خودروهای برقی پلاگین هیبریدی

خودروی برقی

خودروهای برقی هیبریدی پلاگین (PHEV) از باتری ها برای تامین انرژی موتور الکتریکی و سوخت دیگری مانند بنزین برای تامین انرژی موتور احتراق داخلی (ICE) استفاده می کنند.

باتری های PHEV را می توان با استفاده از پریز دیواری یا تجهیزات شارژ، توسط ICE یا از طریق ترمز احیا کننده شارژ کرد.

خودرو معمولاً تا زمانی که باتری تقریباً تمام شود با برق کار می کند و سپس خودرو به طور خودکار برای استفاده از ICE تغییر حالت می دهد.

اجزای اصلی یک خودروی برقی هیبریدی پلاگین

 • باتری (کمکی): در یک وسیله نقلیه الکتریکی، باتری کمکی کم ولتاژ برق را برای روشن کردن خودرو قبل از درگیر شدن باتری کششی فراهم می کند و همچنین لوازم جانبی خودرو را تامین می کند.

 • پورت شارژ: درگاه شارژ به وسیله نقلیه اجازه می دهد تا به منبع تغذیه خارجی متصل شود تا بسته باتری کششی را شارژ کند.

 • مبدل DC/DC: این دستگاه برق DC ولتاژ بالاتر را از بسته باتری کششی به برق DC با ولتاژ پایین مورد نیاز برای راه اندازی لوازم جانبی خودرو و شارژ مجدد باتری کمکی تبدیل می کند.

 • ژنراتور الکتریکی: در هنگام ترمزگیری از چرخ های چرخان برق تولید می کند و آن انرژی را به بسته باتری کششی منتقل می کند، برخی از وسایل نقلیه از ژنراتورهای موتور استفاده می کنند که هم عملکرد محرک و هم عملیات بازسازی را انجام می دهند.

 • موتور کششی الکتریکی: این موتور با استفاده از نیروی پک باتری کششی، چرخ های خودرو را به حرکت در می آورد، برخی از وسایل نقلیه از ژنراتورهای موتور استفاده می کنند که هم عملکرد محرک و هم عملیات بازسازی را انجام می دهند.

 • سیستم اگزوز: سیستم اگزوز گازهای خروجی از موتور را از طریق لوله اگزوز به بیرون هدایت می کند. یک کاتالیزور سه طرفه برای کاهش انتشار گازهای خروجی موتور در سیستم اگزوز طراحی شده است.

 • پرکننده سوخت: یک نازل از یک توزیع کننده سوخت به مخزن خودرو متصل می شود تا باک را پر کند.

 • مخزن سوخت (بنزین): این مخزن بنزین را در داخل وسیله نقلیه تا زمانی که مورد نیاز موتور باشد ذخیره می کند.

 • موتور احتراق داخلی (با جرقه اشتعال): در این پیکربندی، سوخت به منیفولد ورودی یا محفظه احتراق تزریق می‌شود، جایی که با هوا ترکیب می‌شود و مخلوط هوا/سوخت توسط جرقه شمع مشتعل می‌شود.

 • شارژر داخلی: الکتریسیته AC ورودی که از طریق درگاه شارژ تامین می شود را می گیرد و برای شارژ باتری کششی به برق DC تبدیل می کند. همچنین با تجهیزات شارژ ارتباط برقرار می کند و ویژگی های باتری مانند ولتاژ، جریان، دما و وضعیت شارژ را در حین شارژ کردن بسته نظارت می کند.

 • کنترل کننده الکترونیک قدرت: این واحد جریان انرژی الکتریکی تحویل شده توسط باتری کششی را مدیریت می کند و سرعت موتور کشش الکتریکی و گشتاور تولیدی آن را کنترل می کند.

 • سیستم حرارتی (خنک کننده): این سیستم محدوده دمای عملیاتی مناسب موتور، موتور الکتریکی، الکترونیک قدرت و سایر اجزا را حفظ می کند.

 • بسته باتری کششی: برق را برای استفاده توسط موتور کشش الکتریکی ذخیره می کند.

 • گیربکس: گیربکس نیروی مکانیکی را از موتور و/یا موتور کشش الکتریکی برای به حرکت درآوردن چرخ ها منتقل می کند.

خودروهای برقی پلاگین هیبریدی
خودروهای برقی هیبریدی پلاگین (PHEV) از باتری‌ها برای تامین انرژی موتور الکتریکی و همچنین از سوخت دیگری مانند بنزین یا گازوئیل برای تامین انرژی موتور احتراق داخلی یا سایر منابع محرکه استفاده می‌کنند. PHEV ها می توانند باتری های خود را از طریق تجهیزات شارژ و ترمز احیا کننده شارژ کنند، استفاده از الکتریسیته از شبکه برای راه‌اندازی خودرو تا حدی یا تمام وقت، هزینه‌های عملیاتی و مصرف سوخت را نسبت به وسایل نقلیه معمولی کاهش می‌دهد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

PHEV ها معمولاً دارای بسته باتری های بزرگ تری نسبت به خودروهای الکتریکی هیبریدی هستند و این امر باعث می شود تا مسافت های متوسط را فقط با استفاده از برق (حدود 15 تا 60 مایل بیشتر در مدل های فعلی) رانندگی کنید که معمولاً به عنوان برد الکتریکی خودرو از آن یاد می شود.

Image