طرح کلمبیا برای واردات گاز از ونزوئلا

گاز طبیعی

طرح بحث برانگیز گوستاوو پترو، رئیس جمهور چپگرای کلمبیا برای پایان دادن به اکتشاف هیدروکربن، این نگرانی را برانگیخت که اقتصاد وابسته به نفت را متلاشی کرده و امنیت انرژی این کشور را که درگیر درگیری شده است، به خطر می اندازد.

در حالی که گمانه زنی ها مبنی بر کاهش رویکرد پترو وجود داشت، تعهد رئیس جمهور به توقف صدور قراردادهای جدید اکتشاف توسط وزیر انرژی، ایرنه ولز، در مجمع جهانی اقتصاد داووس تکرار شد.

این امر نگرانی‌های موجود از وقوع یک بحران انرژی به دلیل وابستگی کلمبیا به گاز طبیعی را تشدید کرد.

پترو برای کاهش نگرانی فزاینده و کاهش خطرات ناشی از این سیاست، توافقنامه ای را با ونزوئلا نفت خیز همسایه، جایی که روابط دیپلماتیک اخیراً از سر گرفته شده بود، برای تامین گاز طبیعی منعقد کرد.

در حالی که ونزوئلا دارای ذخایر گاز طبیعی نزدیک به 200 تریلیون فوت مکعب است، این طرح مملو از خطرات قابل توجهی است که می تواند از اجرای موفقیت آمیز آن جلوگیری کند. نزدیک به یک دهه است که یک بحران گاز طبیعی در کلمبیا وجود دارد.

عرضه ناخوشایند به دلیل کاهش تولید در میادین گازی قدیمی همراه با ذخایر ثابت شده اندک به دلیل کمبود اکتشاف و افزایش مصرف، شاهد کمبود عرضه در طول سال 2016 بود. از آن زمان، شکاف عرضه بیشتر شده است نه تنها کلمبیا را مجبور به واردات حجم بیشتری از گاز کرده است.

گاز طبیعی مایع است، اما سیاست هایی را با هدف ایجاد انگیزه در اکتشاف و تولید گاز طبیعی اعمال می کند.

وضعیت به حدی وخیم بود که در مقایسه با سال 2021، زمانی که کلمبیا حدود 5000 تن متریک در ماه وارد می کرد، این کشور آند قصد داشت واردات خود را در سال 2022 چهار برابر کند و به نزدیک به 21000 تن برسد.

این به این دلیل است که LPG یک سوخت صنعتی و خانگی محبوب است که رشد تقاضای زیادی را تجربه می کند و تهدید ناشی از کاهش تولید با طرح پترو برای پایان دادن به صدور قراردادهای اکتشاف هیدروکربن تشدید خواهد شد.

این امر بر ذخایر ناچیز ثابت شده گاز طبیعی 3.1 تریلیون فوت مکعبی که تنها برای تولید هشت سال دیگر کافی است، سنگینی می کند.

بخش بزرگی از این ذخایر مربوط به مخازن گازی است که سوخت استخراج شده محصول جانبی تولید نفت است.

بخش قابل توجهی از آن گاز طبیعی توسط شرکت‌های نفتی برای اهداف مختلف از جمله برای بازیافت افزایش یافته تزریق گاز، به عنوان سوخت نیروگاه‌های برق گازسوز که کار برق را تامین می‌کنند و به‌عنوان رقیق‌کننده با نفت سنگین مخلوط می‌شود تا جریان یابد، مصرف می‌شود.

اگر پترو به برنامه خود ادامه دهد، تحلیلگران بر این باورند که کلمبیا تا اوایل سال 2024 دیگر خودکفا در انرژی نخواهد بود و این کشور از نظر مالی شکننده مجبور به افزایش واردات گاز طبیعی خواهد شد.

طرح کلمبیا برای واردات گاز از ونزوئلا
رئیس جمهور کلمبیا روابط خود را با ونزوئلا همسایه خود بهبود بخشیده است و به دنبال آغاز واردات گاز از طریق خط لوله گاز آنتونیو ریکاورته ترانس کارائیب است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

نزدیک به یک دهه است که یک بحران گاز طبیعی در کلمبیا وجود دارد. تحریم های شدید واشنگتن به طور بالقوه مانع از واردات موفقیت آمیز گاز طبیعی از ونزوئلا توسط کلمبیا، متحد کلیدی منطقه ای ایالات متحده می شود.

Image