فروش نفت ایران 19 میلیارد دلار شد

نفت خام

اداره اطلاعات انرژی آمریکا از افزایش ۱۷ میلیارد دلاری درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۲ خبر داد و اعلام کرد ایران در ۵ ماهه نخست ۲۰۲۳ نیز ۱۹ میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کرده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور در گزارش جدید خود کل درآمد نفتی 13 عضو اوپک در 5 ماهه سال جاری میلادی را 293 میلیارد دلار اعلام کرده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین کل درآمد نفتی ایران در 5 ماهه نخست سال جاری میلادی را 19 میلیارد دلار برآورد کرده است، این رقم معادل 6.5 درصد از کل درآمد نفتی اوپک در این دوره بوده است.

ایران در میان اعضای اوپک از نظر درآمد نفتی در 5 ماهه 2023 در رتبه پنجم قرار داشته است، عربستان با 101 میلیارد دلار بیشترین درآمد نفتی را در این مدت داشته است، عراق و امارات هر کدام با 41 میلیارد دلار و کویت با 32 میلیارد دلار به ‌ترتیب در رتبه‌های دوم تا چهارم از این نظر قرار داشته‌اند.

درآمد نفتی سایر اعضای اوپک در این دوره عبارت است از: الجزایر 12 میلیارد دلار، آنگولا 13 میلیارد دلار، کنگو 3 میلیارد دلار، گینه استوایی 1 میلیارد دلار، گابن 2 میلیارد دلار، لیبی 12 میلیارد دلار، نیجریه 12 میلیارد دلار و ونزوئلا 4 میلیارد دلار.

افزایش 17 میلیارد دلاری درآمد نفتی ایران در 2022

بر اساس این گزارش ایران در سال میلادی گذشته 54 میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کرد و این رقم نسبت به سال قبل از آن 17 میلیارد دلار افزایش داشت. درآمد نفتی ایران در سال 2021 بالغ بر 37 میلیارد دلار اعلام شده بود.

فروش نفت ایران 19 میلیارد دلار شد
به دلیل افت قیمت نفت همه اعضای اوپک در سال 2023 با افت درآمد نفتی مواجه شده اند و بر همین اساس اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرده است درآمد نفتی اوپک در این سال به 681 میلیارد دلار و درآمد نفتی ایران به 46 میلیارد دلار کاهش یابد.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

درآمد نفتی اوپک نیز از 576 میلیارد دلار در سال 2021 به 888 میلیارد دلار در سال 2022 افزایش داشته است.

برچسب ها
Image