عربستان سعودی روابط با چین در حوزه انرژی را گسترش می دهد

انرژی

عربستان سعودی به لطف جایگاه خود در عرصه انرژی بین المللی مدت هاست روابط عمیقی با شرق و غرب دارد، پادشاهی برای چندین دهه یک ابرقدرت نفت و گاز بوده و اکنون توجه خود را بر توسعه ظرفیت انرژی سبز متمرکز کرده است تا در دنیای انرژی های تجدید پذیر پیشرو باشد.

اما همچنان که به جلو می رود، باید تصمیم بگیرد که کدام شرکای بین المللی انرژی را می خواهد حفظ کند و با چه کسانی رقابت کند.

چین، یک ابرقدرت تقریباً در هر منبع انرژی، یکی از این قدرت هاست و طی سال گذشته، عربستان سعودی در حال تعمیق روابط خود با غول آسیایی بوده است و همکاری بیشتر حاکی از مشارکت بلندمدت انرژی است.

چین و عربستان سعودی چندین پیوند دیرینه در زمینه انرژی و فراتر از آن دارند، تا همین اواخر، زمانی که روسیه پیشی گرفت، عربستان سعودی بزرگترین تامین کننده نفت چین بود و در سال 2022 معادل 1.75 میلیون بشکه در روز نفت خام در اختیار چین قرار داد.

و در دسامبر 2022، عربستان سعودی میزبان نشست چین و اعراب بود که با حضور رئیس جمهور چین شی جین پینگ برگزار شد، دو رهبر در مورد روابط تجاری و امنیت منطقه ای بحث و تبادل نظر کردند.

آنها تصمیم گرفتند سیاست ها را در چندین حوزه از جمله امنیت و نفت، بدون دخالت در امور داخلی یکدیگر هماهنگ کنند، عربستان سعودی و چین بر اهمیت ثبات در بازارهای جهانی نفت تاکید کردند و تاکید کردند که عربستان سعودی صادرکننده قابل اعتماد نفت برای شریک چینی خود است.

در ماه مارس، دو قدرت اعلام کردند که برای ساخت یک پالایشگاه 10 میلیارد دلاری در شمال شرقی استان لیائونینگ چین، با کمک مالی شرکت دولتی آرامکو عربستان، با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

این بزرگترین مصرف کننده انرژی در سراسر جهان و یکی از بزرگترین صادرکنندگان آن را گرد هم می آورد.

این توسعه شامل یک مجتمع یکپارچه پالایشگاه و پتروشیمی خواهد بود، آشوک دوتا، یکی از مدیران صنعت نفت مستقر در کلگری، معتقد است که این حرکت می گوید: من به کاری که شما انجام می دهید متعهد هستم، به شما کمک خواهم کرد و این رابطه را معنادارتر می کنم.

آرامکو همچنین سهام یک گروه پتروشیمی چینی تحت کنترل خصوصی را به مبلغ 3.6 میلیارد دلار خریداری کرد.

در همان ماه، کابینه عربستان سعودی تصمیم برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای، یک اتحاد سیاسی، امنیتی و تجاری به رهبری چین که شامل کشورهای عضوی مانند روسیه، هند، پاکستان و چهار کشور دیگر آسیای مرکزی است را تصویب کرد.

در حالی که این کشور به عنوان یک عضو کامل در نظر گرفته نخواهد شد، عضویت جزئی نشان دهنده تعهد عربستان به همسویی با منافع خود با چین است. در اوایل ماه، چین به امضای توافقی برای رقبای دیرینه خاورمیانه، عربستان سعودی و ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارت‌ها در کشورهای یکدیگر کمک کرد که نشان دهنده دخالت چین در منطقه است.

و در این ماه، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، گفت که پادشاهی خواهان همکاری بیشتر با چین در زمینه تجارت و انرژی است تا رقابت. بن سلمان در جریان دهمین کنفرانس تجاری اعراب و چین اظهار داشت: ما به واقعیت امروز پی بردیم که چین در حال پیشروی است، رهبری را بر عهده گرفته بود، و همچنان به این رهبری ادامه خواهد داد.

ما مجبور نیستیم با چین رقابت کنیم، ما باید با چین همکاری کنیم.

وزیر انرژی بر ارزش همکاری با چین تاکید کرد، زیرا این غول آسیایی در حال حاضر به شدت بخش انرژی های تجدیدپذیر خود را توسعه داده است و تولید کنندگان مناسب را به دست آورده است.

علاوه بر این، تقاضای نفت چین سال به سال به رشد خود ادامه می دهد و پتانسیل قابل توجهی را برای بازار صادرات نفت خام عربستان نشان می دهد، زیرا تقاضا در سایر نقاط جهان شروع به کاهش می کند.

با این حال، بن سلمان به سرعت اعلام کرد که این مشارکت به این معنا نیست که عربستان سعودی از همکاری با دیگر قدرت‌های جهانی مانند اروپا، کره جنوبی، ژاپن، آمریکا و آمریکای لاتین دست می‌کشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تقویت روابط با چین بر روابط عربستان با سایر کشورها تأثیر می‌گذارد، گفت: ما عربستان سعودی هستیم و مجبور نیستیم درگیر چیزی باشیم که من آن را بازی حاصل جمع صفر می‌نامم. ما معتقدیم که فرصت های جهانی بسیار زیادی وجود دارد.

همچنین در این رویداد، عربستان سعودی قراردادی به ارزش 5.6 میلیارد دلار با شرکت چینی Human Horizons برای طراحی و ساخت خودروهای الکتریکی امضا کرد و در مجموع 10 میلیارد دلار توافقنامه در طول کنفرانس اعراب و چین در زمینه فناوری، انرژی های تجدیدپذیر، کشاورزی، املاک، مواد معدنی، زنجیره تامین، گردشگری و صنایع بهداشتی امضا شد.

این نشان دهنده تعهد بیشتر به تعمیق روابط با چین است، زیرا این پادشاهی سرمایه گذاری های خود را فراتر از نفت و گاز به انرژی های تجدیدپذیر گسترش می دهد.

این همچنین چشم انداز 2030 عربستان را با هدف تنوع اقتصادی بیشتر و ایجاد یک بخش قوی انرژی تجدیدپذیر که از توسعه شهرهای هوشمند حمایت می کند، همسو می کند.

طی چندین نشست در سال گذشته، عربستان سعودی کاملاً روشن کرده است که قصد دارد به توسعه روابط خود با چین، به ویژه در زمینه انرژی و امنیت ادامه دهد، از آنجایی که دو قدرت به دنبال تبدیل شدن به رهبران جهانی در انرژی های تجدیدپذیر هستند، در حالی که تعهد خود را به سوخت های فسیلی در میان مدت ادامه می دهند، سیاست ها را برای حمایت از صنایع انرژی خود هماهنگ خواهند کرد.

پادشاهی پیشنهاد کرده است که این امر بر روابط آن با دیگر قدرت‌های جهانی تأثیر منفی نخواهد گذاشت، اگرچه برخی نسبت به این تعهد تردید دارند.

عربستان سعودی روابط با چین در حوزه انرژی را گسترش می دهد
عربستان سعودی و چین روابط خود را با چندین قرارداد، از جمله پروژه پالایشگاهی 10 میلیارد دلاری در چین و عضویت جزئی عربستان در سازمان همکاری شانگهای به رهبری چین، مستحکم کردند. وزیر انرژی عربستان سعودی بر اهمیت همکاری با چین به ویژه در بخش انرژی های تجدیدپذیر به جای رقابت تاکید کرد که نشان دهنده تغییر در استراتژی روابط خارجی عربستان سعودی است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علیرغم روابط قوی‌ با چین، عربستان سعودی تاکید می‌کند که روابطش با دیگر قدرت‌های جهانی همچنان قابل توجه است و استراتژی جهانی‌اش بازی حاصل جمع صفر نیست.

Image