بخش خودروهای برقی چین تا سال 2060 به خودکفایی می رسد

خودروی برقی

دانشمندان دانشگاه مونستر پیش‌بینی کرده‌اند که چین از سال 2059 به بعد می‌تواند از بازیافت برای تامین کامل تقاضای لیتیوم باتری استفاده کند.

در ماه آگوست، گروه محیط‌زیست صلح سبز فاش کرد که چین تنها در نیمه اول سال 2023 بیش از 50 گیگاوات انرژی زغال‌سنگ جدید را تصویب کرده است و به ساخت نیروگاه‌های زغال‌سنگ با رکوردی بی‌سابقه ادامه می‌دهد.

چین نزدیک به نیمی از زغال سنگ جهان را مصرف می کند و به عنوان بزرگترین واردکننده نفت در جهان شناخته می شود.

بنابراین تا حدودی طعنه آمیز است که چین نیز به عنوان رهبر مسلم جهانی در انرژی پاک ظاهر شده است: چین 546 میلیارد دلار یا تقریباً نیمی از 1.1 تریلیون دلاری را که در سال 2022 به این بخش سرازیر شد، به خود اختصاص داد.

بخش EV چین سر و شانه بالاتر از همتایان خود قرار دارد. در سال 2022 نزدیک به 6 میلیون خودروی برقی در چین فروخته شد که برای بیش از 25 درصد از تمام وسایل نقلیه جدید خوب است در حالی که تنها 8.6 درصد در کل اتحادیه اروپا است.

تنها نروژ درصد بیشتری از خودروهای برقی را نسبت به چین با 80 درصد به فروش می رساند، اگرچه چین از نروژ 43:1 فروش بیشتری دارد. از 850000 خودروی برقی که اتحادیه اروپا در سال گذشته وارد کرد، بیش از نیمی از چین به لطف توانایی این کشور در تولید خودروهای باکیفیت با قیمت هایی که غرب فقط می تواند رویای آن را داشته باشد، وارد شده است.

به عنوان مثال MG4، هاچ بک تمام برقی محبوب که در سال 2022 در بریتانیا عرضه شد، توسط بزرگترین خودروساز چین، SAIC ساخته شده است که در ماه مه، آلیانز هشدار داد که خودروهای برقی ساخت چین ممکن است تا سال 2030 سالانه 7 میلیارد یورو (6 میلیارد پوند) برای خودروسازان اروپایی ضرر داشته باشند.

با توجه به این پس‌زمینه، جای تعجب نیست که محققان پیش‌بینی کرده‌اند که چین در دهه‌های آینده در رقابت برای بازیافت باتری‌های برقی پیشرو خواهد بود.

دانشمندان دانشگاه مونستر پیش‌بینی کرده‌اند که چین می‌تواند از سال 2059 به بعد، حداقل یک دهه جلوتر از ایالات متحده و متحدان غربی‌اش، از بازیافت برای تامین کامل تقاضای لیتیوم باتری استفاده کند.

محققان پیش‌بینی کرده‌اند که چین می‌تواند به ترتیب پس از سال‌های 2045 و 2046 تقاضای خود برای کبالت و نیکل را از طریق بازیافت تامین کند و برای رسیدن به این نتیجه‌گیری، تیم از داده‌های پیش‌بینی‌های بازار و کار تحقیقاتی فعلی در مورد پیشرفت‌ها در تولید باتری، فروش و تقاضای مرتبط با مواد خام استفاده کرد.

دانشجوی دکترا می‌گوید: تقاضای مواد خام را می‌توان با بازیافت در نتیجه کاهش اندازه باتری و اجتناب از به اصطلاح عمر دوم برای باتری‌ها، به عنوان مثال به عنوان واحدهای ذخیره ثابت برای انرژی خورشیدی، خیلی زودتر برآورده کرد. و جانیس وسلکمپر نویسنده مسئول این مطالعه گفته است.

چین در حال حاضر خانه برخی از پیشرفته‌ترین کارخانه‌های تولید باتری EV در جهان است، شرکت EV مستقر در شنژن BYD به طور گسترده به عنوان بزرگترین داستان موفقیت EV در چین در نظر گرفته می شود.

این شرکت در اواسط دهه 1990 به عنوان یک تولید کننده گوشی های هوشمند قبل از روی آوردن به خودروهای برقی راه اندازی کرد، جایی که دانش باتری پیشرفته خود را برای ساخت باتری هایی با کیفیت بالا و در عین حال مقرون به صرفه به کار می برد.

پیشرفته ترین باتری خودرو در جهان به دلیل داشتن برخی از سریع ترین زمان های شارژ، Blade است که توسط BYD ساخته شده است.

سازندگان برتر خودروهای برقی از جمله Tesla Inc و Toyota Motors در برخی از مدل های خود از باتری های تیغه ای استفاده می کنند.

موفقیت بزرگ BYD ناشی از زنجیره تامین بسیار یکپارچه آن، از جمله کنترل استخراج مواد معدنی حیاتی برای تولید باتری است. BYD روابط نزدیکی با ده ها معدنچی و شرکت پردازش ایجاد کرده است.

در ماه آوریل این شرکت قراردادی با شیلی برای ساخت یک کارخانه کاتد لیتیوم 290 میلیون دلاری در این کشور غنی از مواد معدنی آمریکای جنوبی منعقد کرد.

UBS پیش بینی کرده است که معادن تحت کنترل چین تا سال 2025 تقریباً یک سوم عرضه جهانی لیتیوم را تولید خواهند کرد.

این نوآوری برای BYD به سود سپر تبدیل شده است: این شرکت رشد سود 225 درصدی را برای نیمه دوم سال جاری پیش بینی کرده است که برای 10.5 میلیارد یوان خوب است.

بازیافت باتری در ایالات متحده

قانون کاهش تورم (IRA) اعتبار مالیاتی فدرال تا 7500 دلار برای خودروهای برقی جدید فراهم می‌کند، اما به شرطی که باتری‌ها باید مقررات جدیدی را با هدف تقویت زنجیره تامین داخلی رعایت کنند.

یکی از مقررات این است که تا سال 2027، 80 درصد از ارزش مواد معدنی حیاتی در باتری EV باید در آمریکای شمالی یا در کشورهای دارای قرارداد تجارت آزاد با ایالات متحده استخراج، پردازش یا بازیافت شود.

از سال 2024 خودروهای برقی که حاوی اجزای باتری یا مواد معدنی به اصطلاح نهادهای خارجی نگران کننده از جمله چین هستند، واجد شرایط دریافت اعتبار خودروی پاک نخواهند بود، که به تولیدکنندگان محلی انگیزه قدرتمندی برای بازیافت باتری‌های تولید شده محلی می‌دهد.

در حال حاضر، کارخانه‌های بازیافت باتری‌های برقی در ایالات متحده عمدتاً در مناطقی ساخته می‌شوند که محل‌های تولید باتری‌های یونی و لیتیومی در حال حاضر در آن قرار دارند، بنابراین اکوسیستمی ایجاد می‌کنند که در آن مواد بازیافتی می‌توانند به راحتی به خطوط تولید EV بازگردانده شوند.

ایالات متحده در حال حاضر ظرفیت بازیافت حداقل 105150 تن مواد معدنی باتری را در سال دارد که برای تولید 220300 باتری خودروی الکتریکی در سال یا حدود یک پنجم خودروهای الکتریکی فروخته شده در این کشور در سال 2023 کافی است.

بخش خودروهای برقی چین تا سال 2060 به خودکفایی می رسد
در سال 2022 نزدیک به 6 میلیون خودروی برقی در چین فروخته شد که برای بیش از 25 درصد از تمام وسایل نقلیه جدید خوب است در حالی که تنها 8.6 درصد در کل اتحادیه اروپا است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

محققان پیش‌بینی کرده‌اند که چین در دهه‌های آینده در رقابت برای بازیافت باتری خودروهای الکتریکی پیشرو خواهد بود.

Image