مذاکرات روسیه و ایران درباره تحریم های نفتی

نفت خام

مذاکرات روسیه و ایران درباره تحریم نفتی در بحبوحه کاهش قیمت‌ها شروع شده است، قیمت نفت اخیراً تضعیف شده و عمدتاً به دلیل داده‌های اقتصادی ضعیف از دو بازار بزرگ (چین و آمریکا) نفت است.

گفته می شود اوایل این هفته دانمارک در حال بررسی شروع بازرسی ها و بلوک های احتمالی نفتکش های روسی حامل نفت خام در آب های این کشور در آخرین تلاش اتحادیه اروپا برای اعمال سقف قیمتی بر صادرات نفت از روسیه است.

همچنین این هفته آموس هوخشتاین، مشاور امنیت انرژی کاخ سفید، به بلومبرگ گفت که دولت فدرال ایالات متحده قصد دارد حلقه تحریم ها را در اطراف ایران تنگ کند و صنعت نفت این کشور را از نزدیک هدف قرار دهد.

هوخشتاین گفت که هدف حذف حدود 1 میلیون بشکه در روز از صادرات نفت ایران بود، اما بدون ایجاد اختلال در قیمت ها.

قیمت نفت اخیراً تضعیف شده است، عمدتاً به دلیل داده‌های اقتصادی ضعیف از دو بازار بزرگ نفت - ایالات متحده و چین. این هم برای ایالات متحده و هم برای اتحادیه اروپا خوب است، اما صحبت در مورد تحریم های نفتی بیشتر و اجرای شبانه آنها فقط این را تغییر می دهد.

اگر منصفانه باشیم، یک روز پس از انتشار گزارش FT درباره دانمارک، منابع اتحادیه اروپا به رویترز گفتند که نفتکش‌های روسی در طرح بلوک برای اجرای بهتر سقف قیمت 60 دلاری که دولت‌های غربی فکر می‌کردند به این دوقلو دست می‌یابند، هدف نخواهند بود. انحصاری - هدف از ورود نفت روسیه به بازارهای جهانی و کاهش درآمدهای این کشور از این صادرات است.

در حقیقت، زمانی که قیمت‌های نفت به طور طبیعی پایین‌تر بود، اعمال این سقف آسان بود، از جمله اورال پرچمدار روسیه، اما زمانی که قیمت ها دوباره شروع به افزایش کردند، قیمت نفت روسیه نیز افزایش یافت.

برای ماه‌ها، معماران کلاهک این موضوع را نادیده می‌گرفتند تا اینکه در اوایل این ماه، FT به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت که تقریباً هیچ نفت روسیه در زیر سقف فروخته نمی‌شود.

همان مقام به FT گفت که این وضعیت اجازه ادامه پیدا نمی کند و اتحادیه اروپا می خواهد اعمال را تشدید کند. گزارش مربوط به برنامه های بازرسی و بلوک دانمارک یک روز بعد منتشر شد.

در حالی که اتحادیه اروپا درباره نحوه برخورد با این اجرای سخت‌گیرانه‌تر بحث می‌کرد، ایالات متحده عمل کرد: وزارت خزانه‌داری سه شرکت کشتیرانی اماراتی را به دلیل حمل نفت روسیه به قیمت‌های بالای 60 دلار در هر بشکه در هفته جاری تحریم کرد.

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا گفت: شرکت های کشتیرانی و کشتی های شرکت کننده در تجارت نفت روسیه در حالی که از ارائه دهندگان خدمات ائتلاف سقف قیمتی استفاده می کنند باید به طور کامل درک کنند که ما آنها را در قبال رعایت آنها مسئول خواهیم دانست.

تشدید کنترل تحریم ها ممکن است به معنای کاهش جریان نفت روسیه به خارج باشد. در حالی که این امر مطمئناً درآمد حاصل از صادرات مذکور را کاهش می دهد، البته عرضه نفت را نیز کاهش می دهد.

شاید همین موضوع بود که اتحادیه اروپا را از اجرای طرح دانمارک دلسرد کرد: یک سوم صادرات نفت روسیه از دریای بالتیک و آب های دانمارک انجام می شود. قطع این سوم بدون شک تاثیر قابل توجهی بر قیمت های معیار جهانی خواهد داشت.

در همین حال، ایالات متحده نیز در واکنش به حمایت این کشور از حماس، صنعت نفت ایران را هدف قرار داده است. با این حال، جالب است که هوخشتاین گفته است که فکر می‌کند بهترین حکایت برای درآمدها در ایران، نگه داشتن صادرات آنها در سطح پایین‌تر و همچنین اطمینان از پایین‌تر بودن قیمت‌ها است.

مطمئناً این سناریوی عالی از دیدگاه کاخ سفید به نظر می رسد. متأسفانه، به نظر می رسد که کیک خود را داشته باشید و آن را بخورید، شبیه به استراتژی سقف قیمتی G7 برای نفت روسیه.

تاجران نفت از این گزارش ها چشم پوشی کرده و به جای آن بر خرده فروشی ایالات متحده و فعالیت پالایشگاه های چین تمرکز کرده اند. اولی برای اولین بار در هفت ماه گذشته در ماه اکتبر کاهش یافت و دومی کاهش یافت، عمدتاً به این دلیل که پالایشگاه ها سهمیه صادرات سوخت خود را مصرف کردند.

همچنین به نظر می‌رسد معامله‌گران بر آخرین گزارش موجودی هفتگی EIA تمرکز کرده‌اند که ساخت را نشان می‌دهد، و ظاهراً آن را به این معنا می‌دانند که احتمال کاهش عرضه در آینده نزدیک است و بر اساس آخرین اطلاعات اتحادیه اروپا و ایالات متحده، آنقدرها هم دور از دسترس نیست. اجرای تحریم ها علیه روسیه و ایران عملاً اقدامی برای کاهش عرضه خواهد بود.

و اگر این اتفاق بیفتد، در بالای محدودیت های موجود قرار می گیرد.

البته جای سوال است که آیا در واقع اقدامی غیر از تحریم چند شرکت کشتیرانی انجام می شود یا خیر. همانطور که قبلاً اشاره شد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده هر دو به قیمت نفت کمتر نیاز دارند، نه بیشتر.

اتحادیه اروپا در حال حاضر با قبض انرژی خود دست و پنجه نرم می کند و ایالات متحده در تلاش است تا مقداری نفت برای ذخایر استراتژیک نفت خریداری کند، پس از اینکه سال گذشته تقریباً آن را تخلیه کرد.

با این حال، اگر مجریان تحریم تصمیم بگیرند که پول خود را در جایی بگذارند، عرضه جهانی نفت می تواند به میزان قابل توجهی کاهش یابد، تحلیلگران ING در یادداشتی در این هفته گفتند حتی حذف روزانه بین نیم تا یک میلیون بشکه نفت ایران از بازار، عرضه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

جبران این ضرر بالقوه – بدون در نظر گرفتن هرگونه از دست دادن عرضه از سوی روسیه – به صادرات بیشتری از ونزوئلا نیاز دارد، جایی که دولت بایدن اخیراً تحریم‌ها را به همین منظور کاهش داد. به نظر می‌رسد تحریم‌ها و اعمال آن بیشتر به ابزار سیاست انرژی تبدیل شده است تا ابزاری برای مجازات به اصطلاح دشمنان. مشکل آن ابزار این است که لبه دوتایی دارد.

مذاکرات روسیه و ایران درباره تحریم های نفتی
در همین راستا ایالات متحده نیز در واکنش به حمایت ایران از حماس و فلسطین، صنعت نفت ایران را هدف قرار داده است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

با کاهش قیمت نفت خام، درخواست ها برای تشدید اجرای تحریم ها در کشورهای G7 بیشتر می شود.

Image