ماهواره های مجهز به SmartSat

صنایع هوافضا

ماهواره‌هایی که به فضا پرتاب می‌شوند بسیار شبیه به بیرون راندن یک خودروی جدید از زمین هستند، می‌بینند که سیستم‌های آن‌ها زمانی که تنها سه اینچ از زمین فاصله دارند، شروع به پیری (اشاره به قدیمی شدن و غیر قابل کاربرد شدن) می‌کنند.

هنگامی که یک ماهواره در مدار قرار می گیرد یا به موقعیت هدف خود در فضا می رسد، اپراتورهای آن با پارامترهای تعریف شده توسط ماموریت که در طول تولید فضاپیما گنجانده شده اند، کار می کنند و توانایی کمی برای تطبیق با نیازهای در حال تغییر ماموریت ندارند.

لاکهید مارتین با درک نیاز به ماهواره ها برای انطباق سریع با نیازهای در حال تغییر ماموریت در محیط های پویا و مرتبط ماندن در مسافت های طولانی SmartSat را توسعه داد.

چرا SmartSat مهم است

SmartSat که در طول توسعه اولیه در ماهواره‌ها ساخته شده است، یک معماری ماهواره‌ای نرم‌افزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد قابلیت آپلود و تعیین ماموریت‌های جدید را به ماهواره‌ها پس از پرتاب، در مدار ارسال کنند.

SmartSat را شبیه به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای گوشی هوشمند خود در نظر بگیرید، اریک براون معاون استراتژی ماموریت و قابلیت‌های پیشرفته در Lockheed Martin Space گفت: ویژگی‌های جدید را می‌توان به لطف فشار نرم‌افزار خارج از هوا سازنده به سخت‌افزار موجود اضافه کرد.

لاکهید مارتین با SmartSat توانایی تنظیم ماموریت‌های ماهواره‌ای را از طریق به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری ایجاد کرده است که به‌طور پویا با نیازهای مأموریت در زمان واقعی توسط اپراتورهای مأموریت و تصمیم‌گیرندگان روی زمین سازگار می‌شوند. (این می تواند یک تغییر بازی برای ارتش آمریکا باشد)

یک نمونه SmartSat در زندگی واقعی

اخیراً لاکهید مارتین با بنیاد Filecoin همکاری کرد تا یک مورد استفاده از ارتباط فضا به زمین برای سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS)، یک پروتکل غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری داده‌ها که از آدرس‌دهی محتوا برای شناسایی منحصربه‌فرد فایل‌ها استفاده می‌کند، نشان دهد.

این نسخه ی نمایشی به شناسایی برنامه های کاربردی برای ارتباطات فضای عمیق آینده کمک کرد، آپلود نسخه ی نمایشی نرم افزار IPFS در یکی از ماهواره های LM LINSS که از قبل در مدار قرار دارد و دارای SmartSat فعال است.

پیش از این در سال 2023، LM LINSS نشان داد که چگونه مکعب‌ها می‌توانند مانور دهند و خدمات ماهواره‌ای در مدار را انجام دهند و در طول نمایش IPFS در اواخر سال 2023، SmartSat با موفقیت داده ها را بین زمین و LM LInuss CubeSat در حال چرخش به عقب و جلو منتقل کرد.

SmartSat نسل بعدی ماهواره های دیجیتال را فعال می کند.

ماهواره‌های مجهز به SmartSat علاوه بر پشتیبانی از نیازهای ماموریتی که به صورت پویا در حال تکامل هستند، به تعدادی فناوری پیشرفته مجهز هستند که بر اساس انعطاف‌پذیری، استقلال و کارایی ایجاد می‌شوند.

این فناوری ها ماهواره ها را قادر می سازند:

  • شناسایی و دفاع در برابر تهدیدات سایبری به صورت مستقل بهتر است، در حالی که دفاع سایبری موجود در هواپیما می تواند به طور منظم برای مقابله با تهدیدات جدید به روز شود.

  • خود را سریع‌تر بازنشانی کنید، مشکلات را با دقت بیشتری تشخیص دهید و در صورت نیاز از یکدیگر پشتیبانی کنید و انعطاف‌پذیری را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

  • داده‌های بیشتری را در مدار پردازش کنید تا بتوانند حیاتی‌ترین و مرتبط‌ترین اطلاعات را ارسال کنند - صرفه‌جویی در هزینه‌های پهنای باند و کاهش بار روی تحلیلگران ایستگاه زمینی و در نهایت باز کردن درها برای مراکز داده فردا در فضا.

براون افزود: SmartSat و قابلیت‌های اصلی آن یک عامل کلیدی برای نیازهای ماموریت آینده خواهد بود که می‌تواند هزینه‌های چرخه عمر را کاهش دهد و در عین حال نوآوری را افزایش دهد.

در مدار امروز برای رفع نیازهای فردا

انعطاف‌پذیری، افزایش و قابلیت انعطاف‌پذیری ماموریت SmartSat در حال حاضر در مدار است و SmartSat بخشی از چندین ماهواره نمایشگر لاکهید مارتین است، از جمله یک ماهواره Pony Express 1 که در سال 2019 پرتاب شد و ماهواره های LM LINSS که در سال 2022 پرتاب شد. (همچنین در حدود 10 ماهواره حمل و نقل لایه 0 آژانس توسعه فضایی که در سال 2023 پرتاب شدند، میزبانی می شود)

براون می‌گوید: ما می‌دانیم که فضا یک محیط دائماً در حال تغییر است و مأموریت‌های مشتریان ما می‌تواند به سرعت تکامل یابد و SmartSat جنگنده‌های ما را قادر می‌سازد تا با یک نرم‌افزار ساده در هر ماهواره مجهز به SmartSat خود را با هر گونه تغییر وفق دهند.

صبر کنید... می توانید سخت افزار Space را نیز به روز کنید

SmartSat به تنهایی قدرت فوق‌العاده‌ای را برای ماهواره‌های آینده فراهم می‌کند، اما وقتی آن را با قابلیت افزایش سخت‌افزار فضایی ترکیب می‌کنید، یک تغییر دهنده واقعی بازی برای افزایش طول عمر مربوط به یک ماهواره است.

رابط پورت سیستم تقویتی لاکهید مارتین (ASPIN) را وارد کنید، یک رابط نوآورانه که می تواند به SmallSats در مدار سرویس دهی اجازه دهد تا با فضاپیماهای بزرگتر برای افزودن سخت افزار جدید متصل شوند.

برای حمایت بیشتر از صنعت خدمات در مدار، در سال 2022، لاکهید مارتین همچنین استاندارد صنعت رابط غیر اختصاصی منبع باز Mission Augmentation Port (MAP) را برای اتصال فضاپیماها معرفی کرد.

یک درگاه اتصال ASPIN به عنوان یک ویژگی استاندارد اتوبوس تکامل یافته لاکهید مارتین LM2100 در نظر گرفته شده است که به LM2100 آینده و سایر وسایل نقلیه فضایی و به عنوان بخشی از پیشنهاد مناقصه ما به JP9102 خواهد رفت.

براون افزود: SmartSat و ASPIN ترکیبی، توانمندسازهای کلیدی برای ماهواره‌های در حال تکامل برای رفع نیازهای ماموریت‌های آینده و در عین حال کاهش هزینه‌های چرخه حیات خواهند بود.

ماهواره های مجهز به SmartSat
انتظار می رود به زودی SmartSat روی دو ماهواره Pony Express 2 و نمایشگر ماهواره تاکتیکی این شرکت پرتاب شود، این فعال‌کننده ماهواره دیجیتال همچنین قرار است روی سه ماهواره آینده موشکی LM 400 نیروی فضایی ایالات متحده و همچنین تمام LM 400‌های آینده در خط تولید ماهواره‌های متوسط پرتاب شود.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

این قابلیت جان تازه‌ای به ماهواره‌ها می‌بخشد و به ماهواره ها اجازه می‌دهد تا با نیازهای در حال تغییر - ماموریت - سازگار شوند و ارتباط عملیاتی ماهواره را گسترش می دهد.

Image