توقف تولید بزرگترین معدن لیتیوم جهان

ذخیره انرژی

SQM شیلی اعلام کرده است که به دلیل اعتراضات گسترده یک جامعه بومی، فعالیت در نمکزار آتاکاما را به حالت تعلیق درآورده است، گروه های محلی به خیابان ها ریخته اند و خواستار مشارکت در مذاکرات بین SQM و دولت شده اند.

غول معدن لیتیوم شیلی، Sociedad Química y Minera de Chile S.A، اعلام کرده است که به دلیل اعتراضات گسترده توسط یک جامعه بومی فعالیت خود را در منطقه نمک آتاکاما به حالت تعلیق درآورده است.

حدود 500 معترض از جامعه بومی توکونائو، شش نقطه مختلف در جاده‌های عمومی در منطقه جنوبی منطقه نمک، بزرگترین ذخایر لیتیوم جهان را مسدود کرده‌اند و حرکت کارگران و تجهیزات معدن را مختل کرده‌اند.

گروه‌های محلی به خیابان‌ها ریخته‌اند و خواستار مشارکت در مذاکرات بین SQM و دولت شده‌اند و ادعا می‌کنند که در توافقنامه‌ای که اخیراً بین SQM و شرکت دولتی مس کودلکو امضا شده است، کنار گذاشته شده‌اند.

شیلی بزرگترین ذخایر لیتیوم جهان را در خود جای داده است که 90 درصد آن در صحرای آتاکاما قرار دارد.

رئیس جمهور شیلی گابریل بوریک، از برنامه های ملی کردن بخش لیتیوم این کشور در تلاش برای تقویت اقتصاد و حفاظت از تنوع زیستی پرده برداری کرده است، بوریک متعهد شده است که با پیشگامی در فناوری سازگار با محیط زیست و همچنین مشارکت شخصی در گفتگو با جوامع بومی محلی به این مهم دست یابد.

او در نظر دارد استخراج معادن را با مشارکت عمومی و خصوصی که توسط یک شرکت لیتیوم دولتی جدید کنترل می شود، گسترش دهد و دولت شیلی مذاکراتی را با SQM برای کنترل دولتی آغاز کرده است و قصد دارد این کار را با Albemarle قبل از پایان قراردادش در سال 2043 انجام دهد.

اما جوامع محلی که در اطراف نمکزارها زندگی می‌کنند، که زمانی به شدت تحت یک شورای منطقه‌ای قرار می‌گرفتند، بدبین هستند و کار کردن با آنها سخت‌تر است، برخی از رهبران جامعه خواستار انتقال سود بیشتر به سمت آنها هستند، در حالی که برخی دیگر به شدت با هرگونه استخراج جدید لیتیوم در زمین های خود مخالف هستند.

فرانسیسکو مونداکا، مهندس عمران و رئیس واحد محیط زیست شورای بومی آتاکاما، گفت: ما در خشک‌ترین بیابان هستیم و مبادله آنچه در آب و پوشش گیاهی با باتری لیتیومی داریم، چیزی برای ما باقی نمی‌گذارد.

دولت شیلی شروع به فروش این لیتیوم می کند بدون اینکه از ما مردم بومی، مردمی که اینجا زندگی می کنند، صاحب خانه ها، مردم لیکن آنتای را بپرسد و این روش دولت شیلی در برخورد با جوامع بومی هرگز تغییر نمی کند.

زمانی که آنها می خواهند عملیات معدنی جدیدی را نصب کنند، کریستیان اسپیندولا، یک افسر امنیتی توکونائو در آپارتمان تارا، به رویترز گفت که این اقدام را غیر مسئولانه و ادامه سیاست قبلی خواند.

از سال 2017، Albemarle Corp هر سال 3.5 درصد از فروش خود را به شورای بومی آتاکاما داده است که به طور مساوی بین 18 انجمن عضو تقسیم شده است، آلونسو باروس وکیل این شورا، به رویترز گفت: مجموعه‌هایی با ده نفر وجود دارند که 2 میلیون دلار دریافت می‌کنند و جوامعی با 3000 دلار دریافت می‌کنند.

اکنون برخی از جوامع قصد دارند با دور زدن شورا به طور انفرادی مذاکراتی را با دولت انجام دهند، SQM قبلاً این مدل را اتخاذ کرده است و معاملات فردی را با جوامع نزدیک به عملیات خود انجام می دهد.

اختلالات توسط جوامع محلی به طور فزاینده ای در بخش انرژی آمریکای لاتین رایج می شود، ماه گذشته شرکت نفت دولتی اکوادور، پترو اکوادور، در پی اعتراضات جامعه بومی کیچوا، فورس ماژور را در سه بلوک نفتی اعلام کرد، این سه بلوک 142000 بشکه معادل نفت تولید می کردند قبل از اینکه تولید پس از این اختلال به حدود 122500 بشکه کاهش یابد.

پترواکودور حدود 362000 بشکه نفت خام در روز تولید می کند.

جامعه پترو اکوادور را به نقض قراردادها متهم کرده است، اگرچه این شرکت می گوید که آماده گفت و گو است.

این یک ضربه دیگر به بخش نفت و گاز اکوادور است، سال گذشته فرناندو سانتوس وزیر انرژی اکوادور فاش کرد که واردات سوخت اکنون برای اولین بار در بیش از 50 سال گذشته از صادرات پیشی گرفته است.

صادرات نفت خام و نفت کوره اکوادور در شش ماهه اول سال 2023 به 2.9 میلیارد دلار رسید که 100 میلیون دلار کمتر از واردات بود و از زمانی که این کشور صادرات نفت را در سال 1972 آغاز کرد، این اولین باری است که واردات سوخت اکوادور از صادرات پیشی گرفته است.

حفاری برای نفت بیشتر به طور فزاینده ای دشوار می شود، سال گذشته اکوادوری‌ها به حفاری برای نفت در پارک ملی یاسونی، محل سکونت تاگاری‌ها و تارومنانی‌ها که در انزوا زندگی می‌کنند، رأی منفی دادند.

یاسونی که در سال 1989 توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره جهانی تعیین شد، مساحتی بیش از 1 میلیون هکتار (2.5 میلیون هکتار) دارد و 610 گونه پرنده، 121 گونه خزنده و 139 گونه دوزیست را در خود جای داده است.

رئیس جمهور اکوادور گیلرمو لاسو، به شدت در تلاش برای حمایت از حفاری نفت در یاسونی در تلاش برای تقویت صادرات نفت این کشور است.

توقف تولید بزرگترین معدن لیتیوم جهان
رفراندوم سال گذشته به این معنی است که پترو اکوادور باید به جای دیگری نگاه کند، اس اند پی گلوبال پیش بینی کرده است که تولید نفت خام اکوادور قبل از کاهش تدریجی، اندکی به 510000 بشکه در روز در سال جاری افزایش خواهد یافت.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

برخی از رهبران بومی آماده حمایت از استخراج لیتیوم با قیمت منصفانه هستند.

Image