادهای سراسر جهان، به‌ویژه کشورهای در حال توسعه را پیچیده کرده است.

اتحاد عربستان و روسیه یک چالش بزرگ برای بازارهای نفت است. پس از اینکه قیمت نفت در ماه آگوست در آرامش نسبی معامله شد و نوسانات در پایین ترین حد چند سال اخیر بود، تصمیم عربستان سعودی و روسیه در اوایل سپتامبر برای تمدید کاهش تولید به میزان 1.3 میلیون بشکه در روز تا پایان سال باعث افزایش قیمت در دریای شمال شد.

تاریخ بالای 90 دلار در هر بشکه تا بالاترین سطح در 10 ماه گذشته. همانطور که در این گزارش برای مدتی پیش‌بینی می‌شد، بازارهای نفت در حال انقباض بودند و در ماه اوت شاهد کاهش شدید ذخایر جهانی با 76.3 میلیون بشکه یا 2.46 میلیون بشکه در روز بودیم.

افزایش پیش بینی شده تقاضای جهانی نفت به میزان 1.5 میلیون بشکه در روز در نیمه دوم سال 23 نسبت به سطوح 1 نیمه 23، عرضه را 1.24 میلیون بشکه در روز تحت الشعاع قرار خواهد داد. علیرغم شرایط سخت اقتصادی، چین به نظر می رسد در مسیری قرار دارد که 75 درصد از افزایش تقاضای جهانی نفت در سال جاری را به خود اختصاص دهد یا 1.6 میلیون بشکه در روز از کل 2.2 میلیون بشکه در روز.

اما رشد تقاضای جهانی قرار است در سال 2024 به شدت کاهش یابد و به حدود 1 میلیون بشکه در روز برسد، زیرا بهبودی به پایان می رسد و با افزایش بهره وری، نفوذ خودروهای برقی و کار از خانه باعث کاهش بیشتر مصرف می شود.

پالایشگاه ها برای تامین تقاضای افزایش یافته به ویژه برای عرقیات با مشکل مواجه هستند. شکاف‌های فزاینده محصولات و حاشیه‌های پالایشگاهی نزدیک به بالاترین سطح تاریخ نتوانسته است باعث افزایش قابل توجهی در توان عملیاتی شود.

تخصیص غیربهینه نفت خام به دنبال تحریم نفت خام و محصولات روسیه و کاهش عرضه نفت اوپک پلاس، کارکرد پالایشگاه های آسیایی اروپا و OECD را بسیار پایین تر از سطح سال قبل نگه داشته است.

رکورد عرضه ایالات متحده و برزیل زمینه ساز افزایش 1.9 میلیون بشکه در روز تولید غیر اوپک پلاس از ژانویه تا آگوست است، در حالی که ایران که هنوز تحت تحریم است، تولید خود را حدود 600 کیلو بشکه در روز افزایش داده است.

اما از سپتامبر به بعد، کاهش تولید اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی باعث کسری قابل توجه عرضه در سه ماهه چهارم خواهد شد و کاهش در ابتدای سال 2024، تعادل را به سمت بازار مازاد تغییر خواهد داد.

با این حال، ذخایر نفت در سطوح ناخوشایندی پایین خواهند بود و با توجه به شرایط اقتصادی شکننده، خطر افزایش بی‌ثباتی دیگری را افزایش می‌دهد که به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیست.

گزارش بازار نفت
1. میعانات را مستثنی می کند. 2. سطوح ظرفیت را می توان در عرض 90 روز به دست آورد و برای مدت طولانی حفظ کرد. 3. شامل بسته در نفت خام ایران و روسیه نمی شود. 4. ایران، لیبی، ونزوئلا از کاهش معافیت برخوردارند. 5. مکزیک از پایبندی اوپک پلاس مستثنی شد. فقط در ماه مه، ژوئن 2020 قطع می شود. 6. بحرین، برونئی، مالزی، سودان و سودان جنوبی.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

کاهش تولید بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز توسط اعضای اوپک پلاس از ابتدای سال 2023 تاکنون با افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان خارج از این اتحاد جبران شده است.

Image