قیمت نفت خام

نفت خام

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲ سنت معادل ۰.۰۳ درصد کاهش به ۷۷ دلار و ۱۸ سنت رسید.

نفت در شرایطی در روز چهارشنبه معامله می‌شود که بازارها در حال بررسی تاثیر کاهش تولید ائتلاف اوپک پلاس بر عرضه هستند و نگرانی در مورد ضعف تقاضا در چین افزایش یافته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 2 سنت معادل 0.03 درصد کاهش به 77 دلار و 18 سنت رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 6 سنت معادل 0.08 درصد کاهش 72 دلار و 26 سنت معامله می‌شود.

قیمت هر دوی این شاخص‌های نفتی در روز گذشته به پایین‌ترین رقم از 6 ژوئیه رسیده بود.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت و متحدانش از جمله روسیه در ائتلاف اوپک پلاس هفته گذشته توافق کردند تولید خود را 2.2 میلیون بشکه در روز در سه ماهه اول 2024 پایین بیاورند و این کاهش تولید شامل تمدید کاهش تولید داوطلبانه عربستان و روسیه هم می‌شود که روی هم به 1.3 میلیون بشکه در روز می‌رسد.

تحلیلگران عقیده دارند تنها خبر مثبت برای بازار نفت طی چند روز گذشته تاکید مقامات عربستان و روسیه بر تمدید کاهش تولید اوپک پلاس در صورت نیاز بازار بوده است و هیچ محرک مثبتی برای قیمت نفت در کوتاه مدت وجود ندارد.

اما نگرانی در مورد تاثیر جنگ بین حماس و رژیم صهیونیستی بر عرضه نفت تا حدی مانع کاهش بیش از حد قیمت آن می‌شود.

برخی تحلیلگران عقیده دارند قیمت نفت در حال حاضر وارد یک روند بدبینانه شده است و ذخایر نفتی در آمریکا افزایش یافته و قیمت نفت احتمالاً به زیر 70 دلار در هر بشکه می‌رسد.

آژانس اعتبارسنجی مودیز در روز سه شنبه رتبه اعتباری چین را از حالت ثبات تا سطح منفی پایین آورد و دلیل آن را رشد ضعیف اقتصاد این کشور و مشکلات بخش مسکن اعلام کرد.

چین اطلاعات ابتدایی مربوط به واردات نفت خام را در روز پنجشنبه منتشر می‌کند.

قیمت نفت خام
نگرانی در مورد سلامت اقتصاد چین که می‌تواند تقاضا برای سوخت را در دومین مصرف کننده بزرگ نفت دنیا محدود کند، بر قیمت نفت تاثیر می‌گذارد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

از طرف دیگر موسسه نفت آمریکا اعلام کرد ذخایر نفت و سوخت این کشور در هفته منتهی به اول دسامبر افزایش یافته است.

Image