توسعه انرژی های تجدیدپذیر چین و کاهش گازهای گلخانه ای

انرژی تجدیدپذیر

تغییر چین به سمت انرژی های تجدیدپذیر می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را زودتر از حد انتظار کاهش دهد.

این کشور قبلاً به اهداف سال 2023 خود برای ظرفیت انرژی خورشیدی و بادی دست یافته است که نشان دهنده تعهد قوی به کاهش اتکا به سوخت های فسیلی است.

تغییر در تقاضا و سرمایه گذاری های قابل توجه در بخش انرژی سبز در دهه گذشته می تواند منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای چین از اوایل سال آینده شود. چین یک نیروگاه انرژی تجدیدپذیر است که انتظار می رود نه تنها در آسیا بلکه در جهان در زمینه انرژی سبز، استخراج فلزات و مواد معدنی و فناوری پاک پیشرو باشد.

به لطف سال‌ها سرمایه‌گذاری و سیاست‌های مطلوب دولت، چین در نهایت با تبدیل شدن به یک رهبر بازار جهانی و تغییر چهره صنعت انرژی خود برای پاسخگویی به تقاضای آتی به شیوه‌ای سبزتر، نتایج را درو می‌کند.

گزارش اخیر Carbon Brief نشان می دهد که انتشار کربن در چین می تواند در سال جاری به اوج خود برسد قبل از اینکه از سال آینده روند نزولی داشته باشد. چین همچنان آلوده‌کننده‌ترین کشور جهان است و پس از سه سال محدودیت‌های کووید، به سرعت به این جایگاه بازگشت.

با این وجود چین در دهه گذشته بسیار بیشتر از سایر کشورها در انرژی سبز و فناوری های پاک سرمایه گذاری کرده است و چشم انداز انتشار گازهای گلخانه ای خود را برای سال های آینده تغییر داده است. افزایش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر چین از اهداف و انتظارات دولت فراتر رفته است تا این کشور در سال های آینده در جایگاه پیشرو برای تولید انرژی سبز قرار گیرد.

اهداف چین برای تاسیسات خورشیدی و بادی در سال 2023 با اضافه شدن 210 گیگاوات ظرفیت انرژی خورشیدی تا سپتامبر محقق شد که این دو برابر ایالات متحده و چهار برابر چیزی است که چین در سال 2020 اضافه کرده است.

افزایش انرژی بادی آن در سال 2023 تاکنون 70 گیگاوات بوده است و این کشور قصد دارد تا پایان سال 7 گیگاوات برق آبی و 3 گیگاوات انرژی هسته ای اضافه کند. در همین حال، سهم بازار خودروهای الکتریکی (EVs) از هدف 20 درصدی دولت در سال 2025 پیشی گرفته است. انتظار می‌رود تسریع عرضه انرژی سبز در چین، تقاضا برای سوخت‌های فسیلی را از اوایل سال آینده کاهش دهد.

Lauri Myllyvirta تحلیلگر ارشد در مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک، گفت که افزایش ظرفیت انرژی سبز می تواند انتشار گازهای گلخانه ای را از سال 2024 کاهش دهد زیرا - برای اولین بار - سرعت گسترش انرژی کم کربن اکنون کافی است تا نه تنها برآورده شود بلکه از میانگین افزایش سالانه تقاضای برق چین در کل فراتر رود.

Myllyvirta افزود: اگر این سرعت حفظ شود یا تسریع شود، به این معنی است که تولید برق چین از سوخت‌های فسیلی وارد دوره‌ای از افت ساختاری خواهد شد - که این اولین دوره نیز خواهد بود و علاوه بر این،انحطاط ساختاری می‌تواند با وجود موج جدید مجوز ساخت و ساز زغال سنگ در کشور اتفاق بیفتد.

چین برای مدت طولانی تری نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر، حتی کشورهایی که به شدت برای گذار سبز جهانی تلاش می کنند، سرمایه گذاری زیادی در گسترش صنعت انرژی سبز انجام داده است، و این روندی است که قرار است ادامه یابد. در آوریل امسال، ظرفیت نصب شده بادی و خورشیدی چین به 820 گیگاوات رسید که 31 درصد از کل ظرفیت تولید برق نصب شده این کشور را شامل می شود.

این غول آسیایی برنامه های بزرگی برای گسترش بیشتر این ظرفیت و همچنین توسعه طیف گسترده ای از دیگر منابع انرژی سبز و فناوری های پاک برای تقویت امنیت انرژی خود، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تضمین رقابت پذیری خود در طیف وسیعی از زمینه ها دارد.

در ماه آوریل، سینوپک، شرکت نفت و شیمی چین، اعلام کرد که قصد دارد خط لوله ای برای انتقال هیدروژن از عملیات انرژی های تجدیدپذیر در شمال غربی چین به شهرهای شرق این کشور بسازد. انتظار می رود این خط لوله 400 کیلومتر طول داشته باشد و با ظرفیت اولیه 100000 تن در سال عملیات خود را آغاز کند.

در حالی که چین در حال حاضر خطوط لوله انتقال هیدروژن خاکستری – هیدروژن مشتق شده از سوخت های فسیلی را دارد، این اولین خط انتقال هیدروژن سبز از غرب به شرق خواهد بود. سینوپک در اوایل سال اعلام کرد که قصد دارد یک تاسیسات هیدروژن سبز در شهر اوردوس مغولستان داخلی با ظرفیت سالانه 30000 تن بسازد.

در سال 2021، سینوپک یک پروژه هیدروژن سبز را در کوقا در منطقه غربی سین کیانگ راه اندازی کرد. این طرح ها از اهداف دولت برای تولید 100000 تا 200000 هیدروژن سبز در سال برای سوخت 50000 خودروی پیل سوختی هیدروژنی تا سال 2025 حمایت می کند.

با این حال، مهم است که وابستگی مداوم چین به زغال سنگ را نادیده نگیریم.

خط لوله برای نیروگاه های زغال سنگ چین بسیار مهم است، علیرغم این واقعیت که رئیس جمهور چین شی جین پینگ در اجلاس سران رهبران درباره آب و هوا در آوریل 2021 متعهد شد پروژه های جدید تولید برق با سوخت زغال سنگ در چین را به شدت کنترل کند در دوره 2021 تا 2025. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات توسعه شورای ایالتی، انتظار می رود ظرفیت نیروی زغال سنگ در سال 2030 به 1370 گیگاوات برسد که نشان دهنده افزایش نسبت به 1141 گیگاوات در ژوئن سال جاری است.

تا ژوئن، 136 گیگاوات ظرفیت زغال سنگ در حال ساخت بود، 99 گیگاوات تصویب شده بود و از آن زمان تا کنون 25 گیگاوات دیگر نیز مجاز بوده است. برای رسیدن به اوج انتشار و کاهش، چین باید توسعه زغال سنگ برنامه ریزی شده خود را مهار کند و وابستگی خود را به جایگزین های تجدیدپذیر تغییر دهد.

در حالی که اتکای مداوم چین به زغال سنگ می‌تواند منجر به افزایش انتشار کربن، با اثرات مخرب بالقوه بر محیط‌زیست و سلامت شهروندان شود، خط لوله انرژی‌های تجدیدپذیر بلند پروازانه آن می‌تواند به کاهش وابستگی به زغال سنگ کمک کند.

اگرچه به نظر می رسد دولت چین در حمایت از پروژه های جدید زغال سنگ ثابت قدم است، اما اگر رشد ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر این کشور فراتر از انتظارات باشد، ممکن است نیاز به عملیات جدید زغال سنگ را کاهش دهد و منجر به کاهش ساختاری در انتشار CO2 چین شود.

توسعه انرژی های تجدیدپذیر چین و کاهش گازهای گلخانه ای
انتشار کربن چین به لطف سرمایه گذاری های عظیم در انرژی های تجدیدپذیر، ممکن است امسال با روند نزولی که از سال 2024 شروع می شود، به اوج (روند کاهشی) خود برسد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

علیرغم پروژه های بزرگ انرژی سبز چین، اتکای مداوم آن به زغال سنگ چالش هایی را برای دستیابی به اوج (کاهش) انتشار گازهای گلخانه ای ایجاد می کند و تغییر به سمت جایگزین های تجدیدپذیر را ضروری می کند.

Image