قیمت نفت

نفت خام

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۸ سنت معادل ۰.۲۲ درصد افزایش به ۸۲ دلار و ۵۸ سنت رسید.

قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در روز سه‌شنبه به دنبال بالا گرفتن تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه و تشدید نگرانی در مورد عرضه سوخت، افزایش یافته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 18 سنت معادل 0.22 افزایش به 82 دلار و 58 سنت رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 25 سنت معادل 0.33 درصد افزایش 77 دلار و 3 سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی بیش از یک دلار در روز دوشنبه به دنبال بدتر شدن بحران مسکن در چین و تاثیر آن بر تقاضا کاهش قیمت داشتند.

تحلیلگران عقیده دارند افزایش نگرانی‌ها در مورد عرضه نفت همچنان بازار را در شرایط بی‌ثبات نگه می‌دارد و واشنگتن به دنبال حمله به نیروهایش در اردن و کشته شدن چند تن، قول داده تمام اقدامات لازم را برای حمایت از آنها انجام دهد.

تحلیلگران می‌گویند اگر درگیری بین آمریکا و ایران افزایش یافته و به یک رویارویی مستقیم بینجامد، عرضه نفت این کشور با تشدید تحریم‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

ایران بین 1.2 تا 1.6 میلیون بشکه در روز نفت خام در 2023 صادر کرده که 1 تا 1.5 درصد از عرضه نفت دنیا را تشکیل می‌دهد.

به علاوه، حمله یمن به نفتکش ترافیگورا در دریای سرخ نگرانی در مورد مختل شدن عرضه را افزایش داده است، خطر درگیر شدن بیشتر آمریکا هم رو به افزایش است.

افزایش قیمت نفت همچنین در آستانه تصمیم‌گیری فدرال رزرو آمریکا در مورد نرخ بهره در اجلاس دو روزه کمیته بازار آزاد فدرال صورت گرفته است.

قیمت نفت
پاسخ ایران به افزایش تنش‌های آمریکا مسیر بازارهای نفت را مشخص می‌کند و بیشترین نگرانی در مورد تهدید ایران برای بستن تنگه هرمز وجود دارد، 15 تا 20 درصد از عرضه نفت دنیا از این آبراه صورت می‌گیرد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

انتظار می‌رود سیاستگذاران آمریکا نرخ بهره را در اجلاس آتی ثابت - فدرال رزرو آمریکا - نگه دارند.

Image