استفاده سوخت های فسیلی ظرف دو سال به اوج خود می رسد

سوخت فسیلی

ریستاد انرژی به این نتیجه رسیده که انتشار جهانی CO2 در سال 2025 به حدود 39 گیگا تن در سال خواهد رسید و دنیا شاهد اوج استفاده از سوخت های فسیلی و انتشار گازهای گلخانه ای در سال 2025 خاوهد بود.

کربن بریف می گوید انتشار گاز دی اکسید کربن چین از اوایل سال 2024 شروع به کاهش می کند.

در طول چند سال گذشته در حول و حوش زمانی که تقاضای جهانی نفت به بالاترین حد خود قبل از ورود به کاهش پایانی می‌رسد، سر و صدای زیادی به راه افتاده است و برخی از آژانس‌های انرژی نزولی مانند آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی کرده‌اند که نقطه اوج نزدیک است، در حالی که آژانس‌های صعودی‌تر مانند EIA می‌گویند که این نقطه چند دهه است.

در واقع انتظار می‌رود که اوج تقاضای نفت در زمان برگزاری COP28 در امارات متحده عربی از 30 نوامبر تا 12 دسامبر 2023، نقطه اختلاف باشد و انتقال انرژی در تلاش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برای جلوگیری از سناریوهای وخیم تغییرات آب و هوایی به ثمر نشسته است.

خوب، چندین متخصص انرژی و آب و هوا در این مورد نظر داده اند، و پیش آگهی برای علاقه مندان به انرژی پاک خوب است. شرکت مشاوره انرژی نروژی ریستاد انرژی می گوید که جهان به نقطه عطف انتشار دی اکسید کربن سوخت فسیلی (CO2) بسیار نزدیک است و این شرکت پیش بینی کرده است که انتشار گازهای گلخانه ای تنها در دو سال آینده به اوج خود خواهد رسید.

بر اساس گزارش ریستاد، انتشار جهانی CO2 در سال 2025 به حدود 39 گیگا تن در سال (Gtpa) می رسد، قبل از اینکه با خط سیر فعلی جهانی از سیاست ها، پروژه ها، روندهای صنعت و پیشرفت های تکنولوژی مورد انتظار اعلام شده، کاهش ثابت سالانه را تجربه کند.

این شرکت خاطرنشان می‌کند که انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال 2022 پس از اینکه بسیاری از کشورها اهداف آب و هوایی خود را کنار گذاشتند و به سوخت‌های کربن فشرده‌تر به عنوان راه‌حل کوتاه‌مدت برای بحران‌های امنیت انرژی خود پس از تهاجم روسیه به اوکراین روی آوردند، به رکورد بالایی رسید.

بر اساس گزارشی از بنیاد تحقیقات آبزرور، اختلالات عرضه انرژی ناشی از جنگ روسیه با اوکراین، قیمت LNG را حتی بیشتر کرد و زغال سنگ را به عنوان تنها گزینه برای برق قابل ارسال و مقرون به صرفه در بیشتر اروپا، از جمله بازارهای سخت اروپای غربی و شمالی، باقی گذاشت.

آمریکا که سیاست های صریحی برای حذف تدریجی زغال سنگ دارد.

به طور ناگهانی معادن زغال سنگ و نیروگاه‌هایی که 10 سال پیش تعطیل شدند، دوباره زنده شدند، چیزی که ناظران صنعت آن را «بهار» نیروگاه‌های زغال‌سنگ آلمان نامیدند. با توجه به اینکه هدف آلمان حذف تدریجی برق تولید شده از زغال سنگ تا سال 2038 بود، این یک چرخش بزرگ بود.

سایر کشورهای اروپایی مانند اتریش، لهستان، هلند و یونان نیز کارخانه های زغال سنگ خود را مجددا راه اندازی کردند.

خوشبختانه، فشار گسترده‌تر به سمت انرژی پاک همچنان زنده و سالم باقی می‌ماند، حتی با وجود اینکه سوخت‌های فسیلی برای دهه‌ها منبع اصلی انرژی اولیه در جهان باقی می‌مانند. بر اساس تجزیه و تحلیل ریستاد، انتشار مستقیم CO2 از تولید برق و گرما در سال جاری به اوج خود خواهد رسید.

اگرچه این کاهش در ابتدا حداقل خواهد بود، اما انتظار می‌رود که در سال‌های آینده شتاب بیشتری بگیرد و تا سال 2025 به محرک قابل‌توجهی برای کاهش کل انتشار CO2 از همه بخش‌ها تبدیل شود.

اوج انتشار CO2 سوخت های فسیلی در دو سال آینده یک دستاورد جهانی برجسته است که با توجه به موانع فعلی زنجیره تامین و تمرکز بالای امنیت انرژی، استثنایی است. اگر صنعت بتواند این شتاب را حفظ کند، گرمایش جهانی کمتر از 2 درجه سانتیگراد در دسترس است.

انتشار گازهای گلخانه ای چین وارد مرحله کاهش می شود

خوشبینی ریستاد در مورد تغییرات آب و هوایی منحصر به فرد نیست. کربن بریف گزارش داده است که شهرهای چین احتمالاً به این زودی از هوای پاکی که در طول قرنطینه های مرتبط با کووید در این کشور داشتند لذت نخواهند برد، زیرا انتشار گازهای گلخانه ای از پایین ترین حد کووید در حال افزایش است.

با این حال Carbon Brief می‌گوید انتشار گاز دی‌اکسید کربن در چین از اوایل سال 2024 شروع به کاهش می‌کند و به لطف رشد در نصب منابع جدید انرژی کم کربن، ممکن است با کاهش ساختاری مواجه شود.

این وب‌سایت مستقر در بریتانیا می‌گوید در صورتی که منافع زغال سنگ مانع از گسترش ظرفیت بادی و خورشیدی این کشور نشود، رشد انرژی با کربن پایین برای پوشش تقاضای فزاینده برق چین پس از سال 2024 کافی خواهد بود.

در همین حال، اندیشکده اقلیم Ember پیش‌بینی کرده است که انتشار گازهای گلخانه‌ای از بخش برق جهانی ممکن است در سال جاری به اوج خود برسد، تا حد زیادی به لطف افزایش انرژی بادی و خورشیدی.

اما عامل اصلی اینجاست: Ember می‌گوید که رشد انرژی‌های تجدیدپذیر آنقدر سریع بوده است که نزدیک به رسیدن به نوار بالای تعیین‌شده برای سیاره برای رسیدن به مسیر 1.5 درجه سانتیگراد است.

Ember فاش کرده است که انرژی بادی و خورشیدی در مجموع 14.3 درصد از برق جهان را افزایش داده است که نسبت به سال گذشته 12.8 درصد افزایش یافته است.

اما همه آنقدر خوش بین نیستند. به گفته سازمان ملل، انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030 تنها 2 درصد کمتر از سطح سال 2019 خواهد بود، سطحی که برای جلوگیری از بدترین تأثیرات گرمایش جهانی به اندازه کافی نزدیک نیست.

سازمان ملل می گوید انتشار جهانی باید 43 درصد نسبت به سطح سال 2019 کاهش یابد تا جهان در محدوده هدف 1.5 درجه سانتیگراد پیش بینی شده در توافقنامه پاریس بماند.

استفاده سوخت های فسیلی ظرف دو سال به اوج خود می رسد
آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت: جاه طلبی جهانی در سال گذشته راکد بود و برنامه‌های ملی آب و هوا به طرز چشمگیری با علم ناهماهنگ هستند و شکاف بین نیاز و عمل، بیش از هر زمان دیگری تهدیدکننده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

برای مدتی محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای (و به سختی) یکی از اولویت‌های اصلی اروپای دچار کمبود انرژی بود.

Image