سرویس باتری قابل تعویض

خودروی برقی

آیا بالاخره به نقطه اوج باتری های قابل تعویض رسیده ایم؟ گاچاکو (Gachaco) یک سرویس باتری قابل تعویض است که در ژاپن توسط هوندا، کاوازاکی، سوزوکی، یاماها و شرکت برق ژاپنی Eneos شکل گرفته است.

در سال 2022 این پنج شرکت گرد هم آمدند تا روی یک پروژه واحد کار کنند که به طور بالقوه می تواند برای همه آنها و همچنین علاقه مندان به آینده حمل و نقل شخصی برقی در ژاپن مفید باشد.

در حالی که این شرکت در ماه‌های پس از آن مشغول بوده است، وظایف اصلی آن تاکنون اجرای آزمایشی و راه‌اندازی یک سیستم تعویض باتری با هدف مشتریان تجاری و نه رانندگی فردی بوده است.

در 25 دسامبر 2023 گاچاکو رسماً اعلام کرد که قصد دارد خدمات اشتراک باتری را برای مشتریان فردی در توکیو آغاز کند، سواران علاقه مند نیز زمان زیادی برای اجرای این طرح نخواهند داشت.

قرار است در 9 ژانویه 2024 شروع شود، که کمتر از دو هفته دیگر با نوشتن این مطلب فاصله دارد.

در حال حاضر باتری های قابل تعویض Gachaco فقط در برخی از خودروهای برقی دو و سه چرخ هوندا استفاده می شود و این شامل Benly e ،Gyro e ،Gyro Canopy e و EM1 e است.

از این وسایل نقلیه موجود، فقط EM1 e برای خرید مشتریان در دسترس است و سه خودروی دیگر صرفاً وسایل نقلیه تجاری هستند که توسط سواران به عنوان وسایل نقلیه ناوگان مورد استفاده قرار می گیرند.

با این حال، یکی از دلایلی که Gachaco یک تلاش مشترک بین Big Four ژاپن و Eneos است، این است که باتری‌ها می‌توانند در مدل‌های متعدد از چندین تولیدکننده استفاده شوند و اگرچه اسکوتر EM1 e در حال حاضر در میدان تنهاست، اما احتمال اینکه برای مدت طولانی در این حالت باقی نماند بسیار عالی است.

خارج کردن باتری ها از معادله خرید می تواند به طور بالقوه موانعی را برای پذیرش موتورسیکلت الکتریکی توسط راکبان برطرف کند.

اطلاعیه Gachaco شامل جزئیاتی در مورد قیمت خرید جدید هوندا EM1 e اسکوتر در ژاپن و همچنین خدمات اشتراک باتری و پرداخت در صورت تمایل برای افراد است.

با تبدیل باتری به یک سرویس و حذف آن از قیمت خرید کلی EM1 e ،MSRP EM1 e به تنها 97200 ین کاهش می یابد، شامل مالیات و یارانه های دولتی محلی توکیو می شود و در نرخ تبدیل فعلی تا 28 دسامبر 2023، این مبلغ 689 دلار است.

یک طرح اشتراک سبک وجود دارد که با احتساب مالیات، 1078 ین (حدود 8 دلار) در ماه هزینه خواهد داشت. همچنین یک طرح اشتراک استاندارد وجود دارد که 2805 ین در ماه شامل مالیات (حدود 20 دلار در ماه) هزینه دارد.

گزینه های پرداخت به ازای استفاده نیز با قیمت کمتر از 200 ین در هر کیلووات ساعت (یا کمتر از 1.50 دلار در کیلووات ساعت) در دسترس هستند.

در دسترس قرار دادن باتری های قابل تعویض استاندارد می تواند چندین مشکل را همزمان حل کند.

اکثر افرادی که در سال 2023 زندگی می کنند، تجربه ای در مورد باتری ها دارند، حتی اگر آنها فقط باتری هایی باشند که در کنترل از راه دور، تلفن یا لپ تاپ شما هستند، در حالی که این دقیقاً یکسان نیست، تجربیات آشنا شامل تمام شدن ناگهانی برق، انتظار برای شارژ مجدد و شاید نیز سر و کار داشتن با باتری‌های قدیمی است که دیگر شارژ کامل را نگه نمی‌دارند.

فکر کردن در مورد آن مسائل در مقیاس بزرگتر و به ظاهر جدی تر مورد نیاز چیزی که برای حمل و نقل روزمره به آن تکیه می کنید می تواند ناراحت کننده باشد و بعلاوه اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید و مکان مناسبی برای وصل کردن یک خودروی برقی در طول شب ندارید، این یک مانع دیگر برای پذیرش است.

ایستگاه‌های باتری قابل تعویض با سرویس‌های اشتراک، که در آن شما صاحب باتری نیستید و هر بار که به برق بیشتری نیاز دارید آن را تعویض می‌کنید، می‌توانند زندگی را از چند جهت آسان‌تر کنند.

اگر شما صاحب باتری نیستید، دیگر لازم نیست نگران این باشید که وقتی شارژ آن متوقف شد، چه کاری انجام دهید و تا زمانی که ایستگاه های مبادله در منطقه شما در دسترس هستند، نگرانی زیادی از دوش شما برداشته می شود.

برخی از مردم ممکن است در مورد ایده باتری به عنوان یک سرویس غر بزنند اما اگر در تمام این مدت برای بنزین یا گازوئیل پول پرداخت کرده اید، مطمئن نیستم شکایت واقعی چیست.

این امر به ویژه در صورتی صادق است که شرکتی مانند Gachaco فقط باتری های سالم را در دسترس مشتریان قرار دهد و همچنین باتری های مصرف شده را نیز به طور مسئولانه بازیافت کند.

آیا می‌توان انتظار داشت Gachaco در خارج از ژاپن گسترش یابد؟

تا اواخر دسامبر 2023، گاچاکو به طور رسمی هیچ اظهارنظری در مورد گسترش بین المللی نداده است.

با این حال، کاملاً شایان ذکر است که هوندا قبلاً EM1 e را معرفی کرده است که از همان بسته‌های قدرت موبایل هوندا قابل تعویض استفاده می‌کند که Gachaco استفاده می‌کند، در چندین بازار خارج از ژاپن.

اگر اصلاً از پذیرش موتور سیکلت برقی بین‌المللی پیروی می‌کنید، شگفت‌زده نمی‌شوید که بدانید EM1 e قبلاً در اروپا و اندونزی عرضه شده است و برنامه‌هایی برای بازارهای بیشتر در پیش است.

گسترش Gachaco یا یک سرویس تعویض باتری مشابه برای تکمیل گسترش جهانی EM1 e به نظر یک شرط مطمئن است، ممکن است در همه جا اتفاق نیفتد، اما زمانی که اتفاق بیفتد، پیشرفت شگفت انگیزی نخواهد بود.

سرویس باتری قابل تعویض
شرکت‌های اسکوتر باتری قابل تعویض مانند Gogoro و Kymco Ionex قبلاً پس از تثبیت قدرت در خانه در تایوان، مشغول گسترش گزینه‌های خود در چندین بازار بین‌المللی بوده‌اند و دیدن Gachaco، با حمایت آن از سنگین ترین مهاجمان در صنعت، بسیار محتمل به نظر می رسد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در مورد سرویس اشتراک باتری Gachaco، این سرویس در سطوح مختلف و متناسب با الگوهای استفاده مشتریان مختلف در دسترس خواهد بود.

Image