تشدید تنش ها در خاورمیانه و گمانه زنی درباره نفت 110 دلاری

نفت خام

با تشدید تنش در خاورمیانه معامله گران درباره نفت 110 دلاری گمانه زنی می کنند، معامله‌گران در حال خرید نفت خام برنت هستند و شرط می‌بندند که قیمت نفت تا پایان مارس و آوریل به 110 دلار در هر بشکه خواهد رسید و خریدها معادل حدود 30 میلیون بشکه خواهد بود.

در حالی که قیمت نفت برای هفته‌ها تلاش می‌کرد تا به بالای 80 دلار در هر بشکه برسد، برخی از معامله‌گران روی قیمت نفت تا 110 دلار در هر بشکه در اوایل بهار شرط‌بندی کرده‌اند، به نظر می رسد برخی از سفته بازان روی تشدید شدید درگیری در خاورمیانه در ماه های آینده شرط بندی می کنند، با توجه به این واقعیت که تحلیلگران و فاندامنتال ها بازار متعادل یا بازاری با مازاد جزئی را در اوایل سال جاری پیشنهاد می کنند.

بلومبرگ با استناد به داده‌های صرافی‌ها و کارگزاران گزارش می‌دهد که اسپرد اختیار خرید 110 دلار/130 دلار در نفت برنت برای ماه‌های می و ژوئن، شرط‌هایی معادل حدود 30 میلیون بشکه را جذب کرده است.

اگر قیمت نفت تا پایان ماه مارس و پایان آوریل، زمانی که قراردادهای اختیار معامله ماه می و ژوئن منقضی می‌شود، به 110 دلار در هر بشکه برسد، خریداران این اسپرد خاص سود خواهند برد.

جدا از تشدید گسترده جنگ در خاورمیانه برای درگیر کردن سایر کشورها و تهدید مستقیم عرضه نفت خام، تحلیلگران در حال حاضر نمی‌دانند که چگونه قیمت نفت در نیمه اول سال به بالای 100 دلار در هر بشکه می‌رسد.

تنش‌ها در دریای سرخ بالاست زیرا حوثی وابسته به ایران روز چهارشنبه یکی از بزرگترین رگبار پهپادها و موشک‌های خود را که کشتی‌ها را در دریای سرخ هدف قرار می‌داد از یمن شلیک کردند.

کشتی‌های جنگی نیروی دریایی ایالات متحده و بریتانیا پهپادها و موشک‌ها را در حالی که به دنبال حفاظت از محموله‌ها و کشتی‌های نفت خام در خطوط دریایی حیاتی خاورمیانه از جمله کانال سوئز و تنگه باب المندب هستند، سرنگون کردند.

ایالات متحده به دنبال تنش‌زدایی است، اما جرقه‌هایی ممکن است در نزدیکی برخی از مهم‌ترین مسیرهای تجاری دریایی در هر لحظه موجب انفجار شوند.

با این حال تحلیلگران و فعالان بازار تا کنون تا حد زیادی بر این باور بوده اند که تشدید شدید تنش بعید است، همانطور که قیمت نفت و موقعیت سفته بازان در هفته های اخیر نشان می دهد.

صندوق های تامینی و سایر مدیران پرتفوی آخرین هفته سال 2023 را با بیشترین موقعیت های نزولی جدید در قراردادهای آتی و اختیار معامله از ماه مارس و دومین جهش بزرگ در اضافه شدن سهام کوتاه هفتگی از سال 2017 به پایان رساندند.

ING اعلام کرد در روز سه‌شنبه، برنت نزدیک به 2 درصد افزایش یافت و رکود در نرخ سریع زمان برنت نیز افزایش یافت.

تحلیلگران گفتند: با این حال در حال حاضر قیمت ثابت به طور ثابت زیر 80 دلار آمریکا در هر بشکه باقی می‌ماند و با توجه به اینکه انتظار می‌رود تعادل نسبتاً در نیمه دوم سال 24 راحت باشد، افزایش قابل توجهی احتمالاً محدود است.

با جلوگیری از تشدید ژئوپلیتیکی بزرگ که منجر به قطع عرضه بزرگ شود - که نمی توان آن را تخفیف داد - بعید است قیمت نفت در سال 2024 به 100 دلار در هر بشکه برسد زیرا تولید و صادرات نفت آمریکا سریعتر و بالاتر از حد انتظار افزایش می یابد و احساسات بازار در مورد تقاضا ضعیف است. (به خصوص برای نیمه اول سال 2024)

بر اساس نظرسنجی ماهانه رویترز در پایان دسامبر، که در آن تحلیلگران پیش بینی های خود را برای سال 2024 کاهش دادند، نشان می دهد که رشد ضعیف اقتصاد جهانی رشد تقاضای نفت در سال 2024 را کاهش می دهد و میانگین قیمت نفت خام WTI آمریکا را زیر 80 دلار در هر بشکه نگه می دارد. (پیش بینی های ماه قبل)

انتظار می‌رود قیمت نفت برنت در سال جاری به‌طور متوسط 82.56 دلار در هر بشکه باشد که کمتر از پیش‌بینی اجماع 84.43 دلاری در نظرسنجی نوامبر است.

در نظرسنجی رویترز در دسامبر، تنها یکی از 34 شرکت کننده گفت که انتظار دارند میانگین قیمت نفت برنت در سال 2024 بالاتر از 90 دلار در هر بشکه باشد.

تشدید تنش ها در خاورمیانه و گمانه زنی درباره نفت 110 دلاری
تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، به‌ویژه شامل حوثی - وابسته به ایران - محور این گمانه‌زنی است، هرچند تحلیل‌گران عمدتاً بر این باورند که تشدید شدید تنش‌ها بعید است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

عوامل بنیادی فعلی بازار و پیش‌بینی‌های تحلیلگران حاکی از تعادل یا مازاد بازار نفت است که احتمال چنین افزایش شدید قیمت را مورد تردید قرار می‌دهد.

Image