افزایش سود صنعتی چین در ماه اوت

اقتصاد

رشد سود دهی شرکت های صنعتی چین سیگنال‌های بهبود و پایداری اقتصادی چین را نشان می‌دهد و با ادامه برنامه محرک اقتصادی، راه را برای بازگشت کامل باز می‌کند.

شرکت‌های بزرگ صنعتی چین در ماه آگوست شاهد افزایش سود خود بودند که روند نزولی را معکوس کردند و 17.2 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافتند، که آخرین نشانه از بهبود پایدار در دومین اقتصاد بزرگ جهان با شروع محرک‌ها است.

ناظران گفتند که رشد قوی صنعت، که اولین افزایش از نیمه دوم سال 2022 را نشان می دهد، ممکن است راه را برای یک بازگشت کامل باز کند، زیرا مجموعه ای از شاخص های اقتصادی نیز به روند مثبت مصرف در تعطیلات هفته طلایی آینده اشاره می کنند.

آنها خاطرنشان کردند که با توجه به فعالیت‌های مصرف و تولید، انتظار می‌رود که اقتصاد داخلی در مسیر سریع تثبیت رشد حرکت کند، اگرچه چالش‌ها همچنان باقی است.

در هشت ماهه اول سال، سود شرکت‌های صنعتی بزرگ با درآمد کسب‌وکار اصلی سالانه حداقل 20 میلیون یوان (2.79 میلیون دلار) به 4.66 تریلیون یوان رسید که 11.7 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می‌دهد.

بر اساس داده های منتشر شده در روز چهارشنبه توسط اداره ملی آمار (NBS) 3.8 درصد نسبت به هفت ماه اول.

از 41 دسته صنعتی تحت نظارت این دفتر، 30 گروه از نظر سود در دوره ژانویه تا آگوست عملکرد بهتری داشتند و زیان در صنعت تولید مواد خام به دلیل افزایش قیمت کالاها و بهبود تقاضا به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

یو وینینگ، آمارگیر NBS، گفت: از آنجایی که سیاست های حامی رشد کشور همچنان تاثیر خود را در ماه آگوست نشان می داد، تولید صنعتی با بهبود شتاب جمع آوری سود صنعتی شاهد بهبودی مداوم بود.

یو گفت که رشد سود برای تولید تجهیزات 3.6 درصد برای این دوره بود که از 1.7 درصد ثبت شده در هفت ماه اول رشد داشت و منجر به بهبود کلی شد و اشاره کرد که همه واحدهای تجاری عملکرد بهتری را ثبت کردند.

معکوس شدن در ماه اوت، که منعکس کننده بهبود شرایط عملیاتی کلی بخش صنعتی است، عمدتاً ناشی از بازگشت تقاضای بازار، بهبود قیمت محصولات صنعتی، اثرات سیاست‌های حمایت کلان و پایین بودن پایه در سال 2022، ژو بود. مائوهوا، اقتصاددان در بانک اوربرایت، روز چهارشنبه به گلوبال تایمز گفت.

این بازگشت مطابق با حرکت شاخص مدیران خرید رسمی تولیدی چین (PMI) در ماه اوت بود که به 49.7 رسید که 0.4 واحد نسبت به ماه قبل افزایش داشت.

عدد زیر 50 نشان دهنده انقباض است، در حالی که عدد بالای 50 نشان دهنده انبساط است.

کونگ یی، استاد دانشگاه مالی و اقتصاد تیانجین، به گلوبال تایمز گفت: بازیابی PMI نشان‌دهنده اطمینان بازار و پیش‌بینی پایدار است و بازیابی سود شرکت‌ها پیامد واقعی آن است که نشان می‌دهد وضعیت عمومی در حال بهبود است.

کنگ گفت که همه شاخص‌های چندگانه نشانه‌های خوش‌بینی برای بهبود کلی اقتصاد کشور هستند و همچنین نشان می‌دهند که مجموعه‌ای از اقدامات حمایتی مؤثر واقع شده‌اند.

شایان ذکر است، در هشت ماهه اول سال 2023، سود صنعت تولید و تامین برق، گرما 53.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت و سود تولید ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی نسبت به مدت مشابه سال قبل 33 درصد افزایش یافت. علاوه بر این، سود خودروسازی نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.4 درصد افزایش یافته است.

داده‌های NBS همچنین نشان داد که سود شرکت‌ها در بخش‌های فلز، فرآوری مواد معدنی و استخراج انرژی کاهش یافته است، در حالی که سود شرکت‌های استخراج و شستشوی زغال‌سنگ نسبت به مدت مشابه سال قبل 26.3 درصد کاهش یافته است و سود مواد خام شیمیایی و سود مواد خام و مواد شیمیایی کاهش یافته است. بنگاه های تولیدی تولیدی 51.1 درصد کاهش یافتند.

کانگ گفت که تعدیل ساختاری رشد شرکت‌های صنعتی چین ادامه دارد و اکنون یک دوره حیاتی برای تغییر نیروی محرکه اقتصادی این کشور از صنعت سنتی به بخش‌های نوظهور است.

ژو گفت، با این وجود، برخی از صنایع تولیدی صنعتی داخلی هنوز در مرحله از بین بردن ذخایر هستند، و خاطرنشان کرد که مشکلاتی مانند تقاضای ناکافی بازار و فشار هزینه های بالا همچنان برای عملیات شرکت با مشکل مواجه است.

ژو گفت: حمایت از سیاست های کلان داخلی را نمی توان آرام کرد.

مقامات چینی در ماه‌های گذشته بر اقدامات قوی‌تر و دقیق‌تر برای تقویت بهبودی تاکید کرده‌اند. در اقدامی جدید در روز چهارشنبه، بانک مرکزی چین در یک نشست سه ماهه اعلام کرد که تعدیل‌های سیاستی را تشدید می‌کند و سیاست‌های پولی را برای افزایش تقاضای داخلی و بازگرداندن اعتماد اجرا می‌کند.

در این جلسه، بانک بر لزوم تشدید اجرای سیاست‌های پولی موجود، تقویت تعدیل‌های ضد چرخه‌ای و متقابل چرخه‌ای و تمرکز بر تقویت تقاضای داخلی و بازگرداندن اعتماد تاکید کرد.

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد داخلی و بین‌المللی، این بانک خاطرنشان کرد که محیط خارجی فعلی پیچیده‌تر و چالش‌برانگیزتر شده است" و تورم همچنان بالاست و انتظار می‌رود کشورهای توسعه‌یافته نرخ‌های بهره بالا را حفظ کنند.

علاوه بر این، اذعان کرد که "اقتصاد داخلی با شتاب تقویت شده به بهبود و بهبود ادامه می دهد، اما همچنان با چالش هایی مانند تقاضای ناکافی مواجه است.

در سطح جهانی، فشار نزولی بر اقتصاد جهانی تشدید شده است.

بر اساس گزارش رویترز با استناد به نظرسنجی S&P Global، فعالیت های تجاری در ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد جهان، در ماه سپتامبر تغییر کمی نشان داد، به طوری که بخش خدمات گسترده اساسا با کندترین سرعت از فوریه تا کنون بیکار بوده است و به طور کلی فعالیت سفارشات جدید به سمت بازار کاهش یافته است. پایین ترین سطح در سال 2023

افزایش سود صنعتی چین در ماه اوت
یک کارمند در 24 فوریه 2023 به تماشای یک سیستم بصری صنعتی هوش مصنوعی کیفیت فیلترهای ذرات خودروها را در کارخانه ای در Dongying، استان شاندونگ چین شرقی بازرسی می کند. این سیستم دارای نرخ دقت بیش از 99 درصد در تشخیص 32 نوع نقص است.

مالکیت معنوی مجله انرژی (energymag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در سال های اخیر رشد اقتصادی چین از عوامل موثر بر روی بازار انرژی خصوصا قیمت نفت بوده است.

Image